Eva Håkansson wkroczyła na scenę pojazdów elektrycznych i ma nadzieję podważyć dwa główne stereotypy. Już teraz udowadnia, że kobiety mogą być inżynierami, a pojazdy elektryczne mogą być szybkie.
W tej chwili jej elektryczny motocykl KillaJoule dzierży rekord 248,746 mph, czyli 400,2 km/h. Z kolejnymi projektami drukowanymi w 3D w przygotowaniu, elektryczny pojazd może stać się jeszcze szybszy.
„Prawdziwym celem KillaJoule jest coś, co nazywam ekoaktywizmem w przebraniu” – powiedział Håkansson. „Chcemy zmienić ogólną opinię publiczną na temat pojazdów elektrycznych, a w szczególności zmienić wizerunek, że są one powolne … poprzez zbudowanie czegoś, co jest tak szybkie, że nikt nie może tego zignorować”.
Håkansson otrzymała tytuł magistra i doktora inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie w Denver, USA.
Rola druku 3D w KillaJoule
Przez pięć dni każdego roku, Håkansson ściga się KillaJoule w Bonneville Salt Flats w stanie Utah. To właśnie tam jest w stanie pochwalić się pracą, którą włożyła każdego dnia przez poprzednie 360 dni.
Håkansson wychwala druk 3D i wszystko, co może on zrobić dla prędkości. Powiedziała: „Nie ma wspanialszego, piękniejszego sposobu na tworzenie części aerodynamicznych, takich jak spoilery, krawędzie prowadzące i tak dalej, niż druk 3D.
W głównej mierze Håkansson wykorzystała druk 3D do wykonania obudowy prędkościomierza KillaJoule’a. Używając drukarki 3D Lulzbot, odkryła, że INOVA-1800 jest najlepszym materiałem dla jej potrzeb. Do stworzenia aerodynamicznych kształtów bocznej części nadwozia użyła biodegradowalnego PLA.
„Jeśli porównasz koszty wykonania części lub czas, który poświęciłbyś na obróbkę czegoś podobnego lub zbudowanie tego przy użyciu innych metod, części drukowane w 3D są super tanie” – powiedział Håkansson.
Nie jest więc zaskoczeniem, że Håkansson planuje wykorzystać druk 3D w swoim kolejnym projekcie – nowym rowerze. Rower ten może zawierać jeszcze więcej części drukowanych w 3D. Jeśli chcesz być na bieżąco z pracami Håkansson, odwiedź jej stronę internetową.
Zdecydowanie zgadzamy się z opinią Håkansson na temat druku 3D. Kontynuowała ona: „To otworzyło zupełnie nowy wymiar produkcji. Można robić rzeczy, o których w innych warunkach nawet nie można marzyć.”
Żródło: https://all3dp.com