Katastrofy i niepowodzenia w drukowaniu 3D

Katastrofy i niepowodzenia w drukowaniu 3D

Jak bardzo ufasz swojej drukarce, pozostawiając ją bez nadzoru? Sprawdź nasze przykłady wydruków 3D, które zakończyły się epickim niepowodzeniem.

Zdefiniujmy określenie: ,,epickie niepowodzenia” w druku 3D

Benchy fleet

Flota Benchy służy do kalibracji drukarek i dzięki diagnozie, pomaga w zmniejszeniu liczby awarii (Źródło: 3DBenchy).

Ogólnie rzecz biorąc, kiedy myślimy o awariach w druku 3D, myślimy o powszechnych problemach, takich jak nierówna platforma robocza, czy nieprawidłowe ustawienia.

Jednak te proste, powszechne problemy nie są uznawane za epicką porażkę. Przypadki, które znaleźliśmy, są epickie w tym sensie, że nie tylko same są niepowodzeniem, ale także dlatego, że potrafią zniszczyć rzeczy albo zmienić życie entuzjasty druku 3D, burząc jego zaufanie do swojego sprzętu.

Przeczytaj dalej, aby zobaczyć kilka horrorów związanych z drukiem 3D, które mogą rozśmieszyć, doprowadzić do łez lub do momentu, w którym zaczniesz żałować, że nie wydałeś tych dodatkowych 50 dolarów na drukarkę z termicznym zabezpieczeniem, ponieważ nie widziałeś, że to nadchodzi…

Kategoria #1: Katastrofalne problemy z drukarką

Plastic explosions are common and can get quite hairy when printed parts come off the build plate prematurely

Możemy to nazwać owłosionym wybuchem filamentu – sytuację, w której wydrukowane części, przedwcześnie zsuną się z platformy roboczej (Źródło: Pinterest).

W kategorii „katastroficzne problemy z drukarką” mamy przykłady, które kończą się jakąś formą znacznego zniszczenia drukarki lub platformy roboczej. Są to rodzaje błędów w druku 3D, które wymagają długiego westchnienia i dodatkowych pieniędzy, wydanych na próby naprawienia uszkodzeń. Jeśli chodzi o te przykłady, mamy nadzieję, że nigdy nie zdarzy się to naszym własnym drukarkom (lub twoim).

Zagrożenie związane z blokiem grzejnym

When a 3D printer nearly burns your house down, we'd call that an epic fail

Ten moment, kiedy drukarka 3D prawie spala Twój dom: możemy nazwać to epicką porażką (Źródło: OpusMcn via Reddit)

Jest to problem, który może zmartwić każdego entuzjastę druku 3D. W tym przykładzie, użytkownik Reddit OpusMcn, uruchomił drukarkę, do pracy w nocy. W połowie wydruku,
element grzewczy wydostał się z bloku grzejnego i spadł na część drukowaną z  PLA.

Kiedy to nastąpi (a drukarka nie ma zabezpieczenia termicznego), drukarka będzie nadal zasilać element grzejny, próbując podnieść temperaturę odczytywaną przez termistor. W takiej sytuacji, element grzejny przez wiele godzin będzie znajdował się na łatwopalnym plastiku, dopóki nie spali domu lub nie obudzi Cię smrodem palącego się plastiku.

Co to jest?

Choć nie jesteśmy do końca pewni, co miało być drukowane, to jednak ta epicka porażka doprowadziła do tego, że element grzejny przez wiele godzin topił się w plastikowej części, w czasie gdy użytkownik spał.

Co się stało?

Element grzejny uwolnił się z bloku grzejnego i spadł na powierzchnię wydruku.

Kto zawiódł?

Można wspomnieć, że użytkownik Reddit OpusMcn zawiódł, nie zabezpieczając wystarczająco dobrze elementu grzejnego w bloku. Jednak w przypadku nowoczesnych drukarek bardzo zalecane jest zainstalowanie lub włączenie zabezpieczenia termicznego, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiej sytuacji.

Gdzie są pliki?

Chociaż nie mamy do nich dostępu, może się to zdarzyć podczas każdego wydruku, gdy drukarka nie posiada zabezpieczenie przed niekontrolowanym wzrostem temperatury Na szczęście, większość obecnych drukarek. posiada tę funkcję, aby zapobiec tego typu potencjalnym pożarom.

Niepowodzenie przez wypaczenie

This part warped so much it even warped the PEI build surface it was printed on

Ta część wypaczyła się tak bardzo, że zrobiła to samo z powierzchnią PEI, na której została wydrukowana (Źródło: Imgur)

W tej epickiej porażce, widzimy nie tylko wypaczenie wydruku, ale także powierzchni roboczej PEI oraz aluminiowych śrub montażowych. 

Chociaż te powierzchnie robocze są elastyczne, bardzo prawdopodobne jest, to że ten nieudany wydruk  trwale zdeformował powierzchnię roboczą, powodując przy tym też uszkodzenie siebie samego. Aby pomóc w rozwiązaniu tego rodzaju problemu, można rozważyć zastosowanie sztywniejszej powierzchni roboczej, ogrzewanej komory i rozwiązań w zakresie przyczepności płyty roboczej.

Co to jest?

Pudełko, które nie wyszło…

Co się stało?

Chociaż istnieje wiele filamentów o niskiej charakterystyce wypaczenia, filamenty, takie jak ABS, znacznie odkształcają się z powodu naprężeń termicznych, które narastają podczas drukowania.

Kto zawiódł?

W rzeczywistości nie jesteśmy pewni, kim była biedna dusza, która wydrukowała tę część, ale wszystkie nasze uczucia kierują się do niej z powodu frustrująco dużej ilości wypaczeń, które znosiła.

Gdzie są pliki?

Pliki nie są dostępne dla tego pudełka. Prawdopodobnie mogłoby się tak stać z każdym wydrukiem o dużej powierzchni, drukowanym na wysokiej warstwie.

Humpty Dumpty miał wielki upadek

When your printer fails so hard it throws itself off the table to end its suffering

Kiedy twoja drukarka zawodzi tak mocno, że rzuca się ze stołu, aby zakończyć swoje cierpienie (źródło: Chris Cecil Flickr)

Kiedy wydruk rzuci się ze stołu, aby położyć kres cierpieniu, może być to właściwy moment na przemyślenie ustawień drukowania 3D. Ten przerażający przypadek samobójstwa drukarki 3D, był spowodowany końcem filamentu, który utknął w szpuli. W tym przypadku powiedzielibyśmy, że entuzjasta drukowania 3D, Chris Cecil, ma świetną konfigurację szpuli – tak dobrą, że jest w stanie przeciągnąć drukarkę 3D na śmierć.

Po upadku, drukarka uszkodziła tylko oś X, jak również niektóre elementy osi Z. Borokrzemowa platforma drukarki nie pękła, choć uważamy, że miało to więcej wspólnego ze szczęściem niż z czymkolwiek innym.

Po wypadku Chris postanowił zabezpieczyć swoją drukarkę wszystkim, co sprawi, że ta sytuacja się już nie powtórzy. Rozważał nawet dodanie granitowej podstawy, aby zapobiec przemieszczaniu się drukarki w przyszłości.

Co to jest?

Drukarka, która rzuciła się ze stołu.

Co się stało?

Filament nie odłączył się od końca szpuli i z czasem ściągnął drukarkę ze stołu.

Kto zawiódł?

Chris Cecil, współczujemy ci. To jest coś, z czym nigdy nie chcielibyśmy osobiście mieć do czynienia.

Gdzie są pliki?

Nie jesteśmy pewni, co Chris próbował wydrukować, ale najwyraźniej nie było tego warte.

W razie druku, zbij szybę?

Ripping a chunk of glass out of your build plate? Yep, that's a fail

Kiedy wyrywasz  kawałek szkła ze swojej platformy: tak, to jest porażka. (Źródło: Sandy Noble via Flickr)

Jedną z najbardziej irytujących cech druku 3D dla początkujących jest problem z przyczepnością wydruku do platformy. Bez tego nie można tak naprawdę niczego wydrukować, a to może być frustrujący cykl prób i porażek. Nie martw się – mamy na to kilka sposobów: przyleganie wydruku, do platformy roboczej drukarki 3D – wszystko, co musisz wiedzieć .

Tutaj programista Sandy Noble wydrukował coś najprawdopodobniej z PET-G, na szklanej płycie roboczej z rozcieńczonym klejem PVA. Wiązanie to opisano jako tak silne, że gdy część stygnie, naprężenia termiczne wywierane podczas drukowania mogą dosłownie oderwać kawałki szkła z samej płyty roboczej .

Kto zawiódł?

Sandy Noble, opłakujemy Twoją wcześniej doskonałą szklaną płytę konstrukcyjną.

Gdzie są pliki?

Nie wiemy dokładnie, co to była za część – może jakiś rodzaj mocowania. Mimo to, widzimy że miała dużą płaską powierzchnię, co prawdopodobnie nie pomogło przy próbie usunięcia jej z płyty roboczej.

Kategoria #2: Awarie filamentu

High-quality filament, like this gray PLA from MatterHackers, is crucial to get good prints

Wysokiej jakości filament, jak ten szary PLA z MatterHackers, jest kluczowy dla uzyskania dobrych wydruków (Źródło  MatterHackers)

Te awarie nie są tak katastrofalne, jak te opisane powyżej. Jednakże, jedną z najważniejszych rzeczy w druku 3D jest filament. Jeśli jakość jest słaba lub szpula nie jest prawidłowo zawieszona, jakość Twoich wydruków bardzo na tym ucierpi.

Katastrofa złącza typu ,,push-fit”

It's one thing for a print to fail, it's quite another when a spool of filament is ruined as well

Jedną rzeczą jest to, że wydruk nie wyszedł. Zupełnie inną jest to, że szpula filamentu jest również zdemolowana (Źródło):  Imgur)

Ten nieudany wydruk rozwinął się z filamentu przeznaczonego na osiem godzin druku, co będzie dość trudne do ponownego nawinięcia. 

W tym przypadku, wyglądający jak pudełko wydruk nie miał wielu problemów, jednak dla konfiguracji ekstrudera typu Bowden, złącza typu „push-fit” (na wcisk) są ważne przy wprowadzaniu filamentu do hotendu o niskim oporze. Gdy złącze zawiedzie, silnik ekstrudera nie będzie prawidłowo wprowadzał filamentu do rurki PTFE, a zamiast tego, rozpocznie się plątanie filamentu.

Co to jest?

Początek pięknego bałaganu.

Co się stało?

Podczas drukowania, wyskoczyło złącze „push-fit” w ekstruderze typu Bowden, co spowodowało, że filament przestał prawidłowo przechodzić przez hotend, a następnie spiętrzył się tworząc bałagan.

Kto zawiódł?

Nie jesteśmy pewni, kto zawiódł w tym przypadku, ale kimkolwiek jesteś, sugerujemy zainwestowanie w wyższej jakości złącze typu „push-fit”. Dodatkowo, montaż szpuli, zapewniający jej płynniejszy obrót, również może być pomocny.

Gdzie są pliki?

Niestety, nie jesteśmy pewni, co miało być wydrukowane, ale nie zaszło to daleko…

Eksplozja szpuli

This is one of the more extreme examples of brittle filament we've seen

Jest to jeden z bardziej ekstremalnych przykładów kruchego filamentu, który widzieliśmy (Źródło:  rwg42985 via YouTube)

Jak podaje YouTuber Russ Gries, ta szpula czarnego PLA, stała się tak krucha, że eksplodowała na drobne kawałki filamentu, które rozrzucone zostały po całym pomieszczeniu. Eksplozja tej szpuli jest dobitnym przykładem na to, co dzieje się, gdy próbujesz ponownie nawinąć filament, który przechowywałeś w nieodpowiednim, wilgotnym środowisku.

PLA potrzebuje wilgotności, na poziomie mniejszym niż 50%. (Chociaż wiele źródeł podaje węższe zakresy, nie ma ustalonej reguły, ponieważ dodatki i typy PLA znacznie się różnią).

Prawdopodobnie stało się tak z powodu połączenia dodatkowego obciążenia szpulowanego filamentu i nieodpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, w którym był magazynowany.

Co to jest?

Szpula filamentu, która eksplodowała.

Co się stało?

Po ponownym nawinięciu czarnego filamentu i pozostawieniu go na zewnątrz materiał eksplodował na wiele kawałków, rozsypując się na podłodze i stole.

Kto zawiódł?

Russ, pochwalamy cię za wysiłek włożony w próbę ponownego nawinięcia filamentu; to nie jest łatwe zadanie. Być może jednak zechcesz przenieść swój sprzęt do drukowania 3D do innego pomieszczenia, które ma lepsze warunki wilgotnościowe.

Gdzie są te pliki?

To nie był technicznie wydruk, więc nie ma do tego żadnych plików.

To miał być kogut

3D printing without supervision is never a good idea unless you want an epic mess like this

Drukowanie 3D bez nadzoru nigdy nie jest dobrym pomysłem, chyba że chcesz otrzymać taki epicki bałagan jak ten (Źródło Boston Magazine)

Ta wystawa sztuki drukarskiej 3D w rejonie Bostonu o nazwie „Make and Take” była projektem w 2017 roku, aby uczcić rok koguta w chińskim Nowym Roku. Celem tego projektu było wydrukowanie w 3D, 2017 małych kogutów w przestrzeni zewnętrznej .

Chris Templeman, artysta stojący za drukowanymi kogutami, dowiedział się, w jaki sposób drukarka 3D może tworzyć epickie porażki. Wybuch koguta przedstawiony na zdjęciu powyżej, był spowodowany tym, że do czasu sprawdzenia drukarki, nadrukowywano w kółko 12 kogutów.

Jest to epicka porażka przede wszystkim z powodu ogromnego marnotrawstwa filamentu z tak wielu kogutów. Jest to przykład tego, co może się zdarzyć, gdy drukarkę 3D zostawia się bez nadzoru przez wiele godzin.

Co to jest?

Wydruk 3D kogutów, który nie wyszedł dobrze.

Co się stało?

Technicznie, wiele różnych rzeczy zawiodło w czasie trwania tego projektu. W tym przypadku koguty nie przestały się drukować, po oderwaniu jednego z nich od platformy roboczej, co spowodowało eksplozję filamentu przeznaczonego na wydruk 12 kogutów.

Kto zawiódł?

Chris nie doceniał prawie nieskończonej liczby sposobów, w jakie drukarki 3D mogą zawieść. Dodatkowo odkrył, że pozostawienie drukarki 3D bez nadzoru przez długi czas nie było najlepszym pomysłem.

Gdzie są pliki? Nie mamy dostępu do plików, jednak podobne koguty można znaleźć na Thingiverse.

Kategoria nr 3: Powszechne nieszczęścia

Image of: Category #3: Common Calamities

I to się nazywa przesuwaniem warstw! (Źródło: Fred Kahl via Flickr)

Podczas gdy niektóre z przypadków, z naszej listy, są z pewnością rzadkimi zdarzeniami, inne są w rzeczywistości dość powszechnie doświadczane przez drukarki 3D. Do tych awarii zalicza się wszystko, od braku filamentu w nieodpowiednim momencie do powstania ,,lepkiego bałaganu”. Niezależnie od tego, co się dzieje, są one podobnie frustrujące do naprawienia, czyszczenia i resetowania.

Lepki, twardy, bałagan

Any time a print gets stuck to the FEP sheet, you're in for an unsightly mess

Za każdym razem, gdy wydruk przyklei się do arkusza FEP, pojawi się nieestetyczny bałagan (Źródło: Dylan Kowalski via YouTube)

Epickie błędy w druku nie ograniczają się tylko do drukarek FDM. Nawet żywiczne drukarki czasami zawodzą, a jednym z najgorszych sposobów, w jaki mogą zawieść, jest przyklejenie się wydruku do delikatnej powierzchni roboczej. Na początku może się to nie wydawać epicką awarią, ponieważ w przypadku drukarek FDM można po prostu wymienić platformę na niedrogą platformę szklaną lub jeszcze lepiej – na niebieską taśmę malarską.

Jednak w przypadku druku z żywicy, powierzchnia platformy roboczej jest znacznie delikatniejsza, a zeskrobanie wydruku, prawie na pewno spowoduje jej uszkodzenie. Ponadto, praca z drukarką  żywiczną, jest na ogół bardzo lepkim i niechlujnym procesem, tak czy inaczej, ponieważ żywica jest z natury dość lepka i niebezpieczna dla skóry.

Na szczęście, YouTuber Dylan Kowalski demonstruje metodę usuwania przyklejonego wydruku za pomocą alkoholu izopropylowego, który jest znacznie łagodniejszy dla powierzchni roboczej, niż zwykłe skrobanie. Nie gwarantuje to, że płyta bazowa nie zostanie uszkodzona, ale może zaoszczędzić w tej sytuacji kilka dolarów.

Co to jest?

Wydruk SLA przyklejony do folii FEP.

Co się stało?

W przypadku wydruków na dużych powierzchniach, szczególnie bez podpór, część żywiczna może na stałe przykleić się do powierzchni folii FEP.

Kto zawiódł?

Choć jest to powszechny problem w przypadku drukarek żywicznych, Dylan Kowalski pokazuje nam, jak w stosunkowo prosty sposób poradzić sobie z tą epicką awarią.

Gdzie są pliki?

Nie jesteśmy pewni, co tu było drukowane, choć wygląda to jak duża moneta. Niemniej jednak, może się to zdarzyć przy wielu dużych powierzchniach wydruków w SLA.

W górę i w dół i z boku na bok

It's truly amazing that this severely layer-shifted cube continued to print

To naprawdę zdumiewające, że ta mocno przesunięta w warstwie kostka nadal się drukuje (Źródło: R-U-My-Daddy via Reddit)

Zazwyczaj, kiedy drukujesz kostkę kalibracyjną, chcesz, aby efekt wyglądał jak sześcian, który może zostać użyty do kalibracji. Niestety, czasami twoje nadzieje pozostają niespełnione, jak w tym epickim niepowodzeniu skośnej i pofalowanej kostki kalibracyjnej, która nigdy nie powinna być używana do pomiaru czegokolwiek.

Ten rodzaj awarii jest powszechny w drukarkach 3D, szczególnie dla nowych użytkowników, ponieważ wskazuje na znaczne luzy w paskach napędowych, które poruszają się w osi X i Y. Gdy paski są zbyt ciasne lub zbyt luźne, mogą znacząco zmienić wygląd końcowy części i spowodować utratę stabilności wymiarowej.

Co to jest?

Kostka kalibracyjna, pośrednio wskazująca na słabą kalibrację drukarki.

Co się stało?

Ze względu na luźne paski napędowe, kostka kalibracyjna została wydrukowana nachylona, z widocznymi wibracjami.

Kto zawiódł?

Użytkownik Reddit, R-U-My-Daddy dostał bardzo ważną lekcję w zakresie drukowania 3D: Zawsze zaciskaj paski. Biorąc to pod uwagę, uważamy, że wydruk wyglądał całkiem schludnie i wygląda na to, że również miał duże szanse na wykończenie.

Gdzie są pliki?

Trudno powiedzieć, bo są tam tony kostek kalibracyjnych.

Na Księżyc i z powrotem… albo i nie.

This almost-finished rocket won't be shooting off to the moon any time soon

Ta prawie gotowa rakieta, nie poleci na księżyc w najbliższym czasie (Źródło): Joel Telling via YouTube)

Ta gigantyczna „rakieta” nigdzie nie poleci, ale jest to największa epicka porażka druku 3D na naszej liście. Joel Telling z 3D Printing Nerd nabył ją od firmy SeeMeCNC. Miała to być bardzo wysoka rakieta z napisem SeeMeCNC z boku, jednak w trakcie wydruku, zawiódł mechanizm podawania filamentu i drukarka przestała drukować.

Co to jest?

Rakieta, o wysokości dorosłego człowieka SeeMeCNC, której nie udało się skończyć z powodu wadliwego podawania materiału.

Co się stało?

W trakcie trwania wydruku mechanizm podawania filamentu zaciął się i filament nie był już podawany do dyszy.

Kto zawiódł?

Technicznie rzecz biorąc, to właśnie ta drukarka zawiodła, ale nie mamy pewności co do dokładnych okoliczności towarzyszących tej awarii w SeeMeCNC.

Gdzie są pliki?

Możesz zdobyć pliki do tej rakiety w Repables.

Co jeśli nie masz funkcji wznowienia wydruku?

FDR would be proud of the ingenuity behind reusing this failed print

FDR byłby dumny z pomysłowości, która stoi za ponownym wykorzystaniem tego nieudanego druku (Źródło: Pickled-egs via Reddit)

Wiele nowszych drukarek, jest standardowo wyposażonych w funkcję wznowienia wydruku, po utracie zasilania. Na przykład, drukarki Prusa posiadają tryb „Power Panic” aby zapobiec utracie wydruku w tego typu awaryjnych sytuacjach. Może to być szczególnie pomocne w obszarach o niestabilnej mocy lub intensywnej pogodzie. Jednak ta awaria wydruku, popiersia FDR, nastąpiła podczas pracy drukarki, która nie posiadała funkcji wznowienia wydruku po utracie zasilania.

Co to jest?

Wydrukowane w połowie popiersie FDR.

Co się stało?

W połowie wydruku nastąpił skok mocy, który zatrzymał pracę drukarki, ponieważ ta nie miała funkcji wznawiania wydruku.

Kto zawiódł?

Za ten nieudany wydruk, nie można winić użytkownika Reddit Pickled-egs. Ta awaria pokazuje, dlaczego funkcje odzyskiwania zasilania są tak popularne w większości obecnych drukarek 3D.

Gdzie są pliki?

Pliki dotyczące kompletnego popiersia FDR można znaleźć na stronie Thingiverse.

,,Niech moc będzie z Tobą” – tym razem nie pomogło…

Nothing's worse than a good print that fails partway trough

Nie ma nic gorszego niż dobry wydruk, który zawodzi w trakcie (Źródło:  HentecTara via Reddit)

Bądźmy szczerzy, Baby Yoda jest jedną z najlepszych rzeczy, które wyszły w 2019 roku. To powiedziawszy, ten epicki nieudany wydruk 3D łamie nam serce, ponieważ zaczął się tak dobrze i wygląda na to, że drukował się prawie idealnie zanim się zatrzymał. Mogło się to zdarzyć z różnych powodów, ale najbardziej prawdopodobnym winowajcą był brak filamentu lub zatkana dysza.

Co to jest?

Na wpół ukończony wydruk Baby Yody.

Co się stało?

Nie jesteśmy do końca pewni, ale biorąc pod uwagę, jak dobrze wygląda reszta wydruku, uważamy, że była to zatkana dysza albo brak filamentu.

Kto zawiódł?

HentecTara próbował wydrukować ten uroczy model Jedi, ale niestety będziemy musieli zadowolić się tym co powstało, ponieważ ten nieudany wydruk nie zmaterializuje się w najbliższym czasie.

Gdzie są pliki?

Jesteśmy niemal pewni, że model, o którym mowa, był tym pochodzącym od użytkownika MyMiniFactory, christopher frieze.

Kategoria # 4: Dziwne wydruki 3D

These strange printing snafus will make you think you're living in the upside down world of printing

Te dziwne wydruki 3D sprawią, że będziesz myślał, że żyjesz w świecie druku 3D, wywróconym do góry nogami (Źródło  Laura Minet via MyMiniFactory)

Ostatnia kategoria epickich nieudanych wydruków 3D to te, które naprawdę każą ci mówić, „Hmm, to dziwne”. Nasza lista dziwnych rzeczy, które zawiodły, zawiera efekty drukowania, które skłaniają nas do myślenia lub wydają się niemożliwe do wydrukowania. Ogólnie rzecz biorąc, te rzeczy są najbardziej zaskakującymi epickimi porażkami na naszej liście.

Porażka jednego człowieka…

This is an epic fail of a Captain America miniature, but the maker just rolled with it

Jest to epicka porażka miniatury Kapitana Ameryki (Źródło:  nosestuckinabook via Reddit)

Miniaturowy Kapitan Ameryka: jak widać, wydruk zawiódł w połowie drogi do wydrukowania „Captain America’s derrière”. Większość ludzi zaakceptowałaby tę porażkę i spróbowałaby jeszcze raz, jednak użytkownik Reddit, nosestuckinabook, miał inne plany.

Ta „nieudana” miniatura została po prostu pomalowana tak, aby wyglądała jak Kapitan Ameryka przecięty na pół. Musimy przyznać, że chociaż jest to zdecydowanie nieudany wydruk, to jest to jedno z najbardziej udanych niepowodzeń, jakie kiedykolwiek widzieliśmy.

Co to jest?

Kapitan Ameryka, po starciu z rębakiem do drewna.

Co się stało?

Zatkała się dysza, co doprowadziło do jedynie częściowo wydrukowanej postaci Kapitana Ameryki. Aby dowiedzieć się więcej na temat dysz, sprawdź nasz artykuł  Zatkana dysza drukarki 3D: jak wykonać zimne pociągnięcie.

Kto zawiódł?

Użytkownik Reddit, nosestuckinabook,  stworzył tę kreatywną połowę Kapitana Ameryki.

Gdzie są pliki?

Nie mamy tego dokładnego modelu, ale kilka podobnych modeli jest dostępnych w MyMiniFactory.

Nie może zwisać, czy może?

It would be hard to recreate this epic fail even if we tried

Trudno byłoby odtworzyć tę epicką porażkę, nawet gdybyśmy spróbowali (Źródło  Matthew LaBerge via Flickr)

To, co czyni ten wydruk prawdziwie epicką porażką, to jego niewiarygodny wygląd! Zazwyczaj, gdy drukarka 3D próbuje wydrukować ,,zwisy” tzw. overhangs, możliwy jest wydruk co najwyżej kilkadziesięciu milimetrów. Jednakże, ten ,,zwis” wygląda jak setki milimetrów, a mimo to, wydrukowany jest bez większego opadania. Prawdopodobnie nie powtórzyłoby się to, nawet gdybyśmy spróbowali.

Co to jest?

Śmiesznie długi, niepodparty ,,zwis”.

Co się stało?

Zgadujemy, że podczas drukowania, mieliśmy do czynienia z bardzo mocnym wentylatorem, a może z bardzo zimnym pomieszczeniem?

Kto zawiódł?

Matthew LaBerge, cokolwiek zrobiłeś, aby uzyskać ten wynik, powtórz to, abyśmy mogli pozbyć się problemów ze ,,zwisami” raz na zawsze. 

Gdzie są pliki?

Nie mamy dostępu do plików, ale to może się potencjalnie zdarzyć przy wielu różnych wydrukach.

Nie idź w stronę światła…

That brown spot was a moth that was printed into the part

Ta brązowa plama, była ćmą, która została uwięziona w drukującej się części (Źródło: Walter via Thrinter)

Zostawiliśmy najbardziej obrzydliwy przypadek na koniec. Nie dziękujcie:) Czasami na wydrukach 3D pojawiają się małe ciemne plamki, w których filament zaczyna się palić od przegrzania. To nie jest jeden z tych nieudanych przypadków. Ta brązowa „plamka” to właściwie ćma, która wleciała w obszar drukowania po tym, jak prawdopodobnie przyciągnęły ją światła drukarki.

Przez przypadek ćma została dosłownie nadrukowana do stopionego grobu. Poza tym, że jest to niewiarygodnie obrzydliwe, ten przypadek mógł spowodować pożar drukarki. 

Co to jest?

(Martwa) ćma uwięziona wewnątrz wydruku.

Co się stało?

Światła drukarki 3D przyciągnęły ćmę, która została następnie uwięziona przez wydruk 3D.

Kto zawiódł?

Walterowi Hsiao udało się jakoś do tego dojść. Czy możemy zrzucić winę na ćmę?

Gdzie są pliki?

Nie jesteśmy pewni, co było drukowane, ale wygląda na to, że mogło się to zdarzyć podczas każdego druku.

(Źródło obrazu głównego: Trammell Hudson przez Flickr )

 Licencja: Tekst „ 15 epickich błędów drukowania 3D (i dlaczego zawiodły ) ” autorstwa All3DP jest licencjonowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 .

Źródło: https://all3dp.com/