Kocięta bobcat otrzymują drukowane w 3D obroże z lokalizatorem, aby ułatwić śledzenie ich populacji

Kocięta bobcat otrzymują drukowane w 3D obroże z lokalizatorem, aby ułatwić śledzenie ich populacji

Brady Neiles jest biologiem z South Dakota’s Game, Fish & Parks, który wykorzystał druk 3D do zmiany sposobu śledzenia populacji dzikich zwierząt. 

Zamiast przechodzić operację wszczepienia nadajnika radiowego, kocięta bobcat (lynx rufus) w Południowej Dakocie w Game, Fish & Parks są teraz śledzone dzięki obrożom drukowanym w 3D wraz z nadajnikiem.

Ta nowa metoda została opracowana przez biologa Brady’ego Neilesa. Do opracowania obroży wykorzystał technologię druku 3D B9Creations .

Neiles wyjaśnia powody tworzenia obroży, mówiąc: „To, czego szukamy jako ostateczny cel, to tempo wzrostu populacji rysiów w Black Hills i oszacowanie ich przeżycia. Tak więc, aby uzyskać określoną stopę wzrostu, która pomaga nam w zbiorach, modelach i żywotności populacji – potrzebujemy wskaźnika przeżywalności kociąt, a to po prostu nigdy wcześniej nie było publikowane dla rysi.”

Zaletą obroży drukowanej na drukarce 3D, w porównaniu z implantacją chirurgiczną jest to, że ta ostatnia spowodowała obrażenia, a nawet śmierć zwierzęcia. Drukowany w 3D tracker jest znacznie bezpieczniejszą alternatywą.

Prototypowa obroża śledząca Neilesa, stworzona przy użyciu drukarek 3D i wytrzymałych żywic. (Źródło: B9Creations)

Drukowanie 3D bezpiecznego trackera dla kociąt bobcat

Obroże z trackerami były używane już wcześniej, ale zwykle rozpadały się w ciągu sześciu miesięcy, ze względu na konieczność produkcji ich z tkanin odpornych na warunki atmosferyczne, które nie rozciągają się przy dużych mocowaniach śrubowych.

Neiles wyjaśnia, że ​​korzystanie z druku 3D przy tworzeniu obroży ma wiele zalet, wyjaśniając, że obecne opcje obroży „utknęły w latach 70-tych”.

Po wpadnięciu na pomysł stworzenia obroży drukowanej w 3D, Neiles postanowił stworzyć prototyp. Ta praca doprowadziła go do otrzymania funduszy federalnych, co oznaczało, że mógł rozwinąć swój plan na większą skalę.

Dzięki alternatywom wytwarzanym przyrostowo, Neiles jest w stanie tworzyć kołnierze, które są elastyczne, trwałe i nie pochłaniają wilgoci. Eksperymentował z materiałami, aby znaleźć idealne rozwiązanie i zdecydował się na Rugged – Nylon 6 firmy B9Creations.

Jeśli ta metoda śledzenia z wykorzystaniem obroży wydrukowanych w 3D się powiedzie, może zostać wprowadzona także dla innych gatunków w Stanach Zjednoczonych.

Drukowane w 3D obroże śledzące stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla implantacji chirurgicznej. (Źródło: Kreacje B9)

Źródło: Press Release

Źródło: All3DP