Futurystyczny motocykl Fuller Moto, wyprodukowany za pomocą druku 3D z metalu

Futurystyczny motocykl Fuller Moto, wyprodukowany za pomocą druku 3D z metalu

Fuller Moto, sklep z niestandardowymi pojazdami z Atlanty w stanie Georgia, wykorzystał druk 3D do stworzenia motocykla Majestic 2029, opartego na wyprzedzającym swoje czasy, francuskim motocyklu Majestic z 1929 roku.

Oryginalny motocykl jest ulubieńcem Bobby’ego Haasa, kolekcjonera z Dallas. To on dał sklepowi pozwolenie na pracę nad budową futurystycznego motocykla. „Wiemy, że robimy coś, co nigdy wcześniej nie zostało zrobione. Nie ma aktualnego projektu, nie robimy cyklu produkcyjnego, robimy dzieło, które jest sztuką (…). To jest wyjątkowe” – wyjaśnia Haas.

Na wczesnym etapie projektu, firma Fuller Moto zatrudniła Nicka Pugha. Ten projektant transportu pracował przy filmach z serii Gwiezdne Wojny i X-Men. Pugh wykonał ołówkowe szkice modelu Majestic z 2029 roku i przekształcił je w modele 3D.

Następnym krokiem było rozpoczęcie przez zespół budowy motocykla. Bryan Fuller, założyciel sklepu, wyjaśnia, że zespół zaczął od oryginalnej ramy elektrycznego motocykla kalifornijskiej firmy Zero Motorcycle.

Na jej podstawie chcieli zbudować 2029 Majestic przy użyciu metalowych części drukowanych w 3D. Jednak, jak wyjaśnia Fuller, Fuller Moto jest „oldschoolowym” sklepem hot ride, więc wykorzystali również „oldschoolową” technologię, taką jak spawanie, młotkowanie i kształtowanie.

Połączenie nowoczesnych i staroświeckich technologii

W rezultacie powstał rower elektryczny z nadwoziem zamiast ramy i zbiornika. Futurystyczny wygląd uzupełniają także piasta-centralny układ kierowniczy i koła z pleksiglasu.

Projekt był niezwykle złożony i obejmował wiele organicznych kształtów, których nie dałoby się stworzyć przy użyciu tradycyjnych metod produkcji.

Z wieloma częściami, które składają się i rozkładają, wysłanie plików CAD do druku 3D z tytanu przez Oerlikon AM było najlepszym rozwiązaniem.

Drukowanie z metalu było tym, co naprawdę zmieniło sytuację, ponieważ wcześniej mogliśmy robić tylko plastikowe rzeczy i byłyby one kruche i delikatne, ale nowe elementy, które otrzymujemy, są solidne jak skała”.

Te innowacyjne techniki budowy zaowocowały niekonwencjonalnym, ale niezwykle fajnym motocyklem. Fuller Moto 2029 będzie wystawiony w Haas Moto Museum & Sculpture Gallery.

Żródło: https://all3dp.com