Historycznie branża jubilerska zdefiniowała dwie techniki: ręczne i odlewanie metodą traconego wosku. Obie techniki wymagają znacznej wiedzy technicznej, są bardzo czasochłonne, a błędy w procesie mogą okazać się kosztowne.
Jednak dziś projektowanie cyfrowe i drukowanie 3D są przygotowane do poważnego zakłócenia tych odwiecznych praktyk. Uzupełnienie tradycyjnych procesów technikami cyfrowymi zapewnia jubilerom nowe możliwości projektowania i produkcji, a także ekscytujące nowe opcje dostosowywania dla klientów.
Cyfrowe przepływy pracy rozszerzają tradycyjne techniki
Produkcja biżuterii z nadrukiem 3D wzmacnia zasady odlewania metodą traconego wosku, o zalety cyfrowego projektowania i procesu produkcyjnego.
W przypadku tradycyjnego odlewania metodą traconego wosku projektanci biżuterii ręcznie rzeźbią oryginalny wzór w wosku, umieszczają wzór wosku w formie do wypalenia, a następnie wlewają metale szlachetne, takie jak złoto lub srebro, do wnęki formy, aby utworzyć odlew. Aby osiągnąć swój ostateczny wygląd, projektanci polerują i wykończają odlew, aby błyszczał.
Dzięki cyfrowemu przepływowi pracy jubilerzy używają narzędzi CAD do cyfrowego tworzenia projektów, a drukarki 3D do tworzenia wzorów, które następnie można wrzucić do formy. Po wypaleniu pozytywnego wzoru proces przebiega tą samą ścieżką, co tradycyjny odlew. Dzięki technikom cyfrowym zmniejsza się czasochłonna praca fizyczna, a sam projekt można łatwo zachować, zmodyfikować i odtworzyć w razie potrzeby.
Korzyści dla jubilerów i klientów
Nowe granice w niestandardowej biżuterii
Do tej pory złożoność procesu projektowania i produkcji sprawiała, że biżuteria na zamówienie była drogim przywilejem. Jednak dzięki narzędziom cyfrowym jubilerzy zaczęli już oferować spersonalizowane kreacje w ramach swojej podstawowej usługi lub jako wartość dodaną. Jeśli dzisiaj pójdziesz do jubilera i poprosisz o pierścionek zaręczynowy, często będziesz mieć możliwość dostosowania unikalnego projektu.
Wydrukowane w 3D elementy próbne.
Jubiler i klient mogą wspólnie omówić projekt, a godzinę później klient może trzymać i wypróbować prawdziwy, fizyczny model pierścionka. W sprzedaży detalicznej biżuterii, projektowanie cyfrowe na miejscu w połączeniu z szybkością drukowania 3D drastycznie skróciło sprzężenie zwrotne między projektantem a klientem.
Przejście od projektu do produkcji jest łatwiejsze i szybsze, ponieważ ręczne rzeźbienie cennego jednorazowego użytku nie jest już wymagane. Elementy do przymierzenia można dostosować na żądanie klienta, wydrukować ponownie w 3D, a następnie wyprodukować metodą odlewania metodą traconego wosku, co przekłada się na znaczne obniżenie kosztów tworzenia niestandardowej biżuterii.
Swoboda projektowania
Dzięki drukowi 3D projektanci biżuterii są w stanie tworzyć projekty, które byłyby niezwykle trudne do wykonania w tradycyjny sposób. Przełomy w odlewanych żywicach fotopolimerowych ustanawiają nowe standardy jakości dostępne dzięki niedrogiej biurowej drukarce 3D.
Formowalne woskowane żywice Formlabs łączą gładkie wykończenie powierzchni charakterystyczne dla technologii druku 3D w stereolitografii (SLA) z precyzyjnymi ustawieniami drukowania. Dzięki precyzyjnie kontrolowanemu laserowi można uchwycić niezwykłe detale – delikatne filigranowe, wypukły tekst i szczegółowe ustawienia kamiennego chodnika – z niesamowitą ostrością.
Stereolitografia Druk 3D może odtwarzać złożone funkcje, które trudno byłoby wyrzeźbić.
Po usunięciu tych ugruntowanych ograniczeń projektowych, widzimy zupełnie nowe gatunki projektowania wyłaniające się z jubilerów, którzy wykorzystują możliwości cyfrowe w Stanach Zjednoczonych, Azji Południowej i Azji Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie.

SEMINARIUM INTERNETOWE
Jak drukować i odlewać biżuterię za pomocą żywicy woskowej
Podczas tego webinaru dowiedz się, jak zaprojektować, wydrukować i odlać nasz najnowszy materiał jubilerski, Castable Wax Resin, i usłyszeć od Abbasa Saleha, jednego z wiodących ekspertów jubilerów w Austrii, który przeprowadzi Cię przez proces krok po kroku, aby osiągnąć niezmiennie wysokiej jakości wydruki z czystymi wynikami odlewów.
Łatwiejsza produkcja masowa
Narzędzia cyfrowe nie tylko ułatwiają dostosowywanie biżuterii, ale także upraszczają masowe projekty.
Wulkanizowane formy gumowe są stosowane do produkcji wzorów wosku w ilości do odlewania metodą traconego wosku, ale wzór „wzorcowy” jest tradycyjnie wykonany z odlewu inwestycyjnego, ręcznie rzeźbionego wzoru woskowego.
Drukarki 3D mogą wytwarzać modele wzorcowe, które są używane do formowania wulkanizacji w temperaturze pokojowej (RTV), a nawet trwałe wulkanizowane gumowe formy o wysokiej temperaturze.
Wzory drukowane bezpośrednio w 3D można stosować do wulkanizacji w temperaturze pokojowej (RTV) i wulkanizacji kauczuku naturalnego o wysokiej temperaturze.
„Dzięki jakości, jaką można uzyskać dzięki technologii SLA i Formlabs do drukowania tych biżuterii, możesz przeskoczyć prosto z części drukowanej w 3D do matrycy” – powiedział Amos Dudley, kierownik ds. Produktów biżuterii w pionie Formlabs. „Wykończenie powierzchni jest już tak gładkie, że nie wymaga zbytniego wykończenia. Możesz użyć tego jako gumowej formy do tworzenia końcowych części woskowych, które trafią do produkcji. ”

Wulkanizowana gumowa listwa z wzorami z drukarki 3D
Drukowanie 3D przy użyciu materiałów o wysokiej wydajności pozwala projektantom i odlewnikom wykorzystać technologię cyfrową w procesach produkcyjnych. Przeczytaj teraz, aby dowiedzieć się, w jaki sposób można zastosować drukowanie 3D w produkcji małych części metalowych.
Konkurencyjni niezależni jubilerzy
Kiedy nowa technologia jest wreszcie udostępniana publicznie, zazwyczaj ma wysoką cenę i skomplikowany interfejs, ograniczając ją do użytkowników z głębokimi kieszeniami i doświadczeniem technicznym. Poprzednie generacje drukarek 3D wymagały zarówno znacznej konserwacji, jak i wykwalifikowanego operatora oprócz tysięcy dolarów. Niemniej jednak Dudley zauważa: „Drukowanie 3D stało się znacznie tańsze, oferując wyjątkowe możliwości niezależnym jubilerom”.
Niższe koszty i wyższa jakość technologii sprawiły, że cyfrowy obieg pracy jest opłacalną metodą produkcji. „W nadchodzących latach obserwujemy rosnący trend w tym segmencie, w którym mniejsi jubilerzy stosują te technologie i stają się mniej scentralizowani”, powiedział Dudley.
Przejście do coraz bardziej konkurencyjnych niezależnych jubilerów będzie kontynuowane, gdy przemysł zapozna się z drukowaniem żywicy 3D. Historycznie w drukowaniu biżuterii 3D dominowały skomplikowane i drogie drukarki woskowe. Dzięki niedrogim drukarkom desktopowym, takim jak Form 3 , technologia staje się dostępna dla większej liczby jubilerów, zwłaszcza mniejszych niezależnych.
Przyszłość przemysłu jubilerskiego
Ze względu na wcześniejszy wysoki koszt druku 3D na dużą skalę i postrzeganą barierę wejścia na rynek cyfrowego projektowania biżuterii, drukowanie biżuterii 3D, pomimo swojego potencjału, stanowi obecnie stosunkowo niewielką część rynku.
Niemniej jednak, dzięki coraz łatwiejszym w użyciu i dostępnym technologiom drukowania 3D, rynek biżuterii z drukiem 3D jest gotowy na rozwój.
Nowe, łatwe w użyciu materiały, takie jak Castable Wax Resin, łagodzą krzywą uczenia się, prowadząc do lepszego przyjęcia przepływu pracy i dalszej ekspansji rynku.
Formlabs Castable Wax Resin jest wypełniony 20% woskiem, dzięki czemu jest bardziej niezawodny w odlewach inwestycyjnych.
Stereolityczne drukarki stacjonarne 3D są ważnym elementem tego rozszerzenia.
„Żywice SLA mają opinię tańszych, ale także mniej funkcjonalnych niż wosk. W Formlabs chcemy przełamać to wrażenie dzięki produktom, które są bardziej niezawodne i wyeliminować część dodatkowej pracy, która wciąż jest obecna w obiegu pracy jubilera ”- powiedział Dudley.
Desktopowe drukarki 3D o wysokiej rozdzielczości, takie jak Formlabs Form 3, umożliwiły drukowanie biżuterii 3D dla niezależnych projektantów, a także dużych odlewni.
Biżuteria drukowana w 3D to nie tylko kwestia technologii. Nowsze kohorty projektantów biżuterii wchodzących do branży rozpoczęły edukację metodami cyfrowymi, w tym szkoleniami na temat drukarek 3D, w przeciwieństwie do tradycyjnych.
„Będą szukać drukarki, która naprawdę zaspokoi ich potrzeby” – powiedział Dudley. „Myślę, że wtedy zaczniemy widzieć więcej adopcji, gdy przejdą one od obecnie osadzonej bazy użytkowników”.
Druk 3D w biżuterii ma jasny horyzont. Wraz z przyjęciem w branży technik przepływu pracy, pojawieniem się nowych pokoleń wykwalifikowanych projektantów oraz tworzeniem nowych, bardziej niezawodnych materiałów i sprzętu, widzimy scenę dla poważnych zakłóceń tradycyjnych metod.
Źródło: https://formlabs.com