Naukowcy z Washington State University opracowali złożoną mieszaninę PLA i zmielonych odpadów kawowych, która jest zarówno twarda, jak i przyjazna dla środowiska. Projekt ma na celu naświetlenie nowych aplikacji do drukowania 3D, a także lepsze wykorzystanie odpadów. Dodanie tanich dodatków zmniejsza również koszty produkcji, umożliwiając jednocześnie lepszy recykling.

Ponieważ standardowy PLA może być dość kruchym materiałem, wprowadzenie do niego dodatków często dawało ciekawe, bardziej przydatne kompozyty. Naukowcy zmieszali go z różnego rodzaju materiałami, w tym luminoforem, włóknami naturalnymi, a teraz mielonymi odpadkami kawy. Ta szczególna mieszanka nie jest wcale niekonwencjonalna, biorąc pod uwagę, że ludzie na całym świecie piją codziennie ponad dwa miliardy filiżanek kawy. Z tego powodu odpady i pozostałości z fusów kawy są obficie dostępne.

„ Zużyte fusy z kawy stanowią doskonały dodatek do dziedziny odnawialnych zasobów i zastosowań energetycznych ” – powiedział Yu ‑ Chung Chang, doktorant, który prowadził prace. „ Mamy praktycznie nieograniczoną dostawę fusów z kawy. Naszym celem jest przedłużenie cyklu życia tych odpadów. Przyjrzeliśmy się temu, co jest nadprodukowane, i próbowaliśmy zrobić z tego coś pożytecznego . ”

Mieszanie PLA i odpadów mielonych kawy

Kompozyt PLA z odpadami zmielonej kawy wykazuje ulepszoną charakterystykę

Elementy wykonane z kompozytu

Kompozyt PLA nie pochodzi z samych fusów kawy. Naukowcy wykorzystali suchy i bezwonny materiał, który pozostaje po usunięciu oleju kawowego i biodiesla. Po zmieszaniu 20% tych resztek ze standardowym PLA stwierdzono, że materiał ten wykazywał ponad 400% wzrost wytrzymałości w porównaniu do standardowego PLA.

Sam materiał ma bardzo ziemisty kolor ze względu na dodatki i można go wydrukować za pomocą zwykłej desktopowej drukarki 3D z filamentem . Kolejną zaletą tego nowego kompozytu było to, że może potencjalnie być tańszy niż czysty PLA. Wprowadzenie odpadów zmniejsza całkowity koszt materiału i zwiększa objętość całego materiału.

Obecnie naukowcy kontynuują tę linię badań i testów pod kątem zrównoważonego rozwoju. Dalsze badania będą miały na celu zbadanie, jak materiał degraduje się w środowisku. Mamy nadzieję, że dopracuje to proces jeszcze bardziej i stworzy nowe mieszanki materiałów o jeszcze lepszych właściwościach.

Wyróżnione zdjęcie dzięki uprzejmości Washington State University. Pełne badanie jest dostępne tutaj .

O autorze | 
Rawal Ahmed jest niezależnym dziennikarzem i korespondentem politycznym, żywo interesującym się futuryzmem, nauką i technologią.
 
Źródło: https://3dprinting.com
86.67
Design
Quality
Performance
Review Summary

Many people can’t choose: a laptop or a tablet? They both have similar features at first sight, but if you look deeply - they  are so different. We don’t state that any of them is better, but  we prepared some recommendations to make it easier to select.

Awesome!