Jak wydrukować wodoszczelne i hermetyczne pojemniki, korzystając z drukarki FDM?

Jak wydrukować wodoszczelne i hermetyczne pojemniki, korzystając z drukarki FDM?

Post zamieszony na Instructables, przez użytkownika mikey77, pokazuje, jak dostosować ustawienia slicera do drukowania 3D, aby uzyskać wodoszczelne i hermetyczne pojemniki, kubki, zbiorniki i inne przedmioty.

Istnieje mnóstwo użytecznych i unikalnych obiektów, które można utworzyć za pomocą desktopowej drukarki 3D, ale istnieją pewne czynniki, które uniemożliwiają  prawidłowe wytwarzanie artykułów wodoszczelnych i bezpiecznych dla żywności. Ogólnie rzecz biorąc, nakładanie warstw wydruków FDM prowadzi do powstawania mikroprzestrzeni, które pozwalają na gromadzenie się bakterii, wyciek wody oraz ujście powietrza.

Post zamieszczony na Instructables przez użytkownika mikey77, może być rozwiązaniem tych problemów. Autor posta twierdzi, że za pomocą zaledwie kilku poprawek ustawień w slicerze, możesz drukować pojemniki, kubki i zbiorniki 3D, które są wodoszczelne i hermetyczne. Pomysł jest prosty. Wszystko, co musisz zrobić, to dostosować slicer, aby przyspieszyć nadmierne wytłaczanie filamentu.

Będziesz musiał ręcznie zmienić kilka ustawień slicera, a jeśli planujesz wydrukować coś do kuchni, upewnij się, że używasz filamentu bezpiecznego dla żywności, czystego ekstrudera i odpowiedniej dyszy.

Przyjrzyjmy się bliżej metodologii autora postu, ustawieniom slicera i imponującym wynikom.

Wodoszczelne i hermetyczne pojemniki z drukarki 3D: jak to zrobić?

Oprócz drukarki 3D, potrzebujesz jedynie niezawodnego slicera i filamentu PLA , najlepiej takiego, który jest uważany za bezpieczny dla żywności.

Aby osiągnąć nadmierne wytłaczanie, musisz spowolnić prędkość drukowania i zwiększyć mnożnik wytłaczania. W ten sposób wytłoczenie filamentu będzie szersze i będzie zachodzić na siebie i obok siebie. Istnieje wiele ustawień slicera, które musisz dostosować, na szczęście mikey77 udostępnia wszystkie szczegóły na swoim stanowisku Instructables. W swoim przykładzie używa slicera MatterControl, ale ustawienia powinny mieć możliwość przejścia do dowolnego oprogramowania do przygotowania wydruku.

Te zmiany ustawień spowodują, że wydruki 3D, będą bardziej solidne, co ułatwi czyszczenie i będzie zapobiegało gromadzeniu się bakterii. Autor twierdzi, że przechowywanie i odmierzanie suchej żywności, powinno być odpowiednie dla większości rodzajów PLA. Jednak jeśli chodzi o przechowywanie płynów, powinieneś użyć filamentu, który nie ma dodatków i jest bezpieczny dla żywności.

Będziesz musiał także użyć czystego ekstrudera, do wszystkich wydruków 3D bezpiecznych dla żywności. Wynika to z faktu, że wcześniej używane filamenty, mogą pozostawiać resztki w ekstruderze i mogą zostać ,,wlane” do filamentu bezpiecznego dla żywności.

Wreszcie, aby być bezpiecznym, powinieneś również używać dyszy ze  stali nierdzewnej lub innej nie zawierającej ołowiu, zamiast powszechnie stosowanej mosiężnej dyszy. Niektóre mosiężne dysze, to stop, który zawiera ołów, który może przedostawać się do wydruku i mieć potem kontakt z żywnością.

Mikey77 twierdzi również, że jego ustawienia slicera mogą być również wykorzystywane do produkcji szczelnych obiektów, takich jak zbiorniki ciśnieniowe i sztuczne mięśnie. W swoim poście instruktażowym zawiera także pliki STL szklanki oraz zlewki, co pozwala eksperymentować z tą innowacyjną koncepcją.

 

Licencja: Tekst „ [Project] How to 3D Print Watertight and Airtight Containers ” autorstwa All3DP jest licencjonowany na podstawie licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 .

Źródło: https://all3dp.com/