Oliver Braun jest entuzjastą przestrzeni kosmicznej, który z pomocą druku 3D rozwinął owocną działalność poboczną. Po tym, jak nie udało mu się znaleźć modelu Falcona 9 firmy SpaceX, Braun wziął sprawy w swoje ręce.
Rakieta jest znana z tego, że zapisała się w historii, gdy stała się pierwszą na świecie konstrukcją wielokrotnego użytku. Braun postanowił stworzyć model rakiety, który jest zarówno dokładny, jak i szczegółowy.
Wyjaśnia: “W Stanach Zjednoczonych jest tylko jedna firma, która zajmuje się modelami lotniczymi i tworzy modele rakiet SpaceX, ale są one niezwykle drogie i przestarzałe. Pomyślałem, dlaczego po prostu nie spróbować samemu?”.

Na co dzień Braun prowadzi firmę zajmującą się produkcją filmową i studio animacji 3D w Niemczech. Choć ma “silne zaplecze modelarskie”, przed tym projektem nie miał żadnego doświadczenia z drukiem 3D.
Teraz jednak, Braun używa swojej drukarki 3D każdego dnia. Co więcej, tworzone przez niego modele są tak dokładne i szczegółowe, że przyciągają uwagę wielu pracowników i fanów SpaceX.
Proces drukowania 3D SpaceX Falcon
Braun wyjaśnia proces, przechodząc od bazowania na zdjęciach do modeli 3D i używając 3D Maxa. Wyjaśnia, że spodziewał się, że jego pierwszy raz podczas drukowania będzie bałaganiarski. Było jednak zupełnie odwrotnie i dodaje: “…większość części od samego początku wychodziła bardzo dobrze. Miałem może trzy nieudane wydruki, a drukuje dosłownie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu”.
Braun korzysta z drukarki 3D Form 2 i jest pod wrażeniem końcowej jakości wydruków. Wyjaśnia, że nikt nie wierzy, że rakiety są drukowane.
Jednak proces ten nie jest wcale szybki ani prosty. Aby stworzyć rakietę, Braun poświęca wiele czasu na jej produkcję. Po wydrukowaniu wszystkich części, czyści je i utwardza. Szlifuje również ślady podpór.
Braun dodaje: “W rzeczywistości powiedziałbym, że 90 procent całej pracy to proces wykańczania i malowania”. Obejmuje to składanie, gruntowanie i poprawianie modelu, aż będzie gotowy do malowania. Na koniec dodaje się warstwę lakieru bezbarwnego, aby wszystko uszczelnić.
Jest to czasochłonny proces i nawet najmniejszy Falcon wymaga jednego dnia pracy. W tym pięć godzin post-processingu. Wyprodukowanie Falcona Heavy wymaga około 50 godzin pracy.

Reakcja użytkowników Reddita i członków grupy SpaceX na Facebooku jest jednak niedowierzająca. Braun dodaje:
“Czasami czuję się, jakbym prowadził małe laboratorium rakietowe. Przekształciłem część mojego studia w pracownię modelarską i tworzę harmonogramy produkcji, listy części i plany montażu, aby pokazać, jak budować modele.”

Żródło: https://all3dp.com