Idealnie spersonalizowane aplikatory do szminek stworzone dzięki technologii druku 3D

Idealnie spersonalizowane aplikatory do szminek stworzone dzięki technologii druku 3D

Grupa badawcza Cosmetic Science Research Group z London College of Fashion wykorzystuje skanowanie i druk 3D do tworzenia spersonalizowanych aplikatorów do szminek.

Podczas gdy druk 3D szturmem zdobywa świat mody, naukowcy z Cosmetic Science Research Group w London College of Fashion pracują nad sposobem wykorzystania technologii addytywnych także w produktach kosmetycznych.

Jak większość kobiet wie, szminka ma bardzo osobisty charakter. Każda kobieta ma swoje indywidualne preferencje – od doboru odpowiedniego odcienia po wybór matowej lub błyszczącej pomadki itd. Ponadto usta każdej kobiety mają inny kształt.

Naukowcy z Cosmetic Science Research Group twierdzą, że aplikator również powinien być indywidualny.

A dlaczego nie? Ich pomysł polega na stworzeniu wygodniejszego sposobu nakładania szminki zamiast standardowej tubki.

Wykorzystując sprzęt do skanowania i drukowania 3D, opracowali nowy osobisty aplikator, który działa lepiej.

„Aplikator szminki polega na przyciśnięciu wyrzeźbionej powierzchni szminki do warg, co powoduje nałożenie jednolitej warstwy szminki, eliminując tym samym potrzebę używania lusterka” – wyjaśniają badacze.

Tworzenie aplikatorów do szminek za pomocą skanowania i drukowania 3D

Postanowili stworzyć formę szminki, podstawę i nakładkę na aplikator. Aby stworzyć aplikator drukowany w 3D, badacze musieli najpierw zeskanować usta uczestników.

Następnie utworzyli profil z danymi. Następnie badacze przenieśli cyfrowy model ust do programu Autodesk 3ds Max w celu wymodelowania i optymalizacji.

Aby dowiedzieć się, która z nich pozwoli na stworzenie najlepiej spersonalizowanego aplikatora, badacze przeanalizowali dwie techniki druku 3D i trzy różne materiały.

Wypróbowali akrylonitryl-butadien styrenu (ABS), kwas polimlekowy (PLA) i przezroczystą żywicę Formlab. Do procesów druku 3D wykorzystano technologię litografii stereolitograficznej (SLA) i technologię modelowania osadzania wtopionego (FDM).

Rozpoczęto więc testowanie technologii SLA i FDM w celu stworzenia komponentów. W drukarce FDM użyto ABS i PLA, a w drukarce SLA – żywicy Clear V2 Formlabs.

Na koniec wypełnili formy szminką i włożyli je do lodówki. Jednak po wyjęciu form po 15 minutach badacze stwierdzili, że jest tylko jeden wyraźny zwycięzca.

Aplikator PLA był jedynym, który za każdym razem prawidłowo odrywał się od szminki.

Kiedy kobieta po prostu przyciskała usta do swojej osobiście wyrzeźbionej formy, aplikator idealnie nakładał odpowiednią ilość szminki.

Najbardziej oczywistą zaletą posiadania własnego trójwymiarowego skanu ust jest to, że nie trzeba już szukać lustra, ponieważ jest on idealnie dopasowany do ust.

„Wykazano, że nowatorski produkt kosmetyczny do ust, spersonalizowany aplikator szminki, może być z powodzeniem wytwarzany przy użyciu technologii druku 3D” – podsumowują naukowcy.

Czy aplikatory do szminek drukowane w 3D rzeczywiście odmieniłyby Twój sposób dbania o urodę, czy też byłyby zbyt drogie?

Na tym etapie trudno powiedzieć. Jak wiele rzeczy w modzie, może minąć trochę czasu, zanim będą one dostępne dla reszty z nas.

Żródło: https://all3dp.com