Kolor po kolorze
Creality Ender3 jest obecnie jedną z najpopularniejszych maszyn dostępnych dla hobbystów. Drukarka została bardzo dobrze przyjęta przez entuzjastów z małym budżetem i szybko zyskała popularność na platformach takich jak YouTube, Reddit i innych. Sukces oryginalnego Endera 3 doprowadził Creality do wydania kolejnych wersji Endera 3, w tym Ender 3 Pro i Ender 3 V2.
Podczas gdy wszystkie trzy wersje Endera 3 mają kilka drobnych różnic, wszystkie są ograniczone do drukowania jednego filamentu w tym samym czasie. Oznacza to, że możesz wydrukować przedmiot tylko w jednym materiale lub kolorze (chyba, że filament jest wielokolorowy). Jeśli chcesz osiągnąć wielokolorowe lub wielomateriałowe wydruki (jak w przypadku podwójnej ekstruzji) na Enderze 3, jednym z łatwych sposobów na to jest prosty przełącznik filamentu w połowie druku.
Zmiana filamentu w połowie druku jest dokładnie tym, na co wygląda, dając wydruki ze zmianą koloru lub materiału na określonej warstwie. Zmiana koloru jest natychmiastowa i nie daje żadnego rodzaju efektu gradientu; warstwy po pewnym punkcie będą po prostu drukowane w innym filamencie. Jeśli szukasz trwałego rozwiązania, powinieneś rozważyć użycie podwójnego lub wielokrotnego systemu ekstruzji, takiego jak Chameleon lub Pallete.
W tym artykule omówimy dwa sposoby na przełączenie filamentu w trakcie drukowania na Enderze 3, Pro lub V2: metodę ręczną i metodę wspomaganą przez G-code. Metoda ręczna polega na wstrzymaniu druku i usunięciu filamentu ręcznie, podczas gdy technika wspomagana przez G-code czyni ten proces bardziej automatycznym poprzez slicer. Użyjemy programu Cura jako przykładu dla wszystkich zmian ustawień slicera, ale proces będzie podobny dla innych slicerów.
Metoda #1: Ręczna
Ręczna zmiana filamentu jest najłatwiejszą metodą do skonfigurowania. Jednakże, zanim przejdziemy do faktycznych instrukcji przełączania, jest kilka operacji przygotowania, które możesz chcieć podjąć.
Przygotowanie
Pierwszą rzeczą, która może Ci się przydać, jest zastosowanie skryptu G-code, który wyświetli bieżącą warstwę na ekranie drukarki. Ułatwi to monitorowanie drukarki, aby sprawdzić, czy jest gotowa do przełączenia filamentu. Aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki:
- Otwórz program Cura i kliknij „Extensions”.
- Z rozwijanego menu wybierz „Post Processing”.
- Kliknij „Modify G-Code” i pojawi się okienko.
- Wybierz opcję ” Add a script „.
- Wybierz opcję „Display Filename and Layer on LCD”.
- Upewnij się, że „Initial Layer Number” jest ustawiony na 0.
Kolejnym elementem jest wiedza, kiedy zmienić filamenty; ten krok będzie przydatny później. Wykonaj poniższe kroki, aby określić numer warstwy, przy której chcesz dokonać przełączenia:
- Otwórz program Cura i wybierz swoje ustawienia.
- Potnij model, kliknij „Preview” i aktywuj ” Layer View ” jako opcję Typ widoku.
- Przesuń suwak warstwy po prawej stronie, aby znaleźć warstwę, na której chcesz zmienić filamenty.
- Zidentyfikuj numer warstwy (i zapisz go)!
Dokonywanie zmiany
Gdy drukarka wyświetla numery warstw i wiesz dokładnie, kiedy powinny się one zmienić, czas rozpocząć drukowanie. Ponieważ proces ten jest bardzo czasochłonny, radzimy przeczytać wszystkie kroki raz lub dwa razy przed ich wykonaniem.
Szczególnie ważnym punktem, o którym należy pamiętać, jest sposób ustawiania temperatury dyszy w przypadku zmiany pomiędzy różnymi rodzajami materiałów: Zasadniczo, przy każdej zmianie filamentów, należy upewnić się, że temperatura dyszy jest ustawiona na wyższy z dwóch materiałów, podczas gdy pierwszy materiał jest oczyszczany drugim. W tym celu należy postępować zgodnie z poniższymi krokami.
Po rozpoczęciu drukowania obserwuj jego postęp, abyś był przygotowany, gdy będzie się zbliżał do warstwy, przy której chcesz dokonać zmiany filamentu. Gdy wyświetli się właściwy numer warstwy, wykonaj poniższe kroki:
- Na ekranie twojego Endera 3, wstrzymaj drukowanie.
- Gdy głowica drukująca osiągnie określoną pozycję, natychmiast ustaw temperaturę platformy i dyszy, aby ponownie się nagrzały do wartości, których właśnie używałeś (lub zwiększ temperaturę dyszy, jeśli przechodzisz na materiał o wyższej temperaturze druku). Podgrzana dysza pozwoli Ci na usunięcie filamentu w następnym kroku, a podgrzana platforma zapewni, że wydruk nie straci przyczepności .
- Ostrożnie wyjmij filament z ekstrudera i załaduj nowy filament. Powoli przepchnij filament przez rurkę PTFE i hot-end.
- Gdy poczujesz opór podczas przesuwania filamentu, spójrz na dyszę. Kontynuuj delikatne przesuwanie filamentu, aż zobaczysz nowy filament wychodzący z dyszy.
- Ostrożnie usuń, najlepiej za pomocą pęsety, resztki starego filamentu.
- Jeśli jeszcze tak nie jest, ustaw temperaturę dyszy tak, aby była odpowiednia dla nowego filamentu, a następnie wznów drukowanie. W przypadku pierwszej warstwy po zmianie filamentu, możesz dodać dodatkowe 5°C do temperatury dyszy, aby nowa warstwa prawidłowo przylegała do tej poniżej.
- Obserwuj następną warstwę, jak jest wytłaczana na istniejący wydruk, aby sprawdzić, czy zmiana się powiodła. Jeśli zauważysz przesunięcie warstwy (dysza drukująca jest przesunięta w stosunku do aktualnego wydruku), będziesz musiał anulować wydruk i rozpocząć go ponownie.
Metoda #2: Wspomaganie G-codem
Drugą metodą na zmianę filamentu w połowie wydruku na dowolnym modelu Endera 3 jest użycie asystenta G-code. Istnieją dwa główne sposoby na zrobienie tego w programie Cura, ale my skupimy się na modyfikacji G-code „Filament Change”. Drugim sposobem jest użycie polecenia ” Pause at height „.
Aby zacząć, musisz dodać polecenie „Filament Change” do swojego slicera. Poniższe instrukcje dotyczą programu Cura, ale powinny być nieco podobne w innych slicerach (PrusaSlicer, Simplify3D, itd.):
- Otwórz program Cura i kliknij „Extensions”.
- Z rozwijanego menu wybierz „Post Processing”.
- Kliknij „Modify G-Code” i pojawi się okienko.
- Wybierz opcję „Add a script”.
- Wybierz opcję „Filament Change”.
Z tego miejsca możesz zmienić ustawienia sekwencji G-code. Upewnij się, że zmieniłeś ustawienie „Layer” na warstwę, na której chcesz zmienić filament. Jeśli chcesz mieć wiele razy zmieniać filament w jednym wydruku, możesz dodać więcej niż jedno polecenie zmiany filamentu, wykonując ten sam proces. Aby znaleźć warstwę, na której chcesz zmienić filamenty, zapoznaj się z instrukcjami w poprzedniej sekcji.
Polecenia w G-code
Powyższy skrypt wykorzystuje do działania polecenie M600, ale polecenie to może nie być zarejestrowane przez firmware Twojej drukarki. Z naszego doświadczenia wynika, że polecenie M600 zostało pomyślnie zarejestrowane przez oryginalny firmware Endera 3 firmy Creality (oparty na Marlinie) – rzeczywiście, zgodnie z GitHub firmy Creality dla firmware Endera 3, polecenie M600 jest zaprogramowane. Jednakże, jeśli masz starszy model Endera 3, funkcja ta mogła nie być aktywowana w firmware.
Jeśli chcesz zmienić firmware tak, aby ta komenda działała na Twojej drukarce, pobierz Marlin 1 lub Marlin 2 i otwórz edytor, taki jak Arduino IDE lub Microsoft VSCode. Tam wejdź do pliku „Configuration_adv.h” i usuń „//” przed #define ADVANCED_PAUSE_FEATURE. Po załadowaniu nowego firmware do drukarki, powinieneś być w stanie używać komendy M600 na Enderze 3.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy twój firmware ma zaprogramowaną komendę M600, otwórz pliki konfiguracyjne i wyszukaj (Ctrl+F) „M600”. Jeśli nic się nie pojawi, to znaczy, że firmware nie rozpoznaje tej komendy.
Dokonywanie zmiany
Skrypt zmiany filamentu jest pomocnym asystentem, który da Ci więcej swobody i czasu na zmianę filamentu niż w przypadku ręcznej zmiany filamentu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, drukarka zatrzyma się na określonej wysokości warstwy, wciągnie filament, aby usunąć tyle, ile się da, i przesunie głowicę drukującą w określone miejsce – domyślnie (X0, Y0).
W tym momencie dysza przestanie się nagrzewać, ale stół będzie utrzymywać swoją temperaturę, aby zapewnić przyleganie wydruku. Gdy będziesz gotowy do zmiany filamentu, możesz kliknąć pokrętło drukarki, a dysza rozgrzeje się z powrotem do temperatury drukowania.
Po tym, kroki są takie same jak w przypadku metody ręcznej. Wszystko co musisz zrobić, to włożyć nowy filament do ekstrudera i ponownie kliknąć pokrętło, a drukarka zacznie podawać filament. Najprawdopodobniej dysza nie zostanie oczyszczona za pierwszym razem, ponieważ nowy filament nie dotarł jeszcze do hot-endu, więc kliknij pokrętło ponownie.
Chociaż ta metoda zmiany filamentów nie wymaga prawie żadnej ręcznej pracy, ważne jest, aby pamiętać, aby niczego nie ruszać. Poruszanie częściami drukarki, takimi jak łoże lub głowica drukująca, spowoduje przesunięcie wysokości lub warstwy po wznowieniu drukowania (ponieważ oprogramowanie układowe nie zarejestruje żadnych zmian pozycji względnej, które przypadkowo wprowadzisz).
Ponadto, podobnie jak w przypadku metody ręcznej, jeśli zmieniasz materiał (np. PETG na PLA), upewnij się, że zmieniłaś temperaturę dyszy na temperaturę wymaganą przez nowy materiał. Co więcej, możesz chcieć dodać dodatkowe 5°C podczas nakładania pierwszej warstwy nowego materiału, aby zapewnić odpowiednią przyczepność warstw.
Częste problemy
Chociaż korzyści z przełączania filamentu w połowie drukowania mogą być wielkie, istnieją pewne problemy, które można napotkać, jeśli nie jesteś ostrożny:
Przesunięcie warstwy: Jest to prawdopodobnie najczęstszy problem, który występuje, gdy stół lub głowica drukująca są przesuwane wzdłuż osi X lub Y. Może się to zdarzyć w każdej chwili podczas drukowania, ale w przypadku zmiany filamentu istnieje dodatkowe ryzyko przypadkowego uderzenia głowicy drukującej podczas usuwania lub wkładania filamentu. Po wznowieniu drukowania, część zacznie się drukować nieco przesunięta w stosunku do pierwotnej lokalizacji, ponieważ zmieniłeś położenie głowicy drukującej. Niestety, nie ma innego rozwiązania, jak tylko zacząć od nowa.
Zmiany wysokości: Ten problem jest podobny do przesunięcia warstwy, ale dotyczy raczej osi Z niż osi X i Y. Polega on na tym, że wydruk jest wznawiany zbyt wysoko lub zbyt nisko w stosunku do pierwotnego wydruku. Może się to zdarzyć, jeśli w sposób niezamierzony opuścimy bramkę X lub wywrzemy znaczny nacisk na platformę. W przypadku zmian w osi Z można wyregulować pokrętła poziomujące lub dostosować przesunięcie Z w połowie drukowania; może to jednak nie działać, jeśli wysokość zanikania jest ustawiona niżej niż bieżący punkt drukowania. Chociaż możesz być w stanie zapisać wydruk, nie zapomnij o ponownym wypoziomowaniu platformy!
Podwijanie lub odrywanie się wydruków: Jeśli platforma nie utrzymuje temperatury, wydruk może się wypaczyć podczas wymiany filamentów. Może się on również poluzować lub nawet całkowicie oderwać, zwłaszcza jeśli używasz szklanej platformy. Aby temu zapobiec, działaj szybko przy zmianie filamentu i utrzymuj stół w stałej temperaturze, aby zachować przyczepność.
Słabe przyleganie warstw: Słaba przyczepność warstw może wystąpić, gdy warstwy z jednego filamentu nie przylegają dobrze do drugiego filamentu. Istnieje jeszcze większe ryzyko słabej adhezji, jeśli zmieniasz materiały, a nie tylko kolory. Ten problem jest trudny do naprawienia, ale zwiększenie temperatury dyszy pomiędzy zmianami filamentów powinno pomóc (zacznij od 5°C wzrostu). Jeśli zmieniasz materiały na filament, który wymaga wyższej temperatury, upewnij się, że nowa temperatura dyszy jest wystarczająco wysoka. Upewnij się również, że wysokość w osi Z jest taka sama, ponieważ zbyt duża wysokość nad oryginalnym wydrukiem może również powodować słabe przyleganie warstw.
Źródło: https://all3dp.com