Przypadki użycia
Architektura, jaką znamy, została ukształtowana przez niezliczone kultury i cywilizacje, które były przed nami. To wspaniale, ponieważ możemy docenić wszystkie struktury i style, które po sobie pozostawiły, a także ich techniki projektowania i budowy, stosując je we współczesnych dziełach.
Zrozumienie historii architektury jest ważne, ponieważ daje nam podstawę do budowania, a także do wprowadzania innowacji. Nawet druk 3D korzysta z tradycyjnych metod i materiałów, przenosząc wszelkie pomysły do świata fizycznego w łatwiejszy i tańszy sposób. Od modeli koncepcyjnych po budowę domu – druk 3D ma wiele przydatnych dla architektów zastosowań.
Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych innowacji, jakie druk 3D wprowadził w architekturze, zarówno w procesie projektowania, jak i budowy. Niektóre z nich są jeszcze w fazie eksperymentalnej, ale w niedalekiej przyszłości będą miały ogromne znaczenie.
Modele koncepcyjne
Każdy projekt architektoniczny wymaga modelu koncepcyjnego, który pomoże architektom i klientom zwizualizować pomysł. Stworzenie ręcznie wykonanego modelu koncepcyjnego wymaga jednak dużo czasu i ciężkiej pracy, a staje się jeszcze trudniejsze, gdy w grę wchodzą skomplikowane geometrie.
Na szczęście druk 3D upraszcza ten proces. Wysoce szczegółowy model fizyczny można wytworzyć w programie CAD, nie wspominając o tym, że projektanci mogą wybierać spośród szerokiej gamy różnych materiałów i kolorów.
Dzięki temu praca jest bardziej efektywna, a architekci mogą tworzyć modele szybciej, wykonując jednocześnie inne zadania. Przykładem tego jest Make Architects – studio architektoniczne z siedzibą w Londynie, Hong Kongu i Sydney – którego modele koncepcyjne są tworzone głównie za pomocą drukarek 3D Ultimaker.
Indywidualny projekt szczegółowy
Wyobraźmy sobie, że architekt proponuje specjalny rodzaj płytek ściennych, których nie można znaleźć nigdzie indziej. Dzięki drukowi 3D architekci mogą łatwo wymodelować i wyprodukować ten element, aby uzyskać formę i odtworzyć go z innego materiału. Mogą nawet przekazać ten element do fabryki lub warsztatu w celu wyprodukowania większej ilości przy użyciu innych technik, takich jak odlewanie betonu lub formy wtryskowe.
W ten sposób architekci mogą oferować swoim klientom projekty dostosowane do ich potrzeb i niepowtarzalne dzieła. MATT Architecture to londyńska pracownia, która wykorzystała druk 3D do produkcji płytek ceramicznych na elewacje budynków.
Projektowanie wnętrz
Druk 3D może być również wykorzystywany w projektach aranżacji wnętrz. Technologia ta umożliwia architektom projektowanie takich obiektów, jak lampy, panele, rzeźby i przedmioty dekoracyjne, które można modelować i drukować w 3D, aby bezpośrednio wykorzystać je jako gotowe produkty i wzbogacić projekty wnętrz.
Przykładem tego jest Emerging Objects – kreatywne biuro zajmujące się opracowywaniem i realizacją architektury i obiektów z wykorzystaniem druku 3D. Eksperymentują oni z wieloma różnymi materiałami, takimi jak PLA, cement, nylon, drewno, metal i czekolada.
Domy drukowane w 3D
Budowa całego domu to bardzo trudne zadanie, które wymaga zaangażowania wielu ludzi, pieniędzy i czasu, ale w ostatnich latach pojawiło się wiele prototypów domów drukowanych w 3D, które udowadniają, że możliwe jest wydrukowanie w 3D całego domu z trwałych materiałów w ciągu kilku tygodni i w bardzo przystępnej cenie. Jeden z takich prototypów został zbudowany w Austin w Teksasie przez firmę ICON, zajmującą się technologią budowlaną. Jak podaje firma, dom został zbudowany przy użyciu pierwszej komercyjnie dostępnej drukarki 3D firmy ICON – Vulcan II.
Drukarka ta wykorzystuje jako materiał budowlany specjalną mieszankę betonową i jest przeznaczona do pracy w ograniczonych warunkach. Głównym celem firmy jest zmniejszenie problemu mieszkaniowego dla tych, którzy potrzebują niedrogiego schronienia. Być może druk 3D będzie dla wielu architektów rozwiązaniem pozwalającym budować w bardziej efektywny sposób.
Przyszłe zastosowania
Oczywiście wszystkie te postępy technologiczne otworzyły drzwi do dalszych oczekiwań dotyczących tego, co można osiągnąć za pomocą druku 3D.
Jednym z ambitnych projektów jest Large Additive Subtractive Integrated Modular Machine (LASIMM), która ma być największą na świecie drukarką 3D drukującą z metalu. Jeśli się powiedzie, powinna ona być w stanie wytwarzać duże, niestandardowe konstrukcje do celów inżynieryjnych i architektonicznych.
Konkurs NASA “Mars Habitat” to projekt, w którym rozważa się możliwość wysłania robotów konstruujących drukowane w 3D schronienia dla astronautów przed ich przybyciem, z wykorzystaniem materiałów, które można znaleźć na powierzchni Marsa, takich jak skały i gleba.
Przemyślenia końcowe
Nowe technologie zawsze przynoszą innowacje, a druk 3D Jest to sposób, aby nie tylko ułatwić pracę, ale także uczynić ją bardziej wydajną.
W ciągu zaledwie kilku lat architekci wykorzystali tę technologię do wielu celów, co pozwoliło im wyjść poza granice tradycyjnych technik projektowania i budowania – ale to dopiero początek. Być może w przyszłości ludzie będą mogli mieszkać w całkowicie wydrukowanych w 3D domach, społecznościach, a nawet miastach.