Artec Studio, to znane oprogramowanie do zaawansowanego skanowania 3D, jak również przetwarzania danych przekazanych przy pomocy skanera 3D. Zawiera ono zaawansowane algorytmy danych 3D, dzięki którym zapewniona jest duża precyzja w wynikach, przy jednoczesnym uświadomieniu, że skanowanie 3D może być intuicyjne oraz bardzo przyjazne dla użytkownika. Obecnie pojawiła się najnowsza wersja oprogramowania Artec Studio 16, która została wyposażona w nowe, dodatkowe funkcje, które maja usprawnić pracę oraz przyspieszyć uzyskiwanie odpowiednych efektów. Poniżej przedstawione zostaną najważniejsze z nich.
Nowe funkcje Skan do CAD do kontroli jakości
Jedną z funkcji, które zawarte zostały w najnowszej wersji Artec Studio 16 jest seryjna kontrola jakości, która pozwala na wybór dowolnej liczby siatek, którą użytkownik potrzebuje sprawdzić. Dobierany zostaje do tego odpowiedni szablon kontroli jakości z Geomagic Control X – raporty gotowe są w mgnieniu oka, niemalże bez udziału użytkownika, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Dodatkowo wprowadzona została bezproblemowa integracja oprogramowania Geomagic Control X, co pozwala na nieopuszczanie Artec Studio, gdy należy przejść do sprawdzenia komponentów lub produktów! W najnowszej wersji zostało również przyspieszone dopasowywanie siatki trójkątów do modelu CAD w celu kontroli jakości. Ten krok pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości czasu (zostało to przyspieszone 8 razy) jednoczenie nie tracąc jakości.
Nowe funkcje SKAN do CAD do inżynierii odwrotnej
Również w kwestii inżynierii odwrotnej zostały wprowadzone nowe udogodnienia i przyspieszenia. Pozwalają one na przekazywanie skanów 3D do CAD, co idealnie sprawdza się w inżynierii odwrotnej.
Gdy skan 3D jest gotowy do przekształcenia w model CAD, to właśnie drobne dodatki w oprogramowaniu takim jak Artec Studio robią dużą różnicę. W najnowszej wersji znajduje się zbiór przydanych narzędzi, dzięki którym możliwe jest bezbłędne realizowanie projektów związanych z inżynierią odwrotna. Te narzędzie to między innymi dopasowane prymitywy o swobodnym kształcie – narzędzie to ułatwia rozpoczęcie inżynierii odwrotnej bardziej złożonych części, co daje możliwość tworzenia dopasowanych prymitywów dla powierzchni krzywoliniowych. Oprócz tego, kolejnym z narzędzi jest możliwość stworzenia kształtu torusa. Może on być wykorzystywany w inżynierii odwrotnej bardzo wielu obiektów w kształcie pierścienia. Jest to bardzo przydane w takich branżach jak motoryzacja czy lotnictwo. Kolejnym, bardzo zaawansowanym technologicznie narzędziem jest pędzel segmentowy – działa on na podstawie analizy całej powierzchni i pozwala na szybkie wybieranie wszystkich odpowiednich powierzchni do dopasowania prymitywów. Dodatkowo teraz jest możliwość wyeksportować wszystkie prymitywy bezpośrednio do SOLIDWORKS bez wtyczki ‘Geomagic for SOLIDWORKS’. Oprogramowanie dodatkowo pozwala na tworzenie płaszczyzn cięcia, w taki sposób, aby tworzyć sekcje, w których pierwotnie płaszczyzny maja już swoje miejsce.
Ulepszony tryb HD, który jest oparty na sztucznej inteligencji
Dzięki usprawnieniom wprowadzonym przez producenta możliwa jest rekonstrukcja skanów ze skanerów Artec Eva oraz Artec Leo prawie dwa razy szybciej niż w poprzednich wersjach, co pozwala na znaczne przyspieszenie procesu przetwarzania. Dodatkowo nowy tryb HD, który jest oparty na sztucznej inteligencji, pozwala na tworzenie bardzo ostrych i szczegółowych skanów w ultrawysokiej rozdzielczości.
To nie są oczywiście wszystkie najnowsze funkcje oprogramowania. O innych przeczytasz tutaj.
Źródło: 3D MASTER