Jak naprawić Heat Creep (drukarka 3D): porady i wskazówki

Jak naprawić Heat Creep (drukarka 3D): porady i wskazówki

Przyczajony wróg

Drukowanie 3D może być ciekawym hobby, jednak istnieje wiele wyzwań, z którymi możesz się spotkać. Szczególnie kłopotliwym obszarem jest hotend, w którym może wystąpić wiele problemów. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z budową hotendu, można go podzielić na sześć głównych części:

Dysza: spód zespołu hotendu, z którego wychodzi filament.

Blok grzewczy: Część tuż nad dyszą.

Radiator: element, który umożliwia przepływ powietrza.

Gardziel: część, która jest często gwintowana i łączy radiator z blokiem grzewczym.

Rurka PTFE: rurka teflonowa przez która jest podawany filament do hotendu.

Coupler: element łączący radiator z rurką PTFE

Nazwa hotend odnosi się do całej jednostki, która zawiera wszystkie wymienione wcześniej części.

Filament powinien topić się tylko w obszarze wokół bloku grzejnego i dyszy. Jeśli topi się w innym miejscu zespołu, wtedy zaczniesz mogą pojawić się pewne problemy.

Czym dokładnie jest Heat Creep?

Jednym z potencjalnych problemów związanych z drukowaniem 3D jest tzw Heat Creep. Proces ten polega na przemieszczaniu się ciepła w górę hotendu i co powoduje zbyt wczesne topnienie filamentu.

Ten problem może pojawiać się w połowie lub po skończonym drukowaniu (podczas chłodzenia), ale zwykle występuje i jest zauważany w środku wydruku, gdy temperatury są najwyższe. Możesz zobaczyć efekty Heat Creep, gdy górna część wydruku wygląda jakby była rozmyta (jak na powyższym obrazku). Możesz również wykryć Heat Creep, gdy wyciągniesz filament i pojawi się pęcherzyk powietrza

Wszystko to może ostatecznie doprowadzić do zapchania się dyszy, ale należy pamiętać, że heat creep to nie to samo co zwykłe zatykanie się dysz.

Pełzanie cieplne jest bardziej powszechnym problemem w metalowych hotendach. Jest też bardziej prawdopodobne, że zobaczysz to w przypadku hotendów o niższej jakości, które umożliwiają łatwiejsze przenikanie ciepła.

W tym artykule omówimy podstawy heat creep i sposoby rozwiązania tego problemu. Najpierw omówimy przyczyny, a następnie kilka rozwiązań, a następnie przedstawimy wskazówki i triki.

Przyczyny

Istnieje wiele przyczyn heat creep, ale najczęstsze mają coś wspólnego z chłodzeniem hotendu, temperaturą hotendu i czasem nagrzewania filamentu. Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie możliwości.

Hotend jest zbyt gorący: Jeśli twój hotend jest zbyt nagrzany, może to spowodować heat creep. Dzieje się tak, ponieważ im cieplejszy jest blok grzejny, tym więcej jest ciepła, a jego nadmiar może być odprowadzany do niewłaściwych miejsc.

Wentylator hotendu nie chłodzi wystarczająco: jeśli wentylator hotendu nie jest włączony lub nie działa wystarczająco szybko, co doprowadzi do nieprawidłowej pracy radiatora i całego hotendu. Może to spowodować przemieszczanie się ciepła w górę hotendu, w następstwie filament będzie rozpuszczał się w nieodpowiednim miejscu

Filament jest jest podawany do dyszy zbyt wolno: Zbyt wolne podawnaie filamentu do dyszy może prowadzić do postawania heat creep

Wykonanie hotendu: Nie wszystkie hotendy mają taką samą zdolność przewodnictwa cieplnego. Na przykład całkowicie metalowy hotend może łatwiej przepuszczać ciepło w zespole hotendu.

Rozwiązanie nr 1: Niższa temperatura hotendu.

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem problemu heat creep jest obniżenie temperatury hotendu. Wysoka temperatura hotendu oznacza, że w bloku grzejnym jest więcej ciepła, a jego nadmiar może przemieszczać się w górę zespołu hotendu. W końcu komponenty hotendu nagrzewają się na tyle, że filament zaczyna się topić w środku .

Obniżenie temperatury hotendu może rozwiązać ten problem. Oczywiście musisz pamiętać o tym że musisz to robić w zakresie temperatur podanych prze producenta

Rozwiązanie nr 2: Zwiększ prędkość wentylatora

Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest zwiększenie prędkości wentylatora, a jeśli nie masz wentylatora hotendu zamontuj go

Prędkość wentylatora musi być wystarczająco duża, aby filament nie stopił się, za wcześnie.

Noctua, TH3D i CUI Devices to marki oferujące bardzo dobre wentylatory do hotendu. Jeśli jednak szukasz cichego wentylatora, najlepszym rozwiązaniem jest Noctua.

Rozwiązanie nr 3: Zwiększ prędkość drukowania

Kolejnym prostym rozwiązaniem jest zwiększenie prędkości drukowania. Musisz wykonać działanie odwrotne do tego jakie wykonujesz przy zapchanej dyszy, ponieważ może to spowodować niedostateczne podawanie filamentu

Szybsze przemieszczanie się filamentu oznacza że będzie potrzebował mniej czasu aby dotrzeć do dyszy, dzięki takiej operacji zmniejszysz szansę na to że filament stopi się zbyt wcześnie

Powinieneś ustawić taką samą temperaturę z prędkością 10-15 mm / s wiekszą niż zwykle. Możesz też zwiększać temperaturę stopniowo co 2-5 mm / s, aż znajdziesz odpowiednie usatwienie

Rozwiązanie nr 4: Wymień Hot End

Ostatnią i bardziej drastyczną opcją jest zamiana hotendu na inny

Chociaż całkowicie metalowe hotendy są często postrzegane jako lepsze od innych, mogą działać jako katalizator hest creep. W takim przypadku możesz rozważyć użycie gorącego końca wyłożonego teflonem

Podsumowując każdy hotend wysokotemperaturowy nie powinien pwodować problemów heat creep

Porady & Triki

Poniżej wymieniliśmy kilka porad i wskazówek, które ogólnie powinny pomóc w radzeniu sobie z heat creep:

Zidentyfikuj problem: upewnij się, że napotkany problem to naprawdę heat creep, a nie inny rodzaj zatykania lub zacinania hotendu. Aby to zrobić, upewnij się, że rurka PTFE jest ściśle dopasowana do dyszy, jeżeli nie wystąpią inne rodzaje zacięć. Możesz spróbować wymienić dyszę, aby upewnić się, że sama dysza nie stanowi problemu. Jeśli wykonasz te czynności i nadal masz problemy, najprawdopodobniej masz do czynienia z heat creep.

Wyczyść hotend: pamiętaj, aby czyścić hotend co kilka wydruków. Zanieczyszczony hotend może powodować więcej problemów niż tylko heat creep. Aby wyczyścić hotend, użyj wilgotnej ściereczki z mikrofibry lub ściereczki nasączonej alkoholem i wytrzyj zewnętrzne i wewnętrzne elementy hotendu, gdy są gorące . Aby wyczyścić lub odblokować dyszę, użyj małej igły do dyszy.

Użyj wysokiej jakości rurki PTFE: użycie wysokiej jakości rurki PTFE oznacza lepszą izolację filamentu wewnątrz rurki PTFE. Im wyższa odporność na temperaturę, tym wyższa jakość rurki PTFE.

Przetnij koniec rurki PTFE: przecinanie rurki PTFE na końcu zapewnia, że koniec rurki teflonowej nie zostanie przypalony . Pozwala to na dobre dopasowanie końcówki rurki PTFE do dyszy, zapobiegając heat creep i innym problemom.

Używaj filamentu wysokiej jakości: filament niskiej jakości ma zwykle niespójną średnicę i może również powodować zacięcia hotendu dlatego zalecamy stosowanie filamentu wysokiej jakości z tolerancją poniżej +/- 0,05 mm.

Wyłącz drukarkę po wydrukowaniu: niektórzy użytkownicy zauważyli, że pomocne może być również wyłączenie drukarek po zakończeniu wydruku, aby hotend nie pozostał nagrzany. Po prostu upewnij się, że twój hotend nie nagrzewa się po wyłączeniu drukarki.

Wysuń filament po wydrukowaniu: Innym sposobem, jest wysunięcie filamentu po wydrukowaniu. Jeśli filament pozostanie w hotendzie podczas stygnięcia, może stopniowo topić się coraz wyżej powyżej strefy topnienia.

Mniejsza retrakcja: Retrakcja to ustawienie, które kontroluje, ile filamentu zostanie cofniętepo każdym ruchu głowicy drukującej. Zbyt duża retrakcja może spowodować wyciągnięcie gorącego filamentu ponad strefę topienia i może wspomagać przepływ ciepła przez zespół. Jeśli uważasz, że tak właśnie się dzieje, spróbuj obniżać ustawienia retrakcji stopniwo co 0,5 mm.

Czyszczenie wentylatora hotendu: Od czasu do czasu czyść wentylator Hot End wilgotną ściereczką z mikrofibry lub ściereczką nasączoną alkoholem, delikatnie wycierając spodnią i zewnętrzną stronę wentylatora.

Źródło: https://all3dp.com