Ringing, znany także jako ghosting lub rippling, jest problemem jakości druku 3D, który może wpłynąć na wizualny wygląd modelu. Zazwyczaj można zauważyć pierścień na wydruku, jeśli zauważysz, że zewnętrzne ściany części wyglądają na pofalowane, faliste lub po prostu nie są gładkie. Ringing może również powodować matowe krawędzie i narożniki na wydrukach, na przykład w przypadku umieszczania na nich tekstu.
Ten wizualnie niszczący jakość wydruku problem występuje w przypadku wydruków 3D, gdy dysza nie jest w stanie w kontrolowany sposób nakładać materiału, tworząc stale zmieniające się środowisko wydruku. Efekt falowania na bokach wydruków jest wynikiem drgań warstw, zbyt dużej prędkości drukowania i przesunięcia obszaru drukowania.
Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między pierścieniem a przesunięciem warstwy, ponieważ łatwo je pomylić. Przesuwanie warstw zwykle powoduje, że wydrukowany model przesuwa się w tym samym kierunku po każdej warstwie, natomiast pierścienie powodują przesuwanie się warstw w wielu kierunkach, tam i z powrotem. Warto też wspomnieć o różnicy między ringiem a widocznym wypełnieniem; to ostatnie występuje, gdy grubość ścianek jest zbyt mała i pozwala wypełnieniu prześwitywać przez model.
Teraz, gdy już wiemy, czym jest (i czym nie jest) dzwonienie, omówimy trzy główne rozwiązania problemu ringingu oraz kilka innych wskazówek, które można wypróbować, jeśli problem nie zniknie
Rozwiązanie nr 1: Napnij pasy
Twoja drukarka prawdopodobnie wykorzystuje pasy do poruszania komponentów (lub kilku), takich jak głowica i platforma. Z czasem pasy mogą się rozciągnąć lub koła pasowe, które je utrzymują, mogą się poluzować, pozwalając na powstanie luzu w pętli pasa. Gdy tak się stanie, głowica drukująca (lub jakikolwiek inny element wykorzystujący paski) będzie się poruszać podczas drukowania, powodując ringing na wydrukach.
Aby rozwiązać ten problem, można napiąć pasy drukarki. Proces ten różni się w zależności od modelu drukarki, ale zazwyczaj polega na dokręceniu śruby na kole pasowym, aby napiąć pas. Dobrą zasadą jest napinanie pasków urządzenia do momentu, gdy można je przesunąć palcem i ledwo się odbijają, ale nie należy ich zbyt mocno napinać, ponieważ może to skrócić ich żywotność.
Niektóre urządzenia, takie jak Ender 3 V2, posiadają również zintegrowane napinacze pasków ze śrubami radełkowymi, które pozwalają na łatwą regulację napięcia pasków. Jeśli Twoja drukarka nie ma takich elementów, można je ulepszyć za pomocą druku 3D.
Rozwiązanie nr 2: Zmniejsz prędkość
Im większa prędkość drukowania, tym szybciej porusza się głowica drukująca i tym więcej drgań doświadcza dysza podczas drukowania. Następuje również szybsza zmiana kierunku, co może nasilić ringing na wydruku. Z tych powodów naszym kolejnym rozwiązaniem problemu tego zjawiska jest wolniejsze drukowanie, co można osiągnąć, zmieniając ustawienia prędkości w slicerze.
Ważne jest, aby wspomnieć, że nie należy obniżać domyślnej prędkości drukowania (około 60 mm/s dla PLA) o więcej niż 25%. Jeśli znaczne zmniejszenie szybkości druku nie rozwiązuje problemu ghostingu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną nie jest szybkość. Jeśli jednak uważasz, że zmiana szybkości jest właściwym rozwiązaniem, wydrukuj kilka razy model testowy, zaczynając od bieżącej szybkości i zmniejszając ją w odstępach co 5 mm/s, aż do uzyskania lepszej jakości powierzchni.
Rozwiązanie #3: Znajdź solidną podstawę
Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie drgań jest drukowanie na solidnym i stabilnym podłożu. Idealnie byłoby umieścić drukarkę na stabilnej, płaskiej powierzchni, takiej jak równy stół, na którym drgania zostaną zminimalizowane, ponieważ komponenty będą bezpieczne i nie będą się trząść.
Zastosowanie dodatkowej formy tłumika drgań może dodatkowo pomóc w zmniejszeniu wpływu ringingu na wydruki. Obecnie większość drukarek jest również dostarczana z fabrycznie zainstalowanymi gumowymi nóżkami, które pomagają zapewnić stabilność drukarki na podłożu (lub w dowolnym miejscu). Jeśli urządzenie nie jest wyposażone w gumowe nóżki, można je wykonać samodzielnie lub kupić kilka.
Pozostałe rozwiązania.
Przedstawione przez nas trzy rozwiązania są najbardziej prawdopodobnymi sposobami rozwiązania problemu. Istnieją jednak również inne sposoby rozwiązania tego problemu z jakością druku:
- Użyj sztywniejszych sprężyn: Jednym ze sposobów, w jaki platforma drukarki 3D może się poruszać, jest poluzowanie sprężyn, które umożliwiają wypoziomowanie platformy. Użycie sztywniejszych sprężyn może pomóc utrzymać platformę stabilnie, minimalizując wibracje na wydruku.
- Zmniejsz przyspieszenie: Przyspieszenie to kluczowe ustawienie dla druku 3D, które kontroluje jak szybko głowica drukująca przyspiesza i zmienia kierunek. W przypadku modeli, które wymagają wielu zmian kierunku, obniżenie tych wartości może pomóc w zapobieganiu powstawania efektu ringingu, ponieważ zmiany kierunku są płynne i mniej ostre.
- Dostosuj swój projekt: Wreszcie, dostosowanie projektu wydruku może pomóc w zapobieganiu temu problemowi. Jeśli ograniczysz liczbę zmian kierunku w modelu może rozwiązać problem.
Żródło: https://all3dp.com