W dzisiejszym artykule opiszemy proces tworzenia kalendarzy za pomocą technologii druku 3D. Naszym celem jest stworzenie kalendarzy, które nie tylko są funkcjonalne, ale także eliminują konieczność corocznej wymiany. Wykorzystując drukarki 3D, możemy stworzyć kalendarze o dowolnym wzornictwie i funkcjonalności. Pierwszym z omawianych kalendarzy jest model obejmujący 31 dni. Każdy dzień oraz data są wyraźnie oznaczone, a jego wygląd przypomina przeciętną kartę z kalendarza.
Jedną z największych zalet kalendarzy wydrukowanych przy użyciu druku 3D jest ich trwałość. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, kalendarze te mogą służyć przez wiele lat. Stąd też do druku pierwszego kalendarza wybraliśmy materiał PLA od Noctuo. Kalendarz składa się z kilku części, te drobniejsze akcenty zostały wydrukowane w kolorze białym. Kolorem bazowym jest kolor czarny.
Co ważne, przed przystąpieniem do druku, w slicerze konieczne jest ustawienie pauzy na odpowiedniej wysokości oraz zmiana filamentu na inny, wybrany przez nas kolor. Dzięki temu osiągamy kontrast, co jest istotne z uwagi na to, że kalendarz zawiera rozpisane daty i dni tygodnia. Warto zaznaczyć, że sami jesteśmy odpowiedzialni za wyznaczenie na kalendarzu daty i dnia tygodnia. Umożliwi nam to specjalny okrąg, który należy umieścić przy odpowiedniej dacie i dniu tygodnia.
Parametry druku na drukarce Ender 3v2:
Filament: Noctuo PLA, kolor: black oraz white
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 220 °C
Temperatura stołu: 60 °C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 100%
Chłodzenie: 100%
Obrysy: 2 szt.
Podpory: brak
Link do projektu: https://www.printables.com/pl/model/698298-infinity-calendar
Zdecydowaliśmy się na stworzenie drugiego kalendarza, który będzie utrzymany w jednym kolorze – białym. Ten minimalistyczny wybór kolorystyczny sprawia, że kalendarz prezentuje się elegancko i pasuje do wielu różnych wnętrz. Składa się on z podstawy, na której umieszczone są kostki. Dwie największe zawierają cyfry, które przekręcamy, aby ustawić odpowiednią datę. Niżej znajduje się miejsce na trzy dodatkowe prostopadłościany, które są ustawione jeden za drugim. Przedstawiają one nazwy miesięcy. W przypadku tego kalendarza, konieczne jest przekręcanie kostek zgodnie z faktyczną datą.
Parametry druku na drukarce Ender 3v2:
Filament: Noctuo PLA, kolor: white
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 220 °C
Temperatura stołu: 60 °C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 100%
Chłodzenie: 100%
Obrysy: 2 szt.
Podpory: brak
Link do projektu: https://www.printables.com/pl/model/656480-infinity-calendar
Jak można zauważyć, miesiące w projekcie są rozpisane, ale w języku angielskim. Gotowe projekty w języku polskim są stosunkowo trudno dostępne. Postanowiliśmy więc zaprojektować własne.
Należało zebrać odpowiednie wymiary z wydrukowanych już kostek i dobierać odpowiednią przede wszystkim czytelną czcionkę.
Podsumowując, proces tworzenia kalendarzy za pomocą druku 3D przebiegł sprawnie i przyniósł oczekiwane przez nas efekty, przy wykorzystaniu materiału PLA od Noctuo. Co ważne, oba projekty eliminują konieczność ich corocznej wymiany. Są też bardzo estetycznym dodatkiem do każdego wnętrza, który możemy indywidualnie personalizować.