Udostępnij ten Artykuł
Dla osób posiadających drukarkę 3D w domu drukowanie przedmiotów użytkowych powoli staje się normą. Wydruki wykorzystać jako rzeczy pomocne w domu lub biurze. W zależności od materiału jaki wykorzystamy do ich wykonania, mogą mieć przeróżne zastosowania. Drukujemy donice, uchwyty, stojaki, wieszaki i przeróżne ozdoby. Mnogość rzeczy możliwych do wytworzenia ogranaicza jedynie nasza wyobraźnie, no i może jeszcze umiejętności projektowe. Chociaż w przypadku braku zdolności do własnych projektów mamy ogromną bibliotekę, a w niej gotowe projekty użytkowników, którzy chcieli się podzielić swoją twórczością. W tym artykule opiszę kilka przykładów modeli, które mogą być zastosowane jako wyposażenie wnętrz.
Co jakiś czas trafiają się potrzeby lub pomysły na wydruki do domów. Tym razem w oko wpadł mi gotowy projekt, który jest jednocześnie ładny i bardzo funkcjonalny. Konkretnie chodzi o stojak na półkę do książek. To bardzo przydatny element utrzymujący naszą bibliotekę w należytym porządku na półce. Podobne modele można zamówić w sklepach internetowych, fani druku 3d mogą je za to wykonać sami :).
Prosta konstrukcja modelu ozdobionego elementami artystycznymi nie powinna sprawić większego problemu podczas wytwarzania.
Jeśli chodzi o wybór filamentu to z racji warunków użytkowania wystarczy nam EASY PLA od Fiberlogy. Model możemy pobrać ze strony: https://www.thingiverse.com/thing:2003996.
Parametry druku Creality CR10 SP:
Filament: Fiberlogy EASY PLA czarny
Średnica dyszy: 0,4 mm
Obrysy: 2 szt.
Temperatura dyszy: 210°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 100 mm/s
Chłodzenie 100%
Adhezja: tylko Skirt
Przy prędkości druku 100 mm/s CR10 SP i EASY PLA radzą sobie znakomicie. Wydruk zrealizowany został prawidłowo, zgodnie z oczekiwaniami.
Podpory były bajecznie proste do usunięcia, chociaż warto uważać by nie połamać łączenia podstawy z pionowym wzorem smoka.
Najważniejsze, że obiekt działa jak należy i wzorowo przytrzymuje książki na półkach.
Kolejnym model domowy to stojak na jajka. W przeszłości drukowałem już takie elementy, jednak wtedy wykonywałem je na standardowym PLA. Wszystko było w porządku, dopóki wydruki nie trafiły do zmywarki z programem na wyższą temperaturę zmywania. Warto pomyśleć o takich rzeczach w trakcie doboru parametrów. Pla “nie lubi” wysokich temperatur a takowe występują w niektórych programach zmywarek. Alternatywnie możemy zmywać ręcznie 🙂
Do tego typu zadań zdecydowanie lepiej sprawdzi się EASY PET-g od Fiberlogy i to na tym filamencie sporządziłem swoje podstawki na jajka.
Model postanowiłem wykonać od podstaw w programie projektowym. To łatwy do zrobienia obiekt z kilku szkiców okrągłych. Najbardziej zależało mi by był maksymalnie pusty od spodu i można było umieścić w szafce kuchennej jeden na drugim. Tego zabrakło w poprzednich moich wydrukach. Dodatkowo dla urozmaicenia kolor transparentny, co przy cienkich ściankach i braku wypełnienia powinno dać ciekawy efekt wizualny.
Parametry druku na Creality CR10 SP:
Filament: Fiberlogy EASY PET-g transparent
Średnica dyszy: 0,4 mm
Obrysy: 2 szt.
Temperatura dyszy: 210°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 100 mm/s
Chłodzenie 100%
Adhezja: tylko Skirt
Wydruk wyszedł pomyślnie i zgodnie z oczekiwaniami całość drukowała się jedynie na obrysach. Dzięki temu nie mamy tu wypełnienia, a co za tym idzie prześwitującego ażuru
Zdjęcie podpór jak na pet-g okazało się bajecznie proste, zaś model pasuje idealnie do jajka
Przy tak pomyślnym drukowaniu warto od razu zrobić kilka egzemplarzy naszego obiektu. Tym razem w innym kolorze. Na tym samym g-code uruchomiłem kolejny wydruk na filamencie EASY PET-g transparent burgund. W przeszłości drukowałem na nim podstawkę pod monitor. Tym razem jednak w obiekcie nie występuje wypełnienie, co może spotęgować walory wizualne.
Po 1,5 h wydruk był gotowy do zdjęcia z platformy. Jeśli bezbarwny transparent jest ładny to burgund podchodzi pod “exclusive version”. Model wygląda naprawdę dobrze i to kolejny przykład znakomitych rozwiązań w filamentach Fiberlogy.
Największy sklep z drukarkami 3D w Polsce Odrzuć
Zaloguj się na swoje konto