Floatility: Prototyp skutera zasilanego energią słoneczną wykonany w technice druku 3D

Floatility: Prototyp skutera zasilanego energią słoneczną wykonany w technice druku 3D

Floatility GmbH to firma z siedzibą w Hamburgu, która wprowadziła na rynek skuter „e-floater” mogący na nowo zdefiniować miejską mobilność.

Jak dokładnie? Ich koncepcja opiera się na silniku elektrycznym, trzech kołach i ultralekkich materiałach kompozytowych, co umożliwia użytkownikom stanie w pozycji wyprostowanej i swobodną jazdę bez żadnego wysiłku fizycznego.

Jeśli to nie jest dla Ciebie wystarczająco inteligentne, e-floater może również w czasie rzeczywistym przekazywać swojemu właścicielowi dane dotyczące lokalizacji i stanu naładowania baterii. Aha, i jest ładowany energią promieni słonecznych.

Aby zdążyć przed oficjalną premierą produktu, firma Floatility współpracowała z firmą Stratasys i jej wiodącymi drukarkami 3D w cyklu rozwoju produktu w celu stworzenia działającego prototypu.

Dodatkową korzyścią było to, że szybkie prototypowanie przyniosło oszczędności rzędu 50% w stosunku do metod tradycyjnych. „Potrzeba stworzenia prototypów, które dokładnie przypominałyby produkt końcowy i które umożliwiłyby nam dokładne przetestowanie wszystkich elementów, miała kluczowe znaczenie dla pomyślnego wprowadzenia tego produktu na rynek” – mówi Oliver Risse, założyciel Floatility.

Druk 3D miał w tym względzie zasadnicze znaczenie, ponieważ umożliwił zespołowi fizyczne przetestowanie projektu i koncepcji e-floater, tak jakby był to produkt końcowy. Nie tylko przyspieszyło to cykl rozwoju produktu, ale także radykalnie obniżyło nasze koszty rozwoju produktu. Nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić tego pomysłu od koncepcji do wprowadzenia na rynek bez wykorzystania rozwiązań druku 3D firmy Stratasys do opracowania działającego prototypu – to takie proste.”

Oprócz oszczędności czasu i kosztów, wykorzystanie wielu technologii druku 3D firmy Stratasys oznaczało również, że Risse i jego zespół mogli łączyć różne materiały w jednym wydruku, dzięki czemu prototypowe hulajnogi mogły być wykonane zarówno z materiałów miękkich, jak i twardych.

Miękkie elementy to tylne i przednie światła, koła i uchwyty, wykonane na wielomateriałowej drukarce 3D Objet500 Connex3 Color opartej na technologii PolyJet. Natomiast twardsze elementy zostały wydrukowane w technologii FDM 3D z wytrzymałego mechanicznie i stabilnego na promieniowanie UV materiału ASA na urządzeniu Stratasys Fortus 450 3D Product System.

Według Risse’a, gorszą alternatywą byłoby stworzenie prototypu przy użyciu formowania silikonowego. „Nie było to idealne rozwi ązanie z wielu powodów” – mówi. „Nie tylko wiązałoby się to z montażem do 20 części, ale koszty byłyby znacznie wyższe, a czas produkcji dwukrotnie dłuższy niż ten osiągalny dzięki drukowi 3D”.

Andy Middleton, prezes Stratasys EMEA, również jest zadowolony z wyników.

„E-floater jest doskonałym przykładem tego, jak druk 3D umożliwia projektantom i wynalazcom szybkie i opłacalne przekształcenie ich koncepcji w pełni funkcjonalne produkty. W tym przypadku połączenie obu naszych podstawowych technologii druku 3D okazało się kluczowe dla wprowadzenia na rynek kolejnego ekscytującego i innowacyjnego produktu, a jako firma cieszymy się, że możemy odegrać rolę w pomaganiu firmie Floatility – i innym, podobnym do niej początkującym przedsiębiorstwom – w przekształcaniu ich pomysłów w produkty.”

Żródło: https://all3dp.com