Filament z marihuany pozwoli ci drukować w 3D lecznicze smakołyki

Filament z marihuany pozwoli ci drukować w 3D lecznicze smakołyki

Amerykańscy eksperci w dziedzinie konopi stworzyli Potent Rope, jadalne włókno z konopi, które pozwala użytkownikom tworzyć zabawne kształty zawierające wymagane dawki lecznicze.

Nastały burzliwe czasy dla branży medycznej marihuany w Kolorado. Czy w obliczu niedoborów tej silnej rośliny, które potencjalnie mogą wpłynąć na finansowanie edukacji w tym stanie, istnieje jakikolwiek promyk nadziei dla tej rozwijającej się branży?

Chociaż marihuana pozostaje nielegalna w USA na poziomie federalnym, wiele stanów zdekryminalizowało ją do celów medycznych. W związku z tym zwolennicy marihuany leczniczej znajdują nowe, kreatywne sposoby podawania tego środka przeciwbólowego.

Jednym z takich przykładów są siostry Ashley Herr i Paige Colen, które właśnie wprowadziły na rynek Potent Rope. Siostry, które od dziesięciu lat są weterankami legalnego rynku marihuany, stworzyły filament na bazie marihuany, który może umożliwić użytkownikom drukowanie własnych leków.

Po wprowadzeniu na rynek, Potent Rope będzie dostępny w rozmiarach 3 mm i 1,75 mm, co oznacza pełną kompatybilność ze wszystkimi drukarkami 3D drukującymi w technologii FDM. Poza lekami, składa się on z rozpuszczalnego w wodzie termoplastu – zaskakująco częstego dodatku do wielu produktów spożywczych.

Jedną z największych korzyści, jakie oferuje Potent Rope, jest możliwość dostosowania filamentu do własnych potrzeb, co pozwala na tworzenie własnych mieszanek kannabinoidów i terpenów. W konwencjonalnych warunkach alternatywą dla takiej mieszanki byłoby oczekiwanie na wyhodowanie dostosowanej do potrzeb odmiany hybrydowej po długim okresie selektywnej hodowli roślin.

Potent Rope wyjaśniają:

„Przez ostatnie trzy lata badaliśmy i opracowywaliśmy nasz produkt, otrzymaliśmy zawiadomienie o publikacji z Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych, a teraz przechodzimy do badania naszej produkcji!”.

Jak bezpieczne jest drukowanie 3D przetworów z konopi?

W zależności od tego, w jaki sposób korzystasz z drukarki 3D, należy się zastanowić, czy Twoje półprodukty są naprawdę bezpieczne do spożycia. Zanieczyszczenie niejadalnymi filamentami, w tym PLA lub ABS, stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Firma spodziewa się jednak, że w niedalekiej przyszłości może to nie być problemem. Przewidują, że drukarki będą przeznaczone wyłącznie do drukowania takich produktów, bez ryzyka zanieczyszczenia niejadalnymi tworzywami sztucznymi.

Colen i Herr mają nadzieję, że do końca roku uda im się wprowadzić na rynek własne projekty CAD przeznaczone dla konkretnych dawek.

Jak na razie Herr i Colen współpracują z firmami produkującymi marihuanę w Nevadzie, Maryland, Kalifornii i Kolorado. W tym roku planują wprowadzić Potent Rope do produkcji w wybranych stanach (niekoniecznie tych wymienionych powyżej).

Żródło: https://all3dp.com