Joshua Harker przenosi sztukę w XXI wiek

Joshua Harker przenosi sztukę w XXI wiek

Słynna maska Artysty Joshuy Harkera „Autoportret” jest skomplikowaną kompozycją, w której Harker najpierw wykonał skan 3D swojej twarzy (to samo można by zrobić w przypadku każdego). Następnie wykorzystał go jako podstawę do naniesienia geometrycznie skomplikowanych, generatywnie zaprojektowanych wzorów, które można odtworzyć tylko za pomocą drukarki 3D, najlepiej profesjonalnej maszyny do selektywnego spiekania laserowego (SLS). Jego twórcza pasja wykracza jednak daleko poza tę jedną, bardzo rozpoznawalną pracę. Rozciąga się na wiele różnych kształtów, a nawet wiele różnych procesów twórczych, do tego stopnia, że można go określić tytułem jednej z jego ostatnich prac: prawdziwy Artysta XXI wieku.

Joshua Harker to wszechstronny artysta, rzeźbiarz i muzyk o pionierskim podejściu twórczym i nowoczesnej technice, która w szerokim zakresie wykorzystuje druk 3D. Jako syn dwojga artystów od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie tą dziedziną. Jego inteligencja (uznano go za cudowne dziecko) i zamiłowanie do sztuki napędzały jego twórczą pasję, która bardzo szybko przyniosła mu międzynarodowe uznanie krytyków, prasy i społeczności. Studiował sztukę na Uniwersytecie w Kansas City, a następnie wzbogacił swoją wiedzę o studia z zakresu anatomii i medycyny sądowej, co miało decydujący wpływ na jego twórczość.

Harker stwierdził, że nie tylko stara się znaleźć wyraz i zbadać granice rzeźby 3D za pomocą technologii cyfrowej, ale także „uczłowieczyć to, co nieludzkie”. W tym przypadku „nieludzkie” są „bezduszne” drukarki 3D, komputery i wszelkiego rodzaju materiały eksploatacyjne. Ponieważ druk 3D umożliwia realizację form i kształtów, które wcześniej nie były możliwe, Joshua uważa nasze czasy za rewolucyjne w dziedzinie sztuki. Jako pionier tego nowego medium, pracuje z wszelkimi możliwymi kształtami, a nawet wymiarami.

Od dwuwymiarowych szkiców rzutowanych na płaszczyznę trójwymiarową po przedstawianie i ujmowanie wymiaru czasowego w swoich rzeźbach, Joshua stara się kierować swoją sztukę na najbardziej ekscytujące i niezbadane ścieżki ludzkiej percepcji wizualnej i umysłowej.

Dzięki swojemu twórczemu geniuszowi Joshua nie musi używać wielu kolorów ani egzotycznych filamentów, aby przyciągnąć wzrok i wyobraźnię swoich odbiorców. Większość jego wydrukowanych w 3D rzeźb jest wykonana ze standardowego białego nylonowego tworzywa termoplastycznego i charakteryzuje się delikatnymi i wyszukanymi szczegółami, które podkreślają ich współczesny charakter i nadają im wyjątkowe neo-surrealistyczne piękno. Te misterne prace są często łączone z uproszczonymi elementami pochodzącymi z pozornie niepowiązanych dziedzin i stylów artystycznych, co tworzy niekonwencjonalny kontrast we wszystkich aspektach.

Charakterystyczny przykład tej techniki jest widoczny w zeszłorocznej kolekcji „Mazzo di Fiori”, w której sznurowane kwiaty tworzą uproszczone fale wody na wyimaginowanej powierzchni wody. W ten sposób to, co jest przedstawione, jest bardzo szczegółowe, podczas gdy element, który napędza wyobraźnię ludzi, jest zrealizowany w prosty sposób.

Podobny kontrast elementów uzyskuje się w kolekcji „Anatomica di Revolutis” z 2012 roku, w której artysta łączy czaszki o skomplikowanych i zawiłych wzorach z zestawem ruchomych piór. Łączy w ten sposób życie i śmierć, ruch i stagnację, wreszcie powierzchowność i wielkość.

Joshua Harker w przeszłości pracował także jako projektant zabawek, wynalazków i efektów specjalnych, więc dzielenie się swoimi dziełami i sprzedawanie ich światu jest częścią jego ustalonego „modus operandi”. Teraz, gdy artyści korzystają z drukarek 3D, można to osiągnąć na najwyższym poziomie, ponieważ sztuka jest tworzona raz i powielana tyle razy, ile jest to potrzebne. W jego sklepie internetowym można kupić kilka jego modeli w różnych rozmiarach i wykonanych z różnych materiałów. Ponieważ Joshua jest uważany za jednego z pionierskich artystów naszych czasów, jest bardzo prawdopodobne, że te dzieła sztuki zyskają w przyszłości znaczną wartość zbiorową i kulturową.

Żródło: https://all3dp.com