Fittle Fish, to drukowane w 3D narzędzia edukacyjne dla osób niewidomych

Fittle Fish, to przystępna zabawka edukacyjna dla dzieci z wadami wzroku. Zabawne łamigłówki pomagają im uczyć się nowych słów i wizualizować kształty obiektów.

Po raz pierwszy uruchomiona w 2013 roku, Fittle to genialna inicjatywa, której celem jest pomoc ludziom, którzy są niedowidzący nauczyć się pisowni nowych słów i zrozumieć kształty obiektów – wszystko za pośrednictwem medium zabawnych puzzli drukowanych w 3D.

Pierwszą i najbardziej kultową z tych układanek jest Fittle Fish, która jest zbudowana poprzez połączenie czterech bloków puzzli, które mają wytłoczone litery Braille’a F-I-S-H na każdym kawałku.

Niedowidzące dziecko może dopasować klocki do siebie poprzez wyczucie i dopasowanie odpowiednich kształtów – które są zaprojektowane z linią wygrawerowaną na spodzie, aby zapewnić, że litery są prawidłowo ułożone.

Po ułożeniu klocków dziecko może odczytać słowo „ryba” w alfabecie Braille’a i wyczuć kontury całego klocka, aby zrozumieć, jaki kształt ma ryba.

Dzięki tej metodzie dzieci z wadami wzroku mogą uczyć się rozumienia kształtów przedmiotów, jednocześnie poznając pisownię nowych słów.

Fittle Fish promuje alfabet Braille’a

Według Fittle Fish, statystyki akceptacji brajla w obecnym świecie są zbyt niskie i istnieje potrzeba radykalnej poprawy, biorąc pod uwagę, że większość obecnych narzędzi i rozwiązań dla osób niewidomych opiera się na alfabecie Braille’a.

Dostępne statystyki z USA, sięgające 2007 roku, pokazują, że w Stanach Zjednoczonych jest około 57 696 niewidomych dzieci. Spośród tych dzieci w wieku szkolnym tylko 10 procent będzie używać brajla jako podstawowego medium do czytania.

Fittle chce zaangażować więcej dzieci do nauki w zabawny sposób, tak aby brajl stał się interesujący dla osób z dysfunkcją wzroku już w młodym wieku.

Do tej pory w Thingiverse dostępne są cztery projekty do pobrania. Oprócz Fittle Fish, jest też Fittle Car, Train i Cricket Bat.

Plus, Fittle dostarczyły regionalną listę szkół dla niewidomych. Jeśli posiadasz drukarkę 3D, jesteś zaproszony, aby zrobić i przynieść Fittle do szkoły w pobliżu