W tym tygodniu w ręce wpadła mi nowa drukarka Creality CR-10 Smart Pro. Ma zdecydowanie większe pole robocze niż B1, która aktualnie przebywa na serwisie. Ponieważ CR-10 jest skonstruowana na “Direct” czym prędzej wróciłem do drukowania na elastykach. Jak to zwykle bywa z wydrukami jest parę niedokończonych projektów, a akurat filamenty gumopodobne to materiały, które wymagają specjalnych warunków. Stąd, jeśli mamy już drukarkę na ekstruderze “Direct” to trzeba to wykorzystać, oczywiście na filemantach od Fiberlogy.
Kilka miesięcy temu drukowałem na białym Fiberflex 40D osłonki pod nogi stolika na drukarkę. Prototyp się udał, jednak z przyczyn, których już nawet nie pamiętam nie drukowałem reszty. To idealny moment by skończyć ten projekt. Na szczęście pliki STL miałem zachowany na swoim komputerze, więc dodrukowanie stopek to czysta formalność.
Przy okazji pojawiła się nowa potrzeba, czyli podkładki pod nogi do sofy. Kiedyś drukowałem je na SLS, jednak jak to często bywa w trakcie przesuwania mebla obiekty się przetarły i porwały. Trzeba to naprawić i skorzystać z wcześniej zrobionego projektu. Wiedząc co nie działało poprzednio można wiele poprawić. Tym razem chciałem znacząco zmniejszyć wysokość modelu jednocześnie podwyższając jego dno. To powinno wzmocnić całą konstrukcję i sprawić, że elastyczny materiał nie będzie wycierał się tak szybko jak to miało miejsce w przypadku SLS.
Osobnym wyzwaniem jest wytworzenie g-code. Poprzednio drukowałem na Fiberflex i drukarce Snapmaker na niskich prędkościach 30-40 mm. Takie prędkości są zalecane przez Fiberlogy. Przy szybszym drukowaniu radełko drukarki wycierało elastyczny filament. Tak było na Snapmaker. Warto sprawdzić jak poradzi sobie z elastykiem CR-10 Smart Pro.
Drukarkę obsługuje Creality Slicer i jest tam kilka presetów na TPU. Jednak Fiberflex 40 d od Fiberlogy jest zdecydowanie bardziej miękki od klasycznej gumy w druku 3D. Mimo tego postanowiłem użyć presetu, w którym prędkość druku wynosiła 100 mm/s 🙂 W zasadzie to brzmi jak wyzwanie i dobry moment na testy.
Parametry druku na drukarce Creality CR-10 SP:
Filament: Fiberlogy FIBERFLEX 40D
Średnica dyszy: 0,4 mm
Obrysy: 3 szt.
Temperatura dyszy: 210°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 100 mm/s
Chłodzenie 100%
Adhezja: tylko Skirt
Nie licząc części pierwszej warstwy, którą musiałem podwyższyć “z offset-em” wszystko poszło nadzwyczaj dobrze. Wydruki sporządziły się poprawnie i to w podanych prędkościach.
Fiberflex i CR-10 SP bardzo dobrze razem współgrają. Chociaż Snapmaker też dawał radę to i póki co jest to najlepszy zestaw do drukowania elastycznym materiałem na jakim miałem okazję pracować.
Teraz przyszedł czas na montaż, chociaż skoro jestem pewny wymiarów to już jedynie formalność.
Wszystko pasuje idealnie, zaś grubsze dno osłonki powinno być wytrzymalsze na zgniecenie i ścierania.
Przy tak zaskakująco dobrym drukowaniu rośnie apetyt na wydruki z Fiberflexu.
Na koniec szybki projekt dla córki, która przypomniała mi obietnicę wykonania opaski na rękę złożoną przy poprzednim druku na Fiberflex.
Opaska z imieniem powstała bardzo szybko w programie projektowym, jednak wydruk ze względu na litery wycięte na wylot już nie był taki łatwy. Model drukowany na identycznych parametrach wydrukował się poprawnie, jednak napisy i support pozostawiają wiele do życzenia.
Na szczęście w druku 3D możemy projektować modele dokładnie takie jak chcemy. Drobna modyfikacja koncepcji i opaska jest o niebo lepsza od poprzedniej. Tym razem w parametrach wyłączyłem podpory całkowicie.
Model wyszedł poprawnie. Napisy są widoczne i jak znam osobę zamawiająca zostaną pomalowane flamastrami od wewnątrz, a ja od razu wiedziałem, że muszę załatwić inny kolor Fiberlex-u do kolejnych opasek 🙂