Ender 3 (Pro/V2) Ustawienia ABS: 4 proste wskazówki

Ender 3 (Pro/V2) Ustawienia ABS: 4 proste wskazówki

Akrylonitryl-butadien-styren (ABS) jest termoplastycznym tworzywem przemysłowym mającym zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Jeśli znasz klocki Lego, znasz ABS. Słynący z dużej odporności na uderzenia i wytrzymałości, ABS wyróżnia się wśród wielu materiałów do druku 3D.

Ogólnie rzecz biorąc, po PLA, ABS jest drugim najczęściej stosowanym przez hobbystów materiałem do druku 3D. Chociaż jest znany z tego, że jest nieco trudny do drukowania, po udoskonaleniu z pewnością pozwoli Ci uzyskać doskonałe rezultaty. Wydruki z ABS, po obróbce acetonem, mają gładkie i błyszczące wykończenie powierzchni, co czyni je estetycznie podobnymi do części formowanych wtryskowo.

W tym artykule omówimy kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać wspaniałe wydruki z ABS z Twojego Endera 3. Ponieważ Ender 3 występuje w różnych odmianach, w tym oryginał, Pro i V2, w razie potrzeby przeanalizujemy zalecenia dotyczące poszczególnych modeli. Szczęśliwego drukowania!

Wskazówka nr 1: Popraw chłodzenie

Po pierwsze, sprawdź, czy wentylator płyty głównej jest domyślnie włączony. Jeśli tak nie jest, czytaj dalej, aby to zmienić!

Problem

Chociaż chłodzenie płyty głównej może nie wydawać się bezpośrednio związane z uzyskiwaniem wspaniałych wydruków 3D z ABS, jest to jeden z pierwszych obszarów problemowych, którym należy się zająć. Jeśli płyta główna się przegrzeje, może się uszkodzić, lub pogorszyć jakość wydruku, ponieważ elektronika jest mniej efektywna, gdy jest gorąca. Niektóre Endery 3 są tak podłączone, że wentylator płyty głównej nie jest zawsze włączony i jest to poważny, ale łatwy do rozwiązania problem.

W niektórych konfiguracjach okablowania Endera 3, wentylator płyty głównej jest aktywowany tylko wtedy, gdy wentylator chłodzenia części jest włączony. Jednak w przypadku drukowania ABS, wentylator chłodzący część nie powinien być włączony, co oznacza, że wentylator elektroniki będzie również wyłączony, narażając płytę główną na ryzyko przegrzania.

Płyty główne Creality we wszystkich odmianach Endera 3 posiadają trzy porty wentylatorów: dwa z nich są sterowane, a jeden jest „zawsze włączonym” wentylatorem. W standardowej konfiguracji, wentylator chłodzący część i wentylator płyty głównej są podłączone do portów sterowanych, podczas gdy wentylator hot-endu (odprowadzający ciepło) jest w porcie „zawsze włączonym”.

Rozwiązanie

Rozwiązanie tego problemu jest proste: należy zmienić okablowanie wentylatorów, jak pokazano na rysunku powyzej. W zasadzie wystarczy przełączyć okablowanie wentylatora hot-endu i wentylatora płyty głównej oraz odłączyć wentylator chłodzenia części. Po wykonaniu tych czynności należy ustawić w slicerze regulowaną prędkość wentylatora na 100%, ponieważ spowoduje to włączenie wentylatora hot-endu, co jest konieczne, aby zapobiec zjawisku heat creepu.

Wskazówka nr 2: Przygotuj dobrze platformę

Jeśli wentylatory chłodzą tylko wtedy, kiedy powinny, należy przyjrzeć się powierzchni platformy.

Problem

Wszystkie wersje Endera 3 są domyślnie wyposażone w podgrzewaną platformę, która jest niezbędna do drukowania z ABS-u. Podgrzewana platforma pomaga w dobrym przyleganiu pierwszej warstwy. Zmniejsza to szanse na odkształcenia podczas drukowania części z ABS.

Ponieważ różne wersje Endera 3 mają różne specyfikacje dotyczące platformy, podzielimy tę sekcję, aby omówić zalecenia dla wersji Pro i V2.

Rozwiązanie: Ender 3

Standardowy Ender 3 jest wyposażony w powierzchnię podobną do Buildtak, na której bardzo gładko i pewnie nakładane są pierwsze warstwy ABS. Nie ma potrzeby używania żadnych klejów, ale można również użyć arkuszy powlekanych PEI, które są znane z dobrej przyczepności do powierzchni.

Jeśli używasz Creality Glass lub innej powierzchni szklanej, klej może pomóc w przyleganiu do platformy.

Jeśli próbowałeś już wszystkiego i nadal masz problem z przyleganiem wydruków do stołu, być może masz wypaczoną platformę. Nie jest to jednak powód do zmartwień, ponieważ zawsze można zmienić platformę na szklaną lub inną. Jeśli musisz poziomować platformę przy każdym kolejnym wydruku, rozważ wymianę sprężyn lub zakup czujnika automatycznego poziomowania łoża, takiego jak BLTouch.

Rozwiązanie: Ender 3 Pro

Podgrzewana platforma drukarki Ender 3 Pro może osiągnąć temperaturę 110 °C, co czyni ją idealną do drukowania ABS, ponieważ jest to punkt krytyczny dla temperatur ABS. Chociaż można sobie poradzić używając niższych temperatur, zawsze dobrze jest wiedzieć, że drukarka jest w stanie osiągnąć 110 °C, na wypadek gdyby przyleganie stało się problemem.

Chociaż niektórzy użytkownicy z powodzeniem stosowali podkładki magnetyczne w temperaturach na poziomie ABS, bezpieczniej jest zamienić je na alternatywną, niemagnetyczną powierzchnię, taką jak szkło, ponieważ podkładka magnetyczna może się odklejać w wyższych temperaturach.

Rozwiązanie: Ender 3 V2

Podczas gdy wszystkie wersje Endera 3 są wyposażone w podgrzewaną platformę, te w modelach Ender 3 i Ender 3 Pro mogą osiągnąć temperaturę 110 °C, podczas gdy w Enderze 3 V2 ma zalecaną maksymalną temperaturę 100 °C.

Jednak z powodu platformy z hartowanego szkła, aluminiowego spodu i elementów grzewczych – z których dwa ostatnie są takie same jak w innych Enderach – V2 powinien być zdolny do osiągnięcia i utrzymania temperatury 110 °C. Kilku członków społeczności zdaje się to potwierdzać.

Oczywiście wiele czynników może wpłynąć negatywnie na możliwości danej maszyny – od zbyt niskiej temperatury otoczenia po złe ustawienia oprogramowania sprzętowego. Aby zachować bezpieczeństwo, należy rozważyć zastosowanie obudowy, aktualizację oprogramowania układowego oraz regulację PID.

Wskazówka nr 3: Popraw ustawienia slicera

Jeśli już drukujesz z PLA, to jesteś w połowie drogi. ABS drukuje w podobny sposób jak PLA, dlatego należy zmienić tylko niektóre ustawienia.

  • Temperatura dyszy: Materiał ABS jest wytłaczany w temperaturze od 220 °C do 240 °C. Aby znaleźć idealną temperaturę, można zacząć od wydrukowania kilku wież temperaturowych.
  • Temperatura platformy: Wyższa temperatura pozwala na stopniowe schładzanie części, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wad. Jako ogólną zasadę należy przyjąć, że temperatura powinna wynosić od 100 °C do 110 °C.
  • Prędkośc wentylatora: ABS ma tendencję do wypaczania się w przypadku szybkiego schładzania. Z tego powodu należy wyłączyć chłodzenie części. Pozwala to na stopniowe schładzanie tworzywa ABS, co zmniejsza ryzyko wypaczenia.
  • Brim lub raft: Zastosowanie brimu lub raftu pomaga złagodzić skutki skurczu termicznego. Dodatki te zapewnią również dobre przyleganie pierwszej warstwy do stołu roboczego.

Wskazówka nr 4: Dodaj obudowę

Na koniec, aby drukować ABS, powinieneś mieć obudowę dla Endera 3

Problem

Wszystkie typy drukarek Ender 3 mają otwartą konstrukcję, co oznacza, że wydruki są wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Nie jest to idealne rozwiązanie z wielu powodów, ponieważ przeciągi powietrza lub zbyt ciekawskie zwierzęta domowe mogą powodować wiele problemów podczas drukowania.

Jednak najważniejsze jest to, że obudowa pomaga utrzymać temperaturę otoczenia na tyle wysoką, aby zapobiec wypaczaniu i rozszczepianiu warstw poprzez ograniczenie skutków skurczu termicznego.

Rozwiązanie

Obudowa zatrzymuje ciepło wytwarzane przez platformę i zapobiega wystawieniu wydruków na działanie czynników zewnętrznych. Zdecydowanie zaleca się drukowanie ABS z obudową, a ponadto minimalizuje ona ilość szkodliwych oparów.

Różne wersje Endera 3 mają mniej więcej takie same wymiary konstrukcyjne, więc nie powinieneś potrzebować obudowy specyficznej dla danej wersji. Obudowa może być kartonowe pudełko, namiot fotograficzny (niezalecany, ale lepszy rydz niż nic), lub nawet w pełni szkieletowa obudowa DIY. Chodzi o to, aby utrzymać ciepłą temperaturę otoczenia, aby umożliwić ABS naturalne schłodzenie.

Żródło: https://all3dp.com