Kanadyjski startup przekształca organiczne resztki żywności w filament do druku 3D

Kanadyjski startup przekształca organiczne resztki żywności w filament do druku 3D

Startup o nazwie Genecis chce połączyć zrównoważony rozwój w dziedzinie żywności i środowiska w jednym ambitnym projekcie druku 3D. Firma, w której skład wchodzą studenci Uniwersytetu Toronto Scarborough, opracowała biologiczny proces przekształcania odpadów organicznych w filamenty do druku 3D.

Według Luna Yu, założyciela i dyrektora generalnego firmy Genecis, pierwszym materiałem, który zostanie udostępniony, będzie PHA (polihydroksyalkanian). Ten biopolimer jest łączony z PLA w celu stworzenia filamentu do druku 3D, a także elastycznych opakowań i pojemników.

Oparty na odpadach organicznych materiał PHA jest nie tylko biodegradowalny, ale także twardszy i mniej kruchy niż standardowy filament PLA. Podczas gdy większość PHA jest wytwarzana ze stosunkowo drogich roślin, takich jak kukurydza, trzcina cukrowa czy rzepak, unikalna technologia opracowana przez startup umożliwia produkcję tańszego filamentu ze zmieszanych odpadów spożywczych. W rzeczywistości, tak zwany „koktajl bakterii PHA” firmy kosztuje około 40 procent mniej w porównaniu z komercyjnymi metodami produkcji.

Bliższe spojrzenie na proces produkcji filamentów na bazie odpadów firmy Genecis

Podstawą procesu stosowanego przez startup z Kanady są „specjalne receptury bakterii”, które są w stanie automatycznie i szybko łączyć materiały. Umożliwia to produkcję substancji chemicznych i materiałów, które zazwyczaj są dość drogie, po przystępnej cenie.

Zespół Genecis spędził ostatnie kilka lat na zbieraniu bakterii z różnych części świata i wyizolował 200 gatunków, które nie zostały wprowadzone do żadnej istniejącej bazy danych.

„To pozwoliło nam na rozpoczęcie prac nad własną platformą biologii syntetycznej, która szybko tworzy nowe bakterie syntetyczne. Bakterie te mogą być wykorzystywane do produkcji lepszych materiałów do druku 3D, a także przeprogramowane do produkcji materiałów o wyższej wartości, wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i nanomateriałów” – powiedział niedawno Yu w wywiadzie dla Digital Trends.

Firma jest obecnie w trakcie wprowadzania granulek bioplastiku PHA na rynek komercyjny i ma nadzieję nawiązać współpracę z producentami filamentu, opakowań i innych tworzyw sztucznych.

Żródło: https://all3dp.com