Koncepcja fablabu staje się mobilna dzięki FabBusowi, odrestaurowanemu berlińskiemu autobusowi miejskiemu z dwunastoma drukarkami 3D i ośmioma stanowiskami CAD na pokładzie.
Stary berliński autobus miejski otrzymuje drugie życie jako FabBus, mobilna przestrzeń do tworzenia materiałów do druku 3D. Aby edukować społeczeństwo na temat cudów druku 3D, ten mobilny fablab wyposażony jest w zestaw dwunastu drukarek 3D i ośmiu stanowisk do modelowania 3D.

FabBus może zostać wynajęty i zaparkowany przy firmach, uczelniach lub szkołach, tak aby każdy mógł na własne oczy przekonać się, jak działa druk 3D.
Celem jest umożliwienie pracownikom i studentom zapoznania się z technologią wytwarzania przyrostowego, ale bez konieczności inwestowania z góry ogromnych sum pieniędzy.
FabBus jest inicjatywą Akwizgrańskiego Centrum Druku 3D, partnerstwa pomiędzy Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Akwizgranie a Instytutem Technologii Laserowej Fraunhofera ILT.

Historia FabBusa
Sam autobus był kiedyś zwykłym berlińskim autobusem miejskim, którego maksymalna prędkość wynosiła 70 km/h. Zanim został kupiony i wyremontowany przez Centrum w Akwizgranie, przejechał niewiarygodną liczbę 1,2 miliona kilometrów.
Aby stworzyć FabBus, pracownicy całkowicie rozebrali pojazd na części, modernizując go pod względem mechanicznym i wyposażając w zupełnie nowe wnętrze.
Obecnie w dolnej części autobusu znajduje się bar, salon i biblioteka książek o CAD i druku 3D, a także drukarka 3D Stratasys Objet 24.
Na górze znajdują się stacje robocze CAD, wyposażone w oprogramowanie Autodesk Inventor i Fusion, a także flota drukarek 3D Makerbot.

Żródło: https://all3dp.com