Zalety ABS-u
ABS jest termoplastycznym tworzywem przemysłowym, mającym zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Jeśli znasz klocki Lego, to znasz też ABS. Znany z dużej odporności na uderzenia oraz z wytrzymałości, ABS wyróżnia się wśród wielu materiałów do druku 3D.
Ogólnie rzecz biorąc, zaraz po PLA, ABS jest drugim co do popularności materiałem do druku 3D. Choć znany jest z tego, że jest nieco trudny do drukowania, po dopracowaniu kilku szczegółów, na pewno osiągniesz doskonałe rezultaty. Wydruki z ABS-u, po odparowaniu w acetonie, mają gładką i błyszczącą powierzchnię, dzięki czemu są estetycznie podobne do elementów formowanych wtryskowo.
W tym artykule omówimy kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać wspaniałe wydruki z ABS-u przy użyciu drukarki Ender 3. Ponieważ Ender 3 jest dostępny w różnych wariantach, w tym Pro i V2, wymienimy też zalecenia dla konkretnych modeli.
Wskazówka 1: popraw chłodzenie
Po pierwsze, sprawdź, czy wentylator obudowy elektroniki płyty głównej jest domyślnie włączony. Jeśli nie, przeczytaj tę sekcję.
Problem
Chociaż wentylator płyty głównej może nie wydawać się bezpośrednio związany z drukowaniem, jest to jedna z pierwszych rzeczy, które należy zrobić. Jeśli płyta główna się przegrzeje, może to fatalnie wpłynąć na jakość wydruków, ponieważ elektronika będzie mniej efektywna, gdy będzie gorąca. Niektóre Endery 3 są wyposażone w wentylator płyty głównej podłączony tak, że nie zawsze jest aktywny, a to jest duży, ale łatwy do naprawienia, problem.
W niektórych konfiguracjach Endera 3, wentylator elektroniki płyty głównej jest włączany tylko wtedy, gdy wentylator chłodzący drukowany element jest włączony. Jednak w przypadku drukowania z ABS-u, wentylator chłodzący części nie powinien być włączony, więc może to oznaczać, że wentylator elektroniki będzie również wyłączony.
Płyty główne Creality we wszystkich wariantach Ender 3 zawierają trzy porty wentylatorów: dwa z nich są sterowane, a jeden jest wentylatorem “zawsze włączonym”. Domyślnie, wentylator chłodzący element i wentylator płyty głównej są podłączone do portów sterowania, podczas gdy wentylator hotendu (heat break) jest w porcie “zawsze włączony”.
Rozwiązanie
Naprawa tego problemu jest prosta: zmiana portów wentylatorów jak pokazano na rysunku powyżej. Zasadniczo, po prostu przełączasz okablowanie dla wentylatora hotendu i wentylatora płyty głównej, a także odłączasz wentylator chłodzący element. Kiedy to zrobisz, upewnij się, że w slicerze ustawiłeś prędkość wentylatora na 100%.
Wskazówka 2: dopasuj platformę
Problem
Wszystkie wersje Ender 3 są domyślnie wyposażone w podgrzewany stół roboczy, który jest niezbędny do drukowania z ABS. Podgrzewany stół pomaga w dobrej przyczepności pierwszej warstwy i utrzymuje temperaturę otoczenia na wysokim poziomie. Zmniejsza to ryzyko wypaczania się części drukowanych z ABS.
Ponieważ różne wersje Endera 3, mają różne specyfikacje związane ze stołem, podzielimy tę sekcje, aby zapoznać się z zaleceniami dla poszczególnych wersji Pro i V2.
Rozwiązanie: Ender 3
Podstawowy Ender 3 jest wyposażony w powierzchnię podobną do maty typu Buildtak, która sprawia, że pierwsze warstwy ABS trzymają się bardzo dobrze. Nie ma potrzeby stosowania żadnych klejów, ale można również użyć arkuszy powlekanych PEI, które są znane z dobrej przyczepności powierzchni.
Jeśli używasz Creality Glass lub jakiejkolwiek innej powierzchni szklanej, klej może może poprawić przyczepność.
Rozwiązanie: Ender 3 Pro
Podgrzewany stół Ender 3 Pro może osiągać temperaturę 110°C, dzięki czemu doskonale nadaje się do drukowania z ABS.
Minusem Ender 3 Pro jest to, że posiada platformę magnetyczną, która choć jest świetna do drukowania z PLA, niezbyt dobrze sprawdza się przy drukowaniu z ABS-u . Wiadomo, że platforma magnetyczna traci część właściwości, gdy temperatura stołu przekracza 80 °C, co może spowodować przesunięcie się podkładki w połowie wydruku. Jeśli tak się stanie, może dojść do przesunięcia warstwy lub nawet wyłączenia drukarki.
Chociaż niektórzy użytkownicy z powodzeniem korzystają z platformy magnetycznej przy drukowaniu z ABS-u, bezpieczniej jest zastosować np szkło.
Rozwiązanie: Ender 3 V2
Podczas gdy wszystkie odmiany Ender 3 posiadają podgrzewane stoły, oryginalne Ender 3 i Ender 3 Pro osiągają temperaturę 110°C, to stół Ender 3 V2 jest w stanie osiągnąć tylko 90°C. Ponieważ zaleca się drukowanie z ABS-u przy temperaturze stołu 110 °C, istnieją dwie opcje, jeśli chcesz drukować z ABS-u na Enderze 3 V2.
Pierwszym sposobem jest wymiana stołu na taki, który będzie obsługiwał temperatury do 110 °C . Drugim sposobem jest obejście tego problemu poprzez drukowanie z filamentów ABS, które wymagają temperatury stołu do 90 °C i użycie raftu.
Wskazówka nr 3: dopasuj ustawienia slicera
Jeśli już drukujesz z PLA, to jesteś w połowie drogi. ABS wymaga podobnych ustawień jak PLA.
Temperatura dyszy: Materiał ABS topi się w temperaturze od 220°C do 240°C. Aby sprawdzić jakiej temperatury potrzebujesz, możesz zacząć od wydrukowania kilku wież temperaturowych.
Temperatura stołu: Wyższa temperatura stołu pozwala na stopniowe ochładzanie się części, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek wypaczeń. Ogólną zasadą jest ustawienie temperatury stołu pomiędzy 100°C a 110°C.
Chłodzenie: ABS ma tendencję do wypaczania się w przypadku szybkiego schłodzenia. Z tego powodu wentylator musi być wyłączony. Pozwala to na stopniowe schładzanie ABS, zmniejszając tym samym ryzyko wypaczeń.
Brim lub raft: Użycie obrysu lub raftu pomaga złagodzić efekty spowodowane skurczem termicznym. Te dodatki zapewnią również, że pierwsza warstwa dobrze przylegnie do powierzchni stołu.
Wskazówka nr 4: Dodaj obudowę
Ostatnią opcją jest dodanie obudowy do drukarki.
Problem
Wszystkie typy Ender 3 mają otwartą konstrukcję, co oznacza, że wydruki są wystawione na działanie czynników zewnętrznych. Nie jest to idealne rozwiązanie z różnych powodów, ponieważ przeciągi lub zbyt ciekawskie zwierzęta domowe mogą powodować wiele problemów podczas drukowania.
Ale co najważniejsze, obudowa pomaga utrzymać temperaturę otoczenia na takim poziomie, aby zapobiec wypaczaniu się i rozdwajaniu warstw poprzez ograniczenie skutków skurczu termicznego.
Rozwiązanie
Obudowa zatrzymuje ciepło i zapobiega narażeniu na działanie czynników zewnętrznych. Zdecydowanie zaleca się wykonywanie wydruków z ABS-u z obudową, która ponadto zminimalizuje emisję szkodliwych oparów.
Źródło: https://all3dp.com