Formlabs dzieli się sekretem tworzenia metalowych miniatur za pomocą druku 3D

Formlabs dzieli się sekretem tworzenia metalowych miniatur za pomocą druku 3D

Formlabs opublikował tutorial jak stworzyć metalowe miniatury z form odlewniczych z pewteru przy użyciu drukarki 3D Form 2 i żywicy High Temp.

Zakres technologii druku 3D jest ogromny i nieograniczony, oferując światu szeroki wachlarz możliwości produkcyjnych i prototypowych. Jednakże, jeśli chodzi o desktopowy druk 3D, opcje materiałowe są ściśle ograniczone do termoplastów. Jak jednak Formlabs pokazało w swoim najnowszym tutorialu, problem ten może zostać rozwiązany przy odrobinie kreatywności i zapału twórców.

W chwili obecnej ani desktopowa technologia FDM, ani SLA nie są w stanie bezpośrednio drukować metalu. Nie oznacza to jednak, że nie można tworzyć metalowych miniatur za pomocą domowej drukarki. Startup zajmujący się drukiem 3D z Massachusetts podzielił się ostatnio procesem, który pozwala na drukowanie 3D form do bezpośredniego odlewania.

Co więcej, bezpośrednie odlewanie pewteru oferuje w rzeczywistości lepszą jakość detali i wykończenia powierzchni w porównaniu do druku 3D z metalu. Nie wspominając o tym, że cały proces kosztuje ułamek ceny. Formlabs używa swojej żywicy High Temp Resin i drukarki 3D Form 2 aby udowodnić słuszność tej unikalnej koncepcji.

Samouczek wymaga modelu 3D, Form 2, żywicy High Temp, komory utwardzającej (tj. Form Cure), Autodesk Meshmixer i oprogramowania CAD. W tym przypadku, firma połączyła siły z Hero Forge. Po zebraniu wszystkich niezbędnych materiałów, przygotuj projekt.

Tworzenie metalowych miniatur za pomocą drukowanych w 3D form do odlewów z pewteru

Aby stworzyć formę odlewniczą, możesz użyć Meshmixera lub Blendera, aby stworzyć skorupę wybranego modelu. W przeciwnym razie możesz zaprojektować swój model w CAD do formy typu pull-apart.

Po przygotowaniu projektu 3D, wydrukujesz model w żywicy High Temp firmy Formlabs. Postaraj się, aby model nie zawierał wewnętrznych podpór. Następnie umieść wydruk w komorze do utwardzania, dzięki czemu materiał osiągnie optymalne właściwości termoodporne.

Na koniec czas na zamocowanie formy za pomocą zacisku lub imadła i wlanie do środka stopu pewteru. Formlabs poleca stop R98 firmy Rotometals, którego temperatura topnienia wynosi 260°C. Stop możesz roztopić na kuchence, tworząc stopioną maź z warstwą tlenku na wierzchu. Następnie, po upewnieniu się, że stopiony materiał ma odpowiednią temperaturę, powoli i nieprzerwanie wlewaj metal do formy.

Gdy część jest już chłodna, co może trwać od jednej do 20 minut, nadszedł czas, aby wyjąć element z formy. Miniatury z pewteru można polerować ręcznie lub na wysoki połysk za pomocą narzędzi obrotowych. Galwanizacja metali szlachetnych może również pomóc w symulacji złota lub srebra dla biżuterii.

Podsumowując, ten innowacyjny mały projekt rozszerzy potencjał Twojego doświadczenia z drukiem 3D jeszcze bardziej. Stanowi on również case study, które pokazuje dlaczego Form 2 jest jedną z najbardziej wydajnych maszyn desktopowych. Zobacz pełny tutorial i stwórz swoje własne formy do odlewania pewteru już teraz!

Żródło: https://all3dp.com