Wykonane z nowego biokompatybilnego materiału żywicznego w realistycznym kolorze zębów, drukowane w 3D protezy stałe mają na celu obniżenie kosztów i przyspieszenie dostępności.
Amerykański producent drukarek 3D i materiałów Stratasys wprowadził na rynek nowy materiał, który pozwala na produkcję pełnokolorowych, naturalnie wyglądających protez w jednym kawałku gotowym do założenia przez pacjentów.
Stratasys, który od lat produkuje drukarki 3D i materiały dla branży stomatologicznej, twierdzi, że nowe rozwiązanie będzie miało charakter transformacyjny dla branży stomatologicznej, dodając, że pomoże laboratoriom stomatologicznym znacznie skrócić czas i koszty produkcji protez całkowitych i tymczasowych.
Zaletą nowej żywicy w połączeniu z drukarką 3D i oprogramowaniem Stratasysa, jak twierdzi firma, jest możliwość drukowania partii objętościowych protez, gdzie każda z nich jest specyficzna dla pacjenta na podstawie indywidualnych skanów zębów.
Jako rozwiązanie monolityczne, nie ma konieczności montażu, co jest rzadkością w porównaniu z innymi rozwiązaniami w zakresie protez drukowanych w 3D. Często dziąsła protezy są drukowane z jednego materiału, podczas gdy zęby są drukowane z innego, a następnie składane. Drukarki 3D Polyjet firmy Stratasys mogą drukować z wielu materiałów i w wielu kolorach jednocześnie.
“Do tej pory drukowane protezy i urządzenia musiały być zaprojektowane i wyprodukowane w wielu częściach i sklejone ze sobą” – mówi Frank Acosta, właściciel AA Dental Design w Murrieta, Kalifornia. “Rozwiązanie TrueDent, wykorzystujące systemy i oprogramowanie firmy Stratasys, zdejmuje z nas wiele tego stresu. Możemy teraz rozszerzyć nasze usługi protetyczne drukując wielokolorowe spersonalizowane aparaty na skalę.”
Nowa żywica TrueDent jest materiałem zatwierdzonym przez FDA (klasa II) wykonanym specjalnie do wytwarzania urządzeń dentystycznych, w tym ruchomych protez. Została stworzona do użytku wyłącznie z drukarką 3D Stratasys J5 DentaJet i początkowo jest dostępna tylko w USA.
Szacuje się, że spośród milionów protez tworzonych rocznie w USA, tylko 5% powstaje dzięki rozwiązaniu drukowanemu w 3D – wynika z badań z 2021 roku przeprowadzonych przez iData.
“Przewiduje się, że globalny rynek stomatologii cyfrowej będzie nadal rósł w nadchodzących latach, napędzany przez trwający postęp technologiczny i rosnące zapotrzebowanie na skuteczną i precyzyjną opiekę stomatologiczną” – mówi iData. “Jednak rynek stoi również przed pewnymi wyzwaniami, takimi jak wysoki koszt sprzętu i brak świadomości wśród ludności”.
Żródło: https://all3dp.com