Laboratoria przyszłości to program rządowy, którego celem jest rozwijanie umiejętności technicznych oraz artystycznych uczniów. Program funduje szkołom podstawowym oraz ogólnokształcącym szkołom artystycznym nowoczesne, wybrane przez daną placówkę narzędzia oraz pomoce dydaktyczne, z naciskiem na rozwój kompetencji w tematyce STEAM, czyli: nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka. Każda szkoła, która bierze udział w programie, musi zakupić drukarkę 3D, dlatego warto zastanowić się jakie zastosowanie posiadają drukarki 3D w szkołach oraz jakie są zalety posiadania takiego urządzenia.
Zastosowanie drukarki 3D w szkołach
Można by przypuszczać, że drukarka 3D znajduje swoje zastosowanie jedynie na przedmiotach o profilu technicznym. Nic bardziej mylnego! Drukarka 3D w szkole otwiera szerokie pole możliwości na wszystkich zajęciach.
W trakcie lekcji informatyki i techniki, drukarka 3D może posłużyć do prezentacji poszczególnych komponentów urządzenia oraz wszystkich jego kluczowych funkcji. Jednak wartość tego urządzenia w szkole nie ogranicza się tylko do nauki o nim. Jednym z najważniejszych aspektów jest możliwość tworzenia przez placówkę własnych, ekonomicznych materiałów dydaktycznych.
Jeśli chodzi o tworzenie rekwizytów na zajęcia, to jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Nauczyciele często wykorzystują darmowe modele 3D pobierane ze stron takich jak Thangs lub Thingivese, natomiast z odpowiednimi umiejętnościami projektowania modeli 3D, można stworzyć praktycznie wszystko. W szkołach najczęściej drukowane są: mapy topograficzne 3D, modele cząsteczek, narządów i pojedynczych komórek.
Zalety posiadania drukarki 3D w szkole
Dzięki wydrukom 3D znacząco wzrasta zainteresowanie lekcją. Trójwymiarowa forma omawianego na danych zajęciach zagadnienia wzbudza ciekawość. To także dodatkowy bodziec, który pomaga w skupieniu się na lekcji, uczniowie mogą dotknąć i obejrzeć model z każdej strony, co ułatwia zapamiętywanie szczegółów.
Niezwykle ważnym atutem drukarek 3D w szkołach jest możliwość ekonomicznego tworzenia materiałów edukacyjnych. Najczęściej używanym materiałem w drukarkach 3D jest PLA, który jest stosunkowo tani – za kilogramową szpulę takiego materiału zapłacimy około 50-100 zł.
Inwestycja w drukarki 3D w placówkach edukacyjnych pozwala uczniom rozwijać umiejętności związane z tym urządzeniem, co może okazać się kluczowe na rynku pracy w przyszłości. Choć nie znamy dokładnych wymagań przyszłych pracodawców, wiemy na pewno, że technologie przyszłości będą odgrywać znaczącą rolę, a zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z drukiem 3D to dobra perspektywa na przyszłość zawodową.
Drukarka UBOT S320 – Laboratoria Przyszłości
Drukarka UBOT S320 spełnia wszystkie kryteria programu Laboratoria Przyszłości. Posiada ponad 2 razy większe niż wymagane pole robocze 320 × 300 × 300 mm, dzięki czemu możliwy jest druk stosunkowo dużych modeli.
Urządzenie posiada łączność z Wi-Fi oraz zdalny podgląd druku poprzez aplikację mobilną, dzięki której oprócz oglądania wydruku możemy np. zatrzymać procesu druku, zmienić parametry druku, etc.
Interface drukarki UBOT S320 dostępny jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Do każdej drukarki dołączona jest szpachelka, szczypce, filament, klej adhezyjny, rękawice i okulary ochronne, smar do łożysk, szczotka do czyszczenia oraz pendrive z instrukcją obsługi.
W ramach programu oferujemy szkołom rozszerzoną gwarancję na drukarkę – 36 miesięcy!