Jak wydrukować litofan na drukarce 3D - po prostu wyjaśnione

Jak wydrukować litofan na drukarce 3D - po prostu wyjaśnione

Litofany stanowią unikalny sposób, na to aby dodać trochę wyrafinowania do ulubionych zdjęć. W tym artykule pokażemy Ci, jak zrobić swoje własne!

Co to jest litofan?

Litofan Gandalfa.
Litofan Gandalfa (źródło: Formlabs)

Przekształcanie zdjęć w obiekty 3D, dosłownie nadaje im nowy wymiar. Spośród różnych możliwości, litofany stanowią prosty sposób, na wzbogacenie swoich ulubionych zdjęć.

Litofany, to zasadniczo wytłaczane zdjęcia, generowane przez drukarkę 3D. Wyniki drukowania, na początku nie pokazują wiele, ale wystarczy je podświetlić, aby zaskoczyła nas ilość szczegółów. Jak to działa? Światło przechodzi przez cienkie części i jest jednocześnie blokowane przez grubsze obszary litofanu. W ten sposób, różnice w świetle wydobywają szczegóły obrazu.

Zobaczmy, jak zamienić zdjęcie w litofan. (Aby uzyskać „pełne” wrażenia, sprawdź tę lampę litofanową .)

Jak zrobić model litofanowy?

NestedCube po lewej, Photoshop po prawej.
NestedCube po lewej, Photoshop po prawej (Źródło: Amir M. Bohlooli przez All3DP)

Istnieje wiele narzędzi służących do przekształcenia zdjęcia w model litofanowy. Praktycznie wszystkie z nich działają w ten sam sposób. Po pierwsze, odgadują podstawowy przedmiot zdjęcia i wytłaczają go. Następnie dodają mu ładną obwódkę i dostarczają końcowy plik w formacie 3D, takim jak STL.

Jednym ze sposobów generowania modelu litofanowego jest użycie programu Adobe Photoshop CC. Jeśli chcesz uprościć sprawę, możesz także użyć narzędzia online, takiego jak to oferowane przez NestedCube.

Tworzenie modelu za pomocą programu Photoshop

Tworzenie litofanu 3D za pomocą programu Photoshop
Tworzenie litofanu 3D za pomocą programu Photoshop (źródło: Amir M. Bohlooli przez All3DP)

Od czasów programu Photoshop CS5, firma Adobe dodaje funkcje do pracy z elementami 3D, w programie Photoshop. Funkcje te często pomagają w przekształcaniu obiektów 2D w 3D, co jest wykorzystywane do produkcji litofanu. Aby rozpocząć, pobierz zestaw działań „Utwórz litofan” z tego linku. Po pobraniu, przeciągnij i upuść plik .atn w oknie programu Photoshop, aby go zainstalować.

Następnie wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz swoje zdjęcie w Photoshopie.
 2. Przejdź do menu ,,Okno” i zaznacz opcję ,,Działania” (lub naciśnij klawisze Alt + F9), aby narzędzie akcji otworzyło się.
 3. W folderze ,,Utwórz litofan” , wybierz akcję i kliknij ikonę odtwarzania znajdującą się pod spodem.

Photoshop wykona teraz szereg działań (dodając mapy tekstur itp.), aby utworzyć litofan 3D. Po zakończeniu powinieneś zobaczyć swój litofan.

Cały proces opiera się na zgadywaniu odpowiedniej głębokości przez Photoshop, co program robi na podstawie różnicy kontrastu. Dlatego zdjęcia z większym kontrastem prawdopodobnie zapewnią lepsze wyniki.

W zależności od specyfikacji systemu, działanie to zajmie trochę czasu, a program Photoshop może nie nadawać się do użycia podczas tego procesu. Aby uniknąć awarii oprogramowania, bądź cierpliwy i nie klikaj niczego w tym czasie.

Eksportowanie modelu jako pliku STL

Eksportowanie litofanu do STL.
Eksportowanie litofanu do STL (Źródło: Amir M. Bohlooli przez All3DP)

Po zaprojektowaniu i przygotowaniu modelu litofanowego, musimy go wydrukować. Photoshop jest w stanie posłużyć także do przygotowania ustawień wydruku 3D, wszyscy wolimy jednak drukować przy użyciu naszych ulubionych slicerów. 

Oto jak wyeksportować swoją pracę:

 1. W menu wybierz ustawienia drukowania 3D. 
 2. Po prawej stronie pojawi się zakładka: Właściwości. Stamtąd z menu „Drukuj do” wybierz „Lokalne”, a następnie zmień „Drukarki” na „Plik STL”.
 3. Następnie ustaw jednostki drukarki na milimetry, a poziom szczegółowości na wysoki.
 4. Naciśnij malutki przycisk „Rozpocznij drukowanie” z paska poniżej.

Proces eksportowania, może również wymagać dużej ilości pamięci i może spowodować zawieszenie się programu Photoshop na jakiś czas, w zależności od mocy przerobowej Twojego komputera. Ale gdy już to zrobisz, Twój litofan 3D, będzie dostępny w formacie STL!

Tworzenie modelu za pomocą narzędzia online

Internetowe narzędzie 3DP Rocks.
Internetowe narzędzie 3DP Rocks (źródło: Amir M. Bohlooli przez All3DP)

Jeśli wolisz nie używać Photoshopa, oto alternatywna metoda:

 1. Udaj się do 3DP Rocks .
 2. Kliknij kartę Obrazy, a następnie prześlij obraz.
 3. Po powrocie do karty Model, zauważysz, że litofan jest prawie gotowy. Możesz wybrać różne kształty dla swojego litofanu.
 4. Dostosuj ustawienia, aż będziesz zadowolony z wyniku.
 5. Na koniec kliknij „Pobierz” na karcie Model.

Gdy to zrobisz, Twoja przeglądarka pobierze plik STL, a Ty będziesz mógł kontynuować!

Druk 3D

Uprość ustawienia drukowania 3D.
Uprość ustawienia drukowania 3D (źródło: Amir M. Bohlooli przez All3DP)

Podobnie jak w przypadku każdego innego modelu, drukowanie powinno być proste. Nie są wymagane żadne dodatkowe ustawienia, ale należy pamiętać o kilku wskazówkach:

 • Jeśli zamierzasz drukować litofan pionowo, najlepiej ustawić wysokość warstwy tak nisko, jak to możliwe.
 • Ponieważ chcemy uzyskać jak najwięcej szczegółów, lepiej nie drukować z dużą prędkością. Staraj się, aby była niższa niż 2000 mm / min.
 • Ustawienie wypełnienia na 100% pozwoli na uzyskanie lepszej jakości wydruku litofanu
 • Nie używaj przezroczystych filamentów.

Kiedy już wszystko będzie gotowe, zacznij drukować. W idealnym przypadku, wydruk litofanu przy powyższych ustawieniach i standardowej wielkości, może trwać do 6 godzin.

Wynik

Gotowy litofan.
Gotowy litofan (źródło: MakerWithRex)

I oto on! Może wyglądać jak płaski kawałek plastiku z kilkoma zadrapaniami, ale wystarczy umieścić go przed źródłem światła, np. słońcem, aby zobaczyć szczegóły.

Jeśli nie masz swojej drukarki 3D, możesz skorzystać z usługi drukowania 3D.

Źródło obrazu: wkrp28 użytkownika Reddit 

Licencja: Tekst „ Jak wydrukować w 3D własny litofan – po prostu wyjaśniony ” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 

Źródło: https://all3dp.com/