Japońska firma STARted współpracuje z projektantem mody Masaharu Ono nad AMIMONO, drukowaną w 3D kamizelką z dzianiny do noszenia na co dzień.
Widzieliśmy już wiele dowodów na wykorzystanie druku 3D na wybiegach mody, od ThreeASFOUR po Iris van Herpen.
Czy nie nadszedł czas, byśmy zobaczyli tę technologię w codziennej odzieży, niezależnie od tego, czy chodzi o coś do biura, czy o wyjście do sklepu po mleko?
Aby rozwiązać ten problem, japońska firma technologiczna STARted współpracuje z projektantem mody Masaharu Ono, założycielem Free-D i specjalistą od projektów drukowanych w 3D.
Wspólnie opracowali drukowaną w 3D kamizelkę z dzianiny, która wygląda wygodnie i oferuje elastyczność tradycyjnej tkaniny.
Projekt nosi nazwę AMIMONO – co po japońsku oznacza dzianinę – i jest drukowany 3D z termoplastycznego materiału poliuretanowego. Obejrzyj film z projektu Free-D poniżej:
Powstanie ubrania AMIMONO
Do stworzenia AMIMONO wykorzystano algorytm, który pozwolił na stworzenie wzoru tkaniny bez szwów. W rzeczywistości projekt STARted i Ono dokładnie naśladuje wygląd dzianej wełny.
Następnie zespół zatrudnił firmę która pomogła w przygotowaniu pliku do druku – oryginalny projekt miał objętość 2 GB – a potem wydrukował kamizelkę przy użyciu filamentu TPU. Zaletą TPU jest to, że kamizelka jest elastyczna, wygodna i można ją łatwo złożyć.
Ono wyjaśnił:
“Do tej pory odzież drukowana w 3D była ograniczona do celów pokazowych lub wystawowych. Jednak dzięki tej metodzie możliwe jest stworzenie odzieży, która może być używana na co dzień. Wykorzystując powszechnie znaną metodę, jaką jest dzierganie, za pomocą nieoczekiwanego medium, jakim jest druk 3D, udało nam się stworzyć produkt końcowy, który może być używany jako odzież codzienna i nie różni się wyglądem od zwykłej odzieży.”
Może minąć jeszcze trochę czasu, zanim będziesz mógł wydrukować własne letnie sukienki na drukarce 3D. Jednak koncepcja STARted i Ono jest z pewnością krokiem we właściwym kierunku.
Ono dodał: “Sądzimy, że ta praca posłuży jako przykład tego, że wciąż nieznana koncepcja przedmiotów drukowanych w 3D może bez problemu zaistnieć w naszej rzeczywistości.”
Żródło: https://all3dp.com