Feel the Peel, to bar z sokiem pomarańczowym, który dostarcza świeżo wyciśnięty sok w bioplastikowym kubku, wydrukowanym w 3D, wykonanym ze skórki pomarańczowej. Jest to projekt stworzony przez włoskie studio Carlo Ratti Associati i firmę energetyczną Eni.
Świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy to pyszna uczta. Ale co dzieje się ze skórką owocową? Zwykle jest wyrzucana i skazana na gnicie. Włoskie studio Carlo Ratti Associati wpadło na kreatywny pomysł, polegający na drukowaniu 3D, aby zrobić z niego coś pożytecznego.
Feel the Peel to bar z sokiem pomarańczowym, który zamienia zużytą skórkę owocową w drukowane bioplastikowe kubki, z których następnie można pić sok pomarańczowy. Został opracowany we współpracy z firmą energetyczną Eni.
Prototypowa maszyna ma 3,1 metra wysokości i ma okrągłą kopułę mieszczącą 1500 pomarańczy. Kiedy zamawiasz sok pomarańczowy, pomarańcza zsuwa się, kroi na pół i wyciska sok.
Skórka jest następnie wrzucana do pojemnika na dnie maszyny, a resztki skórki są suszone i mielone w celu uzyskania „ pyłu ”. Następnie miesza się go z granulkami PLA, aby stworzyć materiał gotowy do wydrukowania kubka.
„Zasada okrągłości jest obowiązkowa dla dzisiejszych przedmiotów”, wyjaśnia Carlo Ratti. „Pracując z Eni, staraliśmy się wykazać okrągłość w bardzo namacalny sposób, opracowując maszynę, która pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób pomarańcze mogą być używane znacznie dalej niż ich sok”.

Pij sok pomarańczowy, z kubka ze skórki pomarańczowej
W celu stworzenia kubków ze skórką pomarańczową, bioplastik jest podgrzewany i topiony w celu utworzenia filamentu do drukowania 3D. Drukarka 3D – podejrzanie wyglądająca jak Massportal Delta – znajduje się na środku paska soków. Odwiedzający mogą oglądać, jak powstaje ich filiżanka, a następnie napełnia się sokiem.
Po zakończeniu napoju kubek można poddać recyklingowi. Można go potencjalnie rozbić i przekształcić w inny kubek, aby utrzymać gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Ratti wyjaśnia, że w przyszłych iteracjach maszyny zobaczymy funkcje, w tym drukowanie tkanin na ubrania ze skórki pomarańczowej.
Jednak redakcja All3DP ma zastrzeżenia: ponieważ wydrukowanie kubka w 3D zajmie co najmniej pół godziny, nie można obsłużyć spragnionego tłumu. Po drugie, technologia FFF nie jest uważana za bezpieczną dla żywności… i wreszcie, recykling PLA nie jest tak trywialny jak recykling, tj. kubków papierowych. Jednak podobał nam się ten pomysł.
Jeśli będziesz w Mediolanie, możesz odwiedzić Circular Juice Bar między 8 a 9 października na szczycie Uniwersytetu Singularity. Maszyna będzie następnie w trasie we Włoszech w ciągu następnych miesięcy.
Źródło: Dezeen

Źródło informacji: https://all3dp.com