Wszystko jest w literach po ‘P’
Zarówno filament PETG jak i PLA należą do grupy tworzyw poliestrowych. Podobnie jak większość filamentów do druku 3D w technologii FDM, oba są termoplastami. Oznacza to, że miękną powyżej określonej temperatury i stają się ponownie stałe po schłodzeniu. Teoretycznie proces ten może być powtarzany w kółko bez pogarszania jakości materiału. Większość filamentów PLA jak również PETG jest dostępnych zarówno w średnicach 1,75 mm, jak i 2,85 mm.
Czym różnią się te dwa rodzaje materiałów? Krótko mówiąc, jeśli właściwości fizyczne filamentu są dla ciebie priorytetem, PETG będzie pierwszym do zbadania. Z drugiej strony, jeśli dla Twojego projektu wymagana jest dokładna i bardzo dobra estetyka, prawdopodobnie powinieneś wybrać PLA.
W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym dokładnie różnią się te dwa popularne typy filamentów, aby pomóc Ci ustalić, którego z nich powinieneś użyć do swoich potrzeb. Zaczynajmy!
Różnice w wydruku końcowym
Mimo że istnieją podobieństwa między właściwościami obiektu wydrukowanego 3D z PETG i PLA, każdy z nich jest unikalny.
- Wytrzymałość fizyczna jest generalnie wyższa w przypadku PETG niż PLA.
- Tolerancja na temperaturę jest zwykle znacznie wyższa w przypadku PETG. Niektóre ekstremalne mieszanki PETG, takie jak Arnite 3040 z Nexeo 3D, mogą wytrzymać szczytowe temperatury do 250 °C. Jednak bardziej powszechna tolerancja dla PETG wynosi około 75 °C. Z drugiej strony, w przypadku PLA, aby elementy drukowane pozostały w swojej formie, należy utrzymywać je w temperaturze poniżej 55 °C.
- Do zastosowań zewnętrznych lepiej nadaje się PETG, ponieważ znacznie lepiej niż PLA radzi sobie z warunkami atmosferycznymi i słońcem. Z drugiej strony, PLA można uczynić znacznie bardziej wytrzymałym, jeśli się go pomaluje.
- Przezroczystość jest najłatwiejsza do osiągnięcia przy użyciu filamentu PETG, czego dobrym przykładem jest T-Glase firmy Taulman. Jednak w przypadku PLA można wybierać spośród kilku dobrych marek filamentów przezroczystych.
- Skomplikowane formy są lepsze w przypadku PLA na drukarce 3D z podwójnym ekstruderem. Dzieje się tak dlatego, że dla PLA dostępnych jest więcej dobrych materiałów podporowych niż dla PETG. Jeśli drukujesz podpory z tego samego materiału co sam obiekt, PLA może być łatwiejszy do uzyskania gładkiej powierzchni po usunięciu materiału podporowego. Jednocześnie PETG nie jest pozbawiony sposobów na uzyskanie gładkiego wykończenia.
- Dokładne dopasowanie kolorów jest łatwiejsze w przypadku PLA, czego dobrym przykładem jest ten PLA firmy Innofil, z dokładnie dopasowanymi kodami kolorów RAL.
- Post-processing działa lepiej z PLA. Jeśli musisz pomalować swój wydruk 3D, farba akrylowa może się dobrze sprawdzić. Ale jak zawsze w przypadku farb, wykonaj kilka testów, aby sprawdzić przyczepność, trwałość i inne właściwości. PLA nie jest łatwy do sklejenia, ale dobrym punktem wyjścia byłoby poszukanie kleju, który radzi sobie z polistyrenem. PETG to materiał, którego nawet nie chcesz próbować kleić. Ale jeśli się zdecydujesz, daj nam znać, kiedy uda Ci się skleić butelki PET!
- Biodegradowalność i recykling stawiają PLA ponad PETG. PLA ostatecznie powraca do swoich naturalnej formy, jeśli jest pozostawiony na zewnątrz przez długi, długi czas. Zarówno PLA, jak i PETG można poddać recyklingowi i wytworzyć z nich “nowe” filamenty. PETG nie rozkłada się tak łatwo, ale nadal technicznie nadaje się do recyklingu.
- Naśladowanie innych materiałów jest łatwiejsze w przypadku PLA, ze względu na wiele dostępnych mieszanek materiałów. Jeśli chcesz uzyskać wygląd i wrażenie brązu, dobrym wyborem będzie BronzeFill firmy Colorfabb lub inne filamenty metalowe. Albo dlaczego nie wybrać PolyWood od Polymakera lub innych filamentów drewnopodobnych?
Różnice w drukowaniu
Ponieważ większość z nas prawdopodobnie zaczynała swoją przygodę z drukiem 3D w technologii FDM od filamentu PLA, poniżej przedstawiamy kilka kwestii, które należy rozważyć przy przechodzeniu na PETG:
- Przyczepność jest lepsza w przypadku PLA. Podczas gdy przy drukowaniu z PLA można obejść się bez podgrzewanej platformy, podczas gdy przy drukowaniu z PETG jest wymagana. PLA mniej się odkształca i lepiej przylega do platformy przy tej samej temperaturze co PETG. Na szkle, spryskanie klejem adhezyjnym działa dobrze dla obu filamentów.
- Temperatury drukowania zależą od mieszanek używanych do PETG i PLA, ale PLA zazwyczaj drukuje się w mniejszej temperaturze. Nie należy jednak zbytnio obniżać temperatury, ponieważ może to spowodować zatkanie dyszy.
- W przypadku PETG bardziej prawdopodobne jest wystąpienie zjawiska “nitkowania”. Aby ograniczyć powstawaniu nitek, można spróbować drukować przy niższej temperaturze dyszy (ale należy uważać, aby nie obniżyć temperatury do poziomu powodującego zatkanie dyszy).
- Średnica dyszy często musi być nieco więejksza w przypadku PETG niż PLA, aby zapobiec zbyt duż przyczepności do platformy.
- Gęstość filamentu jest wyższa dla PETG w porównaniu do wielu mieszanek PLA, więc pamiętaj, aby sprawdzić dane producenta dla właściwego ustawienia. Aby dać Ci wyobrażenie, powszechna wartość gęstości dla PLA wynosi około 1,24 g/cm³, a dla PETG 1,27 g/cm³.
- Podpory działają dobrze dla PETG i PLA, ale ustawienie odległości między modelem a podporą często musi być większe dla PETG niż dla PLA.
Nazwy specjalne produktów
W przypadku PETG czasami nie jest tak łatwo stwierdzić, czy znaleziony materiał to rzeczywiście PETG. Ten rodzaj filamentu występuje pod wieloma nazwami produktów różnych producentów. I prawdopodobnie warto wypróbować różne marki, ponieważ każdy producent miesza PETG w unikalny sposób, aby uzyskać określone właściwości materiału.
Ultimaker nazywa swoją mieszankę CPE, ColorFabb używa nazw takich jak XT lub NGen, a producent Taulman używa T-Glase.
Żródło: https://all3dp.com