Jak skanowanie 3D, może zoptymalizować pakowanie żywności?

Jak skanowanie 3D, może zoptymalizować pakowanie żywności?

Szwajcarscy specjaliści Bachmann Forming, używają skanerów Artec 3D do digitalizacji ręcznie robionych czekoladowych króliczków, dzięki czemu mogą tworzyć niestandardowe opakowania na żywność.

Jedna z firm zajmujących się pakowaniem,  Bachmann Forming z Hochdorf w Szwajcarii, używa skanerów 3D do optymalizacji form, do pakowania czekoladowych zajączków dla swoich klientów. Źle dopasowane pudełko kartonowe, nie prezentowało w odpowiedni sposób znajdującego się w nim produktu. Teraz, dzięki pracy załogi Bachmann Forming,  każda krzywizna tych króliczków jest właściwie eksponowana, dzięki dobrze dopasowanemu, niebieskiemu opakowaniu z plastiku.

Aby je zaprojektować, technicy przechwytują kształt obiektu za pomocą skanerów 3D firmy Artec 3D, a następnie wykorzystują dane do stworzenia formy wzorcowej, która ma kształt identyczny z obiektem źródłowym.

Wcześniej formy wzorcowe były wykonywane ręcznie, ręcznie szlifowane, odlewane żywicą epoksydową lub frezowane z drewna. Jest to żmudny proces, który może zająć kilka dni roboczych, w zależności od złożoności produktu.

Jednak w ostatnich latach, procedura uległa radykalnej zmianie dzięki cyfryzacji. Formy wzorcowe są obecnie projektowane przy użyciu projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) i wytwarzane z bloków poliuretanu na frezarkach sterowanych CNC.

opakowania do żywności

Optymalizacja opakowań czekolady i żywności dzięki skanowaniu 3D

Firma Bachmann Forming wybrała do tego zadania skanery Artec, ze względu na ich zdolność do przechwytywania danych, bez potrzeby stosowania dodatkowych punktów orientacyjnych.

W porównaniu z innymi skanerami 3D, nie wymagają one przyklejania znaczników samoprzylepnych na obiekcie, aby skaner mógł zachować śledzenie i wyrównać skany. Dzieje się tak, ponieważ algorytmy w oprogramowaniu mogą analizować zarówno geometrię, jak i dane dotyczące koloru obiektu.

„Szczególnie w przypadku czekolady lub pralin trudno byłoby coś na nich przykleić” – mówi Jörg Nussbaum, inżynier ds. Projektowania w firmie Bachmann.

Wykorzystując technologię Artec, do tworzenia modelu CAD oryginalnego czekoladowego króliczka, Bachmann Forming może skorzystać z przyspieszonego procesu obróbki CNC formy wzorcowej. 

Ogólnie rzecz biorąc, zajmuje to tylko godzinę, aby zakończyć cały proces.

„Byliśmy pod wrażeniem łatwej obsługi oraz śledzenia geometrii i tekstur skanera Artec” – z entuzjazmem mówi Nussbaum. „Przechwytywanie koloru ułatwia również tworzenie fotorealistycznych wizualizacji w fazie projektowania”.

opakowania do żywności

 

Źródło: New Equipment Digest

Licencja: tekst „ Jak skanowanie 3D może zoptymalizować pakowanie żywności ” firmy All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/