Dzięki drukowi 3D sposoby tworzenia sztuki stają się nieograniczone. Odkryj najbardziej niesamowite projekty grafiki drukowanej w 3D.
Jak sztuka i technologia idą w parze?
Artyści są znani ze swojej kreatywności i innowacyjności. W całej historii widzieliśmy, jak sztuka dostosowuje się do zmian technologicznych. Biorąc to pod uwagę, czymś naturalnym wydaje się fakt, iż artyści przyjęli technologię drukowania 3D z otwartymi ramionami.
Dzięki drukarce 3D, artyści mają doskonały sposób na zmaterializowanie swoich pomysłów. Ta technologia została wprowadzona w prawie każdej gałęzi świata sztuki, a produkty końcowe są zadziwiające.
Dzieła wizualne
Być może najbardziej oczywistymi formami sztuki, wykorzystującymi technologię drukowania 3D są sztuki wizualne. Instalacje, rzeźby i inne grafiki drukowane w 3D, można znaleźć praktycznie wszędzie. Druk 3D daje tym artystom więcej swobody w tworzeniu złożonych struktur, które w innym przypadku byłyby prawie niemożliwe do wykonania lub niezwykle czasochłonne i trudne. Dzięki technologii przyrostowej, artyści nie potrzebują specjalistycznych umiejętności, aby fizycznie wykonać drukowane elementy 3D. Potrzebne jest tylko trochę wiedzy na temat projektowania CAD oraz drukarka 3D.
Oto kilka najbardziej unikalnych projektów, które znaleźliśmy:
- Joshua Harker: Harker jest odpowiedzialny za drukowane w 3D czaszki, przypominające cukrowe rzeźby, które prawdopodobnie widziałeś w sieci. Jest także uważany za ojca sztuki drukowania 3D, ze względu na swoje nowatorskie podejście do projektowania rzeźby; słynie z łączenia skanów CT i 3D w celu stworzenia zadziwiająco dokładnych plastikowych struktur twarzy / szkieletu. Na swojej stronie internetowej pisze, że „sztuka polega na przekraczaniu granic formy i wymiarów w celu dzielenia się wizjami… eksploracji tego, co można zrobić i jak to osiągnąć, starając się opowiedzieć historię lub stworzyć doświadczenie”.
- Kate Blacklock: Rzeźba nie kończy się tylko na użyciu filamentów. Blacklock używa gliny do wyrobu ceramiki drukowanej w 3D. Jej fascynująca praca obejmuje wiele wycięć i delikatnych wzorów wykonanych z dokładnością drukarki 3D i wizją twórczego geniuszu.
- Danny van Ryswyk: van Ryswyk projektuje kapryśne, koszmarne postacie, drukuje je, maluje ręcznie i umieszcza ostrożnie w ozdobnych szklanych gablotach. Używa filamentu poliamidowego, aby ożywić swoje fantastyczne dzieła, a nie ręcznie rzeźbić, ponieważ twierdzi, że drukowanie poprawia wyrazistość i dokładność obrazu, który chce stworzyć.
Muzyka
Druk 3D nie ogranicza się tylko do instalacji muzealnych – artyści różnych dyscyplin sztuk pięknych, znaleźli sposoby na zastosowanie druku 3D we własnych działach.
- Gilles Azzaro: Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy dźwięk może przybrać stałą formę? Francuski artysta Gilles Azzaro zrobił to dzięki drukowi 3D. Nagrał fale dźwiękowe i przekształcił je w materialne struktury, poprzez wydrukowanie ich na drukarce 3D. Niektóre z jego najbardziej znanych dzieł to płacz nowonarodzonego dziecka jego bliskiego przyjaciela oraz orędzie Baracka Obamy.
- Olaf Diegel: Inżynier dźwięku i znawca oraz pasjonat drukarek 3D, Diegel stworzył linię gitar ODD. Jest to jego własna linia dostosowywanych gitar elektrycznych, drukowanych w 3D. Diegel wyjaśnia na swojej stronie internetowej, jak powstały jego gitary.
- 3DMusicBoxCustom: Muzyka spotyka się z drukowaniem 3D w zachwycającej hybrydzie, dzięki sprzedawcy Etsy 3DMusicBoxCustom. Zgodnie ze szczegółami produktu, pozytywki są drukowane przy użyciu PLA i można je dostosować od koloru pudełka do melodii.
Teatr
Ponieważ teatr jest tak szeroką dyscypliną artystyczną, nic dziwnego, że korzysta z tego, co oferuje druk 3D. Ponieważ obecnie można drukować budynki i domy w 3D, przemysł teatralny postanowił wykorzystać tę technologię do wydrukowania własnej „obudowy” w postaci scenografii i rekwizytów. Trudne do wykonania kostiumy można teraz tworzyć w kilka godzin, bez względu na to, jak skomplikowany może być projekt. Oczywiste jest, że od scenografii po kostiumy, świat teatru oklaskuje każdy wydrukowany kawałek.
- Wasp w operze: Inżynierowie Wasp wydrukowali przyciągające wzrok, naturalnej wielkości scenografie do sztuki Fra Diavolo w Opera Theater. Wydruki te mogą zmienić całą przyszłość scenografii, sprawiając, że nawet najbardziej wymyślne formy, będą możliwe do stworzenia w ciągu kilku tygodni.
- Drukowane kostiumy ASU: studenci teatru na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie mają wszystkie zasoby, aby wydrukować własne kostiumy dzięki szkolnej pracowni mkrspace. W tym budynku zarówno aktorzy, jak i technicy mogą tworzyć wyszukane ozdoby, których potrzebują do swoich projektów, bez konieczności wydawania zbyt dużej sumy pieniędzy.
Taniec
Taniec jest być może najbardziej zaskakującą dyscypliną sztuk pięknych w zakresie drukowania 3D, ponieważ głównym narzędziem jest w nim nasze ciało. * Jednak druk 3D może być rozwiązaniem problemu niejednego tancerza, jakim są buty, które muszą nosić codziennie przez wiele godzin, co może powodować krwawienie i siniaki. Jeden artysta spotkał się z tym problemem i znalazł sposób na ulepszenie świata baletu, jaki znamy.
- Hadar Neeman: Taniec Pointe jest pięknie zwodniczy. Pozornie łatwy styl może pozostawić trwałe uszkodzenie stóp tancerza. Istniejące na rynku obuwie pointe, nie zapewnia odpowiedniego wsparcia, aby ochronić stopy, więc Neeman postanowił to naprawić. Tancerzom zeskanowano stopy, aby stworzyć idealnie dopasowane buty wykonane z drukowanego elastomerowego polimeru, który jest trzy razy mocniejszy niż obecne buty na rynku.
* Dla przypomnienia, wszystkie projekty w sekcji teatralnej, mają również zastosowanie do sekcji tanecznej, ponieważ teatr jest z natury częścią tańca. Obejmuje to scenografię i kostiumy.
Kino
Oprócz korzystania z wyżej wymienionych kostiumów drukowanych w 3D oraz rekwizytów / scenografii, w filmach wykorzystuje się technologię 3D w wielu branżach. Drukowanie 3D pozwala na precyzyjne projektowanie i doskonałe produkty końcowe, nic więc dziwnego, że branża filmowa jest fanem technologii przyrostowej. Drukowanie części zamiennych do uszkodzonego sprzętu jest szybsze niż zamówienie oryginalnych części zamiennych. Drukowanie animacji poklatkowej jest o wiele bardziej atrakcyjne, niż dotychczasowe tradycyjne i żmudne metody. Oto niektóre z najciekawszych projektów, ze świata kina w których wykorzystywane są drukarki 3D:
- Studio DBLG: Animacja poklatkowa widziała prawie każde medium w swoim czasie: drewno, glinę, a nawet cegły. Ale teraz pojawia się nowy element, gdy druk 3D przykuł uwagę animatorów. Studio DBLG stworzyło „Niedźwiedzie na schodach”, zapętloną animację niedźwiedzia idącego po schodach za pomocą 50 wydrukowanych modeli 3D dla każdej klatki. Możesz przeczytać więcej o procesie Bears On Stairs tutaj.
- Zbuduj swój własny sprzęt: zdjęcia mogą być drogim przemysłem. Na szczęście istnieją sposoby na obniżenie kosztów poprzez wydrukowanie własnego sprzętu. Od zestawów do statywów, istnieje wiele niedrogich, łatwych opcji, aby uzyskać najlepszy sprzęt w stylu DIY.
Druk 3D – gdzie jeszcze możemy go spotkać w świecie sztuki?
Ponieważ istnieje tak wiele gałęzi sztuk pięknych, nadal istnieją dyscypliny w których nie zagościła jeszcze technologia druku 3D. Szereg opcji dla artystów w świecie druku 3D jest praktycznie nieograniczony, a dzięki tej technologii mogą ją tworzyć wedle własnego uznania. Pozostaje więc wiele dziedzin, w których możesz stać się prekursorem.
Źródło głównego obrazu: Boing Boing
Licencja: Tekst „3D Printed Art: How 3D Printing Makes Its Way into Creativity” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.
Źródło: https://all3dp.com/