Jak druk 3D i technologie skanowania mogą złagodzić zawroty głowy

Jak druk 3D i technologie skanowania mogą złagodzić zawroty głowy

Dwie firmy, Vestibular Today i 3D Brooklyn, podjęły współpracę nad drukowanym w 3D uchem wewnętrznym, które ma pomóc osobom cierpiącym na zawroty głowy.

Zawroty głowy to uczucie utraty równowagi. Osoby cierpiące na te zawroty głowy mogą mieć wrażenie, że wirują lub że świat wokół nich wiruje.

Firma medyczna o nazwie Vestibular Today opracowała innowacyjny sposób pomocy osobom cierpiącym na zawroty głowy, we współpracy z Programem Wymiany Druku 3D Narodowego Instytutu Zdrowia oraz kreatywnym doświadczeniem firmy 3D Brooklyn. Jest to drukowane w 3D ucho wewnętrzne, które służy jako narzędzie do edukacji zarówno klinicystów, jak i pacjentów.

Oryginalny model został wykonany przez NIH przy użyciu rezonansu magnetycznego w celu odwzorowania narządu przedsionkowego pacjenta. W wyniku tego procesu powstała dokładna replika tego narządu. Dokładnie odwzorowuje on prawidłowe kąty kanałów w stosunku do siebie i do utricle. Widać na niej również zmieniające się średnice kanałów.

Firma Vestibular Today współpracowała z firmą 3D Brookyn, aby udoskonalić model i zwiększyć jego rozmiary. W ten sposób powstało nowe, innowacyjne narzędzie jako przystępny produkt edukacyjny.

Leczenie zawrotów głowy za pomocą drukowanego w 3D ucha wewnętrznego

Jak mówi Will Haude, Dyrektor Kreatywny w 3D Brooklyn:

„Jesteśmy przyzwyczajeni do tworzenia funkcjonalnych prototypów produktów dla klientów, ale praca ze skanem organu była dla nas miłym urozmaiceniem. Było to idealne połączenie technologii skanowania 3D i druku 3D… Efektem końcowym jest funkcjonalne i edukacyjne urządzenie medyczne, które pomaga pacjentom w wykonywaniu ruchów potrzebnych do pozbycia się zawrotów głowy. Programy CAD nie są właściwym narzędziem dla tego projektu. Aby uzyskać realistyczny model o dokładnych proporcjach, skanowanie 3D wraz z niektórymi programami do modelowania 3D pozwoliło nam oczyścić model i dodać specyficzne cechy, które pomogły nam wyróżnić pewne części narządu.”

Objawy zawrotów głowy często wynikają z problemów z uchem wewnętrznym. Ucho wewnętrzne wysyła do mózgu sygnały o ruchach głowy i ciała względem grawitacji, co pomaga w utrzymaniu równowagi.

Jedną z najczęstszych przyczyn są łagodne napadowe zawroty głowy, w skrócie BPPV. BPPV występuje, gdy drobne cząsteczki wapnia zwane kanalikami zbijają się w kanałach ucha wewnętrznego.

Vestibular Today wykorzystuje obecnie wydrukowany w 3D model do edukowania pacjentów na temat BPPV, demonstrowania manewrów zmiany położenia kanałów oraz rozpowszechniania informacji o terapii przedsionkowej.

Żródło: https://all3dp.com