Jak przekonwertować STL na DWG (AutoCAD)

Jak przekonwertować STL na DWG (AutoCAD)

Co to jest?

STL jest standardowym formatem plików do druku 3D i jeśli zajmujesz się modelowaniem 3D, prawdopodobnie pracowałeś z nim w pewnym momencie. Podczas gdy niektóre programy CAD są w stanie importować pliki STL, użytkownicy AutoCADa będą wiedzieć, że nie jest to możliwe w tym oprogramowaniu.

DWG jest natywnym formatem plików AutoCADa, który może przechowywać zarówno dane 2D jak i 3D. Jest on wysoce kompatybilny z innymi programami CAD, co czyni go jednym z najczęściej używanych formatów.

STL do DWG

Aby móc używać plików STL w programie AutoCAD, wystarczy przekonwertować je na DWG, prawda? Cóż, w pewnym sensie. Plik STL składa się z informacji geometrycznych przechowywanych w postaci trójkątów tworzących siatkę, a konwersja do formatu 3D, takiego jak DWG, jest często zbyt skomplikowanym zadaniem.

Istnieje jednak pewne obejście, a jest nim konwersja do formatu DXF. Ten format plików jest częściej kojarzony z rysunkami 2D, ale może również reprezentować obiekty trójwymiarowe.

W tym artykule omówimy dwie różne metody konwersji plików STL do formatu kompatybilnego z AutoCAD-em. Obie metody są darmowe: jedna oparta na przeglądarce, a druga za pośrednictwem Blendera. Zacznijmy od tej łatwiejszej.

Opcja #1: Online

Istnieje wiele konwerterów online, które pozwalają na załadowanie plików STL i przekształcenie ich w pliki DXF za pomocą kilku kliknięć. Forum CAD oferuje aplikację internetową, gdzie można załadować pliki o wielkości do 20 MB i pobrać przekonwertowane pliki DXF.

Narzędzie jest bezpłatne, ale wymaga utworzenia konta. (Możesz się zarejestrować w prawym górnym rogu. Należy pamiętać, że do zakończenia zakładania konta wymagane jest potwierdzenie e-mailem).

Gdy to zrobisz, możesz przejść do konwersji plików STL.

Kroki konwersji

 • Przejdź do konwertera online.
 • Kliknij na „Choose” i wybierz pliki STL z Twojego komputera. Poczekaj, aż przesyłanie zostanie zakończone.
 • Wybierz format docelowy jako DXF i naciśnij przycisk „Convert”.
 • Po zakończeniu strona zostanie odświeżona i pojawi się link do pobrania.
 • Pobierz plik i otwórz go bezpośrednio w programie AutoCAD. Według strony internetowej przekonwertowany plik będzie dostępny do pobrania tylko przez około jedną godzinę.

Opcja #2: Blender

Narzędzia do konwersji online są wystarczająco dobre dla szybkich i prostych modeli, ale większe i bardziej złożone wymagają innych rozwiązań. Tutaj wkracza Blender, potężne oprogramowanie open-source do modelowania 3D, używane przez wielu hobbystów i profesjonalistów do animacji, symulacji, efektów wizualnych i tworzenia gier.

Konwersja plików STL do DXF jest bardzo prosta w Blenderze. Jeśli jeszcze go nie masz, możesz pobrać i zainstalować najnowszą wersję za darmo na stronie Blendera. Jest ona dostępna dla systemów Windows, MacOS i Linux.

Kroki konwersji

 • Jeśli po raz pierwszy korzystasz z Blendera, upewnij się, że usunąłeś szary model sześcianu znajdujący się na środku obszaru roboczego. Zrób to klikając prawym przyciskiem myszy na sześcian i wybierz „Usuń”.
 • Przejdź do Plik > Import > STL (.stl) i zaimportuj model z komputera do Blendera.
 • Następnie przejdź do Plik > Eksportuj, a wyświetli się lista formatów plików. Sprawdź, czy dostępna jest opcja „AutoCAD DXF”:
 1. Jeśli DXF znajduje się na liście, zaznacz ją i wybierz folder docelowy dla skonwertowanego pliku.
 2. Jeśli nie, przejdź do Edycja > Preferencje. Przejdź do zakładki „Dodatki” po lewej stronie i poszukaj „Import-Eksport: AutoCAD DXF Format (.dxf)” po prawej stronie. Kliknij, aby go włączyć (patrz obrazek powyżej). Teraz format AutoCAD DXF powinien być wyświetlany na liście podczas eksportu.
 • Nowo wyeksportowany plik DXF można otworzyć bezpośrednio w programie AutoCAD.

Żródło: https://all3dp.com