Kawa z kubka wydrukowanego na drukarce 3D? Poznaj nasze porady i wskazówki.

Kawa z kubka wydrukowanego na drukarce 3D? Poznaj nasze porady i wskazówki.

Wydrukowanie na drukarce 3D własnego kubka, to świetny pomysł, ale należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, zanim się do tego zabierzemy. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Spersonalizowane kubki 

Kubki do kawy z drukiem 3D mogą pomóc spersonalizować sposób korzystania z kubka
Kubki na kawę, wydrukowane w 3D (źródło: Blog Solidworks )

Drukowanie 3D jest przydatne do wszelkiego rodzaju rzeczy. Wykorzystanie drukarki 3D, do zrobienia kubka na kawę, jest nie tylko możliwe, ale także przydatne, chociażby wtedy, gdy zabraknie pomysłów na prezent.

Przed rozpoczęciem drukowania należy jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim, nie wszystkie filamenty do drukowania 3D, można bezpiecznie stosować w kontakcie z żywnością lub napojami. Wiele filamentów jest wytwarzanych z tworzyw sztucznych i innych polimerów zawierających substancje chemiczne, które są szkodliwe dla ludzi po spożyciu, a proces drukowania 3D, kiedy są ogrzewane w ekstruderze do określonych temperatur, nie daje efektu sterylizacji.

Niektóre filamenty mają również niską wytrzymałość termiczną lub źle znoszą kontakt z cieczami.

Wreszcie proces drukowania 3D, często pozostawia niewielkie otwory między warstwami obiektu. Są zbyt małe, aby mogło zobaczyć je ludzkie oko, ale mają idealny rozmiar, aby mogły tam rozkwitać mikroskopijne bakterie, szczególnie dlatego, że te przestrzenie są tak trudne do czyszczenia. Zapewnienie, że drukowane obiekty 3D są w 100% bezpieczne do kontaktu z jedzeniem lub piciem, często opiera się na specjalnych wykończeniach, które wypełniają te niewidoczne miejsca.

To może brzmieć jak wiele potencjalnych pułapek, ale nie zniechęcaj się! Dzięki wskazówkom, które zebraliśmy poniżej, właściwemu filamentowi i dużej staranności, możesz wydrukować wszystkie potrzebne kubki do kawy, nie martwiąc się o nic.

Jeśli chciałbyś mieć swój własny spersonalizowany kubek, ale nie masz drukarki 3D, aby zrobić to samemu, możesz skorzystać z usługi drukowania 3D.

Wybór projektu

Drukowanie 3D kubka do kawy pozwala dostosować projekt do dokładnych specyfikacji
Wydruk 3D kubka do kawy (źródło: rhonest przez Imgur )

Funkcje

Zanim uruchomisz swoją drukarkę 3D, upewnij się, że znasz swoje własne upodobania (lub upodobania tych osób, które mają otrzymać prezentowy kubek). Oto, lista rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, zanim wybierzesz odpowiedni model do druku:

 • Rozmiar: Rozmiar jest oczywiście ważny dla każdego projektu drukowania 3D, ale w przypadku kubka na kawę, drukowanego w 3D nabiera jeszcze większego znaczenia. Niezależnie od tego, czy pijesz espresso, które najlepiej wypić z czegoś mniejszego niż dłoń, czy potrzebujesz czegoś ponadgabarytowego, aby utrzymać kofeinę bez konieczności uzupełniania co dziesięć minut, prawdopodobnie znajdziesz projekt, który spełni Twoje oczekiwania. Pamiętaj tylko o wielkości pola roboczego swojej drukarki 3D, w przeciwnym razie możesz skończyć z zaledwie połową filiżanki.
 • Uchwyt (lub jego brak): Zdecydowana większość kubków ma uchwyt z jednej strony. Przed wybraniem projektu możesz zmierzyć obwód kilku kubków na kawę, aby dowiedzieć się, jak duży będzie uchwyt po zakończeniu drukowania 3D. I oczywiście, jeśli w ogóle nie chcesz uchwytu, istnieją projekty, które naśladują kubki na wynos zamiast standardowych kubków, dzięki czemu możesz udawać, że właśnie przyszedłeś z ulubionej kawiarni.
 • Brzeg kubka: Czy lubisz nachylenie lub krzywiznę na górze kubka do kawy? Niektóre projekty oferują idealny kąt do schłodzenia cieczy, do odpowiedniej temperatury, zanim dotrze do twoich ust. Jeśli zawsze parzysz sobie język gorącym napojem, warto się temu przyjrzeć.
 • Kształt: Tak, jest więcej niż jeden kształt kubka do kawy. Jest to szczególnie ważne, jeśli zdajesz sobie sprawę z nowości, takich jak projekty oparte na czymś rozpoznawalnym z popkultury. Nowością mogą być na przykład przedmioty z gry wideo lub głowa postaci z kreskówek – innymi słowy, bardziej skomplikowane niż podstawowy kształt zwykłego kubka do kawy. 

Źródła

Jeśli już wiesz, czego oczekujesz od projektu, nadszedł czas, aby znaleźć coś, co przyciąga wzrok. W repozytoriach otwartych modeli 3D, często dostępne są setki, jeśli nie tysiące projektów.

 • Thingiverse: Thingiverse, tutaj wszyscy projektanci 3D mogą publikować swoje bezpłatne projekty. Ich macierzysta firma MakerBot szczyci się tym, że Thingiverse ma największą społeczność zajmującą się drukiem 3D w Internecie, a setki wyników pojawiają się w poszukiwaniu „kubka na kawę”.
 • Cults: Witryna podobna do Thingiverse, Cults ma ogromne kolekcje projektów do druku 3D. Różnica między Cults a Thingiverse polega głównie na tym, że Cults oferuje również modele płatne, dzięki czemu projektanci otrzymują wynagrodzenie za tworzenie projektów wyższej jakości.
 • MyMiniFactory MyMiniFactory to repozytorium, które udostępnia funkcje zarówno Cults, jak i Thingiverse. Różnica polega po prostu na tym, że w MyMiniFactory zdecydowana większość, jeśli nie wszystkie projekty, są przeznaczone do  drukowania na drukarce 3D FDM lub żywicznej, co oznacza, że ​​możesz czuć się bardziej bezpiecznie,  przy wybieraniu konkretnego  modelu.
 • All3DP: Mamy też pomysły dla Ciebie! Sprawdź nasz artykuł na temat wyrafinowanych wzorów kubków, aby zobaczyć, czy coś Ci się spodoba.

Najlepsze filamenty

PETG jest jednym z najlepszych wyborów dla kubków z nadrukiem 3D dowolnego rodzaju
PET-G jest jednym z najlepszych filamentów, do wydrukowania kubka na drukarce 3D (źródło: narzędzia kreatywne za pośrednictwem Flickr )

 

Jak już wspomnieliśmy, niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, jakie materiały do ​​drukowania 3D są bezpieczne (i przydatne) do wydrukowania kubka na kawę. Oto szczegółowe informacje na temat tego, co musisz zrobić, abyś mógł używać go zgodnie z jego przeznaczeniem i bez obaw.

 • PETG: PET i PET-G są powszechnie znane jako jedne z niewielu filamentów do drukowania 3D, które są bezpieczne dla żywności. Materiały te są stosunkowo łatwe do wydrukowania, ale należy pamiętać, że w zależności od producenta mogą zacząć mięknąć w temperaturach nieco ponad 100 ° C, więc nie zalecamy używania kubków wydrukowanych w 3D z PET-G, do świeżo zagotowanej wody.
 • Żywice: Jednym ze sposobów na ominięcie niektórych ograniczeń drukowania 3D, jest druk na drukarce żywicznej, zamiast na drukarce FDM. Pamiętaj jednak, aby używać żywic bezpiecznych dla żywności i odpowiednio utwardzić je przed użyciem.
 • Ceramika: ceramika jest bezpiecznym materiałem do drukowania w 3D kubków na kawę, ponieważ prawdopodobnie jest z tego, z czego jest wykonana większość twoich filiżanek. Wynika to z faktu, że struktura ceramiki czyni ją mocną, pochłaniającą ciepło i nieporowatą; właśnie tego potrzebujesz do swojego kubka. Ceramika jest jednak trudna do zdobycia jako filament lub żywica, a drukarki wyposażone w głowicę do druku z gęstych past, nie będą w stanie uzyskać takiej samej ilości szczegółów, jak przy drukowaniu z użyciem innych materiałów.
 • Metal: jeśli masz to szczęście, że masz dostęp do drukarki 3D drukującej z metalu lub masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby zamówić kubek wydrukowany z metalu, aluminium, cyny i stali nierdzewnej, to wszystkie te materiały będą nadawać się do kontaktu z żywnością. Alternatywną opcją jest zastosowanie techniki odlewania, przy użyciu części wydrukowanej w innym materiale, takim jak wosk. Pamiętaj, że musisz wypolerować wydruk, aby usunąć wszelkie szczeliny, w których mogłyby ukryć się bakterie.

Jeśli nie masz dostępu do żadnego z tych materiałów, nie martw się. W następnej sekcji mamy kilka sposobów na obejście tego. Najważniejsze jest, aby upewnić się, że materiał do druku jest odporny na wyższe temperatury, szczególnie jeśli będziesz używać kubka do gorących napojów.

Wykończenie ma znaczenie

Żywica bezpieczna dla żywności jest idealnym wykończeniem kubka do kawy z nadrukiem 3D
Żywica bezpieczna dla żywności jest idealnym wykończeniem kubka na kawę, wydrukowanego na drukarce 3D (źródło: Daniel Liljar przez Behance )

 

Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że Twój kubek na kawę, wydrukowany na drukarce 3D jest bezpieczny do picia i łatwy do czyszczenia, jest odpowiednie wykończenie modelu. W przeważającej części, jest to po prostu dodanie do wydruku wykończenia bezpiecznego dla żywności. Będziesz także musiał wygładzić porowate powierzchnie, aby możliwie w jak w największym stopniu wyeliminować miejsca, w których mogą rozmnażać się bakterie.

Poniżej znajduje się kilka opcji wykończenia, które działają dobrze w przypadku kubka do kawy, wydrukowanego na drukarce 3D.

Wykończenie poliuretanowe

Zanurz swój wydrukowany w 3D kubek na kawę w jednej z żywic poliuretanowych, a płynny plastik pokryje przedmiot cienką warstwą, która utwardzi się w ochronną powłokę. Większość poliuretanów jest przezroczysta, dzięki czemu Twój oryginalny projekt i kolory lśnią, a większość poliuretanów, jest uważana za bezpieczną dla żywności po pełnym utwardzeniu.

Stosowanie powłok poliuretanowych jest doskonałym sposobem na uczynienie kubków wydrukowanych w 3D bezpiecznymi dla żywności. Biorąc pod uwagę szaloną debatę na temat tego, czy dowolny wydrukowany obiekt 3D jest bezpieczny dla żywności, niezależnie od materiału, zawsze warto zachować szczególną ostrożność, dlatego zalecamy stosowanie dodatkowej powłoki.

Upewnij się, że wybrany poliuretan ma niską lepkość (cienką i rzadką zamiast grubej), aby pokrył wszystkie małe pęknięcia i szczegóły twojego projektu. Ponadto zawsze czytaj etykietę producenta, aby zobaczyć wszelkie ostrzeżenia, które mogą wskazywać na to, że produkt nie jest jednak bezpieczny dla żywności.

Utwardzanie i obróbka końcowa

Jeśli zdecydujesz się użyć drukarki żywicznej, do wydrukowania w 3D kubka na kawę, wydruk będzie musiał przejść etap utwardzania, w którym światło UV utwardzi przedmiot. Nie jest to kompletny proces wykończania wydruku, który sprawia, że ​​kubek sam w sobie będzie bezpieczny dla żywności, ale sprawi to, iż ​​druk będzie gładki, a bakterie nie będą mogły dostać się do środka. Aby twój kubek SLA był naprawdę bezpieczny, użyj odpowiedniego wykończenia, takiego jak poliuretan (lub szkliwo w przypadku żywic ceramicznych) jako etap przetwarzania końcowego.

Wygładzanie PLA

PLA, to biodegradowalne tworzywo sztuczne, które jest również technicznie bezpieczne dla żywności. Jednak po wydrukowaniu nadal wykazuje porowate właściwości, które sprawiają, że wydruki 3D są tak wrażliwe na niewidzialne mikroby. Aby temu zaradzić, możesz wypróbować proces zwany wygładzaniem PLA. Zasadniczo jest to zbiorcza nazwa dla wielu procesów, których zadaniem jest wygładzenie linii warstwowych na wydrukowanych w 3D obiektach z PLA.

Oczywiście PLA, jest również złym wyborem, jeśli chcesz mieć kubek na gorące płyny. To dlatego, że zaczyna źle znosić ciepło, już przy około 60 ° C.

Należy pamiętać, że wszystkie wykończenia drukowania 3D, są podatne na pogorszenie, jeśli są poddawane trudnym warunkom użytkowania lub mycia. W dalszej części szczegółowo omówimy sposób dbania o kubek na kawę,  wydrukowany na drukarce 3D.

Dbanie o czystość

Zachowaj ostrożność przy podejmowaniu decyzji o umyciu kubka do kawy 3D w zmywarce
Zachowaj ostrożność przy podejmowaniu decyzji o umyciu w zmywarce kubka na kawę, wydrukowanego w 3D. (źródło: Silhouette School )

Podczas regularnego korzystania z kubka na kawę, wydrukowanego w 3D, należy uważać na sposób czyszczenia i pielęgnacji. Na przykład, nie powinieneś wkładać go do zmywarki. W takim środowisku nawet filamenty, które są w stanie wytrzymać gorące płyny, mogą stać się bardziej kruche i podatne na pękanie. Dodatkowo, utrzymująca się intensywność takiego czyszczenia może powodować odpryskiwanie wykończenia, przeznaczonego do ochrony filamentów, przez co wydruk stanie się z czasem mniej użyteczny.

Oto kilka sposobów, aby utrzymać kubek wydrukowany w 3D w dobrym stanie: 

 • Mycie ręczne: PLA i nylon: użyj ciepłej wody i płynu do naczyń antybakteryjnego, aby umyć je ręcznie w zlewie. Wydruki z żywicy również lepiej umyć ręcznie.
 • Bezpieczeństwo w zmywarce : Ceramikę i niektóre metale można myć w zmywarce, w tym aluminium, cynę i stal nierdzewną. Zachowaj jednak ostrożność podczas układania ich na stojakach i pamiętaj, aby umyć tylko swoje kubki wydrukowane w 3D na górnym koszu, aby zminimalizować ryzyko ich nadmiernego zużycia. Jeśli masz kubek z wykończeniem poliuretanowym (lub podobnym), przeczytaj ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa wykończenia, aby zobaczyć, czy w ogóle można go myć w zmywarce, a jeśli tak, to jaka grubość warstwy jest potrzebna, aby wytrzymać ten proces.
 • Przechowywanie: Zawsze przechowuj drukowane obiekty 3D w chłodnych, suchych miejscach, kubki na kawę również. Umieść je w szafkach z dala od źródeł ciepła i unikaj stawiania ich na otwartych półkach, aby ograniczyć do minimum zanieczyszczenia zewnętrzne. Dodatkowo, przechowuj kubki do góry nogami, aby uniknąć kurzu.

Wydruk 3D własnego kubka na kawę to doskonała okazja do osobistej ekspresji, praktyczności lub wręczania prezentów. Pamiętaj tylko, aby zachować szczególną ostrożność na każdym etapie, aby Twój projekt był bezpieczny do użycia.

Główne źródło obrazu: AN-Cadsolutions przez Twitter

Licencja: Tekst „ Jak wydrukować kubek do kawy w 3D: porady i wskazówki ” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/