Kilka słów o drukarkach budżetowych i o szybkości
Tanie drukarki 3D są w ostatnim czasie na topie. Ich niskie ceny w połączeniu z coraz lepszymi osiągami, czynią z nich atrakcyjną opcję dla wielu początkujących.
Jedną z bardziej popularnych drukarek w przystępnej cenie jest Creality Ender 3 (i Ender 3 Pro).
Istnieje wiele ustawień związanych z drukowaniem. W większości slicerów, “prędkość drukowania” jest ustawieniem, które jest używane do obliczania kilku innych ustawień związanych z prędkością. Kiedy odnosimy się do “prędkości” od tego momentu, odnosimy się do najwyższego poziomu ustawienia prędkości i zakładamy, że domyślne obliczenia są używane do uzyskania innych ustawień prędkości.
Czynnik 1: Wybór Filamentu
Pierwszą rzeczą do rozważenia jest rodzaj filamentu.
Pierwszym filamentem, z którego większość hobbystów uczy się drukować jest PLA. Pochodzi on z materiałów roślinnych i jest ogólnie uważany za najłatwiejszy filament do drukowania. Zazwyczaj użytkownicy drukują z prędkością około 60 mm/s przy użyciu tego filamentu.
TPU i inne elastyczne materiały, będziemy musieli drukować z dużo mniejszą prędkością niż PLA lub PETG, ponieważ jest znacznie bardziej miękki niż PLA. Inną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest ustawienie ekstrudera Ender 3 – oznacza to, że elastyczne materiały powinny być drukowane znacznie wolniej, nawet 20 mm/s do 40 mm/s.
PETG jest filamentem, który drukowany jest w większej temperaturze niż PLA, a zatem może wytrzymać wyższe temperatury. PETG zazwyczaj drukuje się z prędkością nawet 60 mm/s. Wielu użytkowników zwalnia do około 40 mm/s. ponieważ PETG może nitkować, a zmniejszenie prędkości drukowania może złagodzić ten problem.
ABS jest mocnym, odpornym na uderzenia materiałem – w rzeczywistości jest to ten sam materiał, z którego zrobione są klocki Lego. Wymaga on zazwyczaj obudowy wokół drukarki, więc ten filament jest często używany przez bardziej doświadczonych użytkowników. Zazwyczaj drukuje się z taką samą prędkością jak PLA lub PETG, pomiędzy 40 a 60 mm/s.
Czynnik 2: Szczegóły modelu
Poziom szczegółowości modelu ma wpływ na to, jak szybko możesz drukować. Im więcej szczegółów musisz wytworzyć, tym wolniej powinieneś pracować (oczywiście z dolną granicą). Ender 3 jest “zwykłą” maszyną ze standardowym silnikiem, stepperem i konfiguracją dysz, więc możesz trzymać się ogólnych wytycznych czyli około 40-50 mm/s dla szczegółowych wydruków i 70-80 mm/s dla modeli z mniejszą ilością detali.
Czynnik 3: Dziwactwa Endera 3
Maksymalna prędkość drukowania Creality Ender 3, według producenta wynosi 200 mm/s. Jest to jednak znacznie większa prędkość niż ta, którą większość użytkowników byłaby w stanie osiągnąć. W rzeczywistości, jest to zazwyczaj prędkość przesuwu, a nie druku.
Żródło: https://all3dp.com/