Creality, to jedna z najbardziej znanych marek w branży budżetowych drukarek 3D, oferująca wiele wszechstronnych, tanich i łatwych do rozbudowy maszyn. Podczas gdy Ender 3 i jego następcy (Creality Ender 3 PRO, Creality Ender-3 v2, CREALITY ENDER-3 MAX) są prawdopodobnie najpopularniejszymi drukarkami Creality, istnieją inne maszyny z serii Ender, takie jak Ender 2 Pro. Wydany jako ulepszona wersja oryginalnego Endera 2 firmy Creality w połowie 2021 roku, Ender 2 Pro to małoformatowa drukarka 3D z wieloma wspaniałymi funkcjami.
Prusa Mini +, to kolejna małoformatowa drukarka 3D opracowana przez Prusa Research, firmę która koncentruje się na produkcji wysokiej jakości drukarek 3D open source. Prusa Mini+ pojawiła się pod koniec 2020 roku, jako najnowsza wersja Original Prusa Mini.
Mini+ wygląda bardzo podobnie do Endera 2 Pro, również zajmuje niewielką powierzchnię, ale obie maszyny mają wiele różnic. Należy również zauważyć, że Ender 2 Pro kosztuje około 170 USD, czyli mniej niż połowa ceny Prusa Mini+. W tym artykule omówimy specyfikacje Creality Ender 2 Pro i Prusa Mini+ oraz różnice między tymi dwoma maszynami.
Jak już wspomnieliśmy, Ender 2 Pro i Prusa Mini+ mają podobne konstrukcje ram. Obie maszyny to drukarki FDM (drukujące z filamentu o średnicy 1,75 mm), które zajmują niewielką powierzchnię i są zgodne ze stylem i3 ( głowica kartezjańska XZ ), z pojedynczą śrubą pociągową osi Z, która porusza karetkę osi X (gdzie głowica drukująca porusza się z boku). na bok) w górę iw dół.
Jednak Ender 2 Pro różni się od Prusa Mini+. Poniżej wymieniliśmy specyfikacje obu maszyn:
Ender 2 Pro
Styl: głowica kartezjańska XZ (styl Prusa i3)
Obszar roboczy: 165 x 165 x 180 mm
Wymiary ramy: 421 x 383 x 465 mm
Ekstruder: Bowden
Platforma robocza: magnetyczny arkusz PEI
Kalibracja platformy: ręczna
Łączność: karta MicroSD, Micro-USB
Maks. temperatura dyszy: 260 °C
Maks. temperatura platformy: 80 °C
Prusa Mini+
Styl: głowica kartezjańska XZ (styl Prusa i3)
Obszar roboczy: 180 x 180 x 180 mm
Wymiary ramy: 380 x 380 x 330 mm
Ekstruder: Bowden
Platforma robocza: magnetyczny arkusz PEI
Kalibracja platformy: automatyczna ( czujnik indukcyjny )
Łączność: Ethernet, USB
Maks. temperatura dyszy: 280 °C
Maks. temperatura platformy: 100 °C
Hotend
Być może najważniejszym elementem każdej drukarki 3D jest jej element grzewczy, znany jako hotend. Hotend składa się zwykle z kilku metalowych elementów i odpowiada za stopienie włożonego filamentu w celu wytłoczenia go przez dyszę. Hotendy różnią się jakością w zależności od wielu czynników, w tym niezawodności, trwałości i oczywiście możliwości temperaturowych.
Oba hotendy w Ender 2 Pro i Prusa Mini+ są świetne, ale Prusa Mini+ wyprzedza konkurencję pod względem temperatury. Hotend Prusy ma maksymalną temperaturę 280 °C, co jest odpowiednią wartością, aby stopić szeroką gamę materiałów, w tym PLA, ABS, nylon, PC i wiele innych . Pamiętaj tylko, że inne czynniki dotyczące drukarki (takie jak temperatura stołu) mogą ograniczać rodzaje materiałów, z których można drukować.
Z drugiej strony hotend Ender 2 Pro może osiągnąć tylko 260°C. Ta temperatura powinna wystarczyć dla większości popularnych materiałów do drukowania 3D, ale niektóre filamenty mogą być poza zasięgiem tej maszyny, na przykład niektóre opcje PC .
Platforma robocza
Platforma robocza jest kolejną częścią drukarki 3D, która odgrywa istotną rolę w tym, czy możemy drukować z wybranego filamentu na naszej drukarce 3D. Istnieją dwa istotne aspekty: materiał powierzchni platformy i jej możliwości temperaturowe. Czynniki te wpływają na to, jak dobrze wydrukowany materiał 3D będzie przylegał do platformy; słaba przyczepność prawdopodobnie spowoduje błędy w druku.
Jeśli chodzi o powierzchnię drukowania, zarówno Ender 2 Pro, jak i Prusa Mini+ są wyposażone w elastyczny magnetyczny arkusz PEI. Elastyczność tej platformy roboczej ułatwia usuwanie wydruków poprzez zginanie stołu w celu oderwania części, a jej magnetyzm oznacza, że możesz szybko zdjąć i ponownie podłączyć stół do drukarki. PEI to również doskonały wybór, aby zapewnić, że części z szerokiej gamy materiałów do druku 3D pozostaną na swoim miejscu podczas drukowania.
Jeśli chodzi o temperatury platformy, podobnie jak temperatury hotendu, Ender 2 Pro nie działa tak dobrze, jak Prusa Mini+. Ender 2 Pro osiąga temperaturę stołu 80°C, która nie jest wystarczająco wysoka, aby drukować z materiałów o wyższej temperaturze, takich jak ABS i nylon, nawet jeśli maszyna jest w stanie obsłużyć wymagane temperatury dyszy dla tych materiałów. Stół drukujący Prusa Mini+ może osiągnąć 100 ° C, co powinno wystarczyć do drukowania z większości filamentów ABS, ale może nie działać w przypadku innych materiałów o wyższej temperaturze, takich jak PC.
Elektronika
Następnie porównajmy elementy elektroniczne tych dwóch maleńkich drukarek. Na początek Prusa Mini+ jest wyposażona w sondę SuperPINDA, automatyczny czujnik poziomowania stołu, który autonomicznie mierzy poziom stołu, aby zapewnić, że dysza pozostanie w tej samej odległości nad poprzednią warstwą. Tymczasem Ender 2 Pro opiera się na ręcznym poziomowaniu platformy za pomocą obrotowych zespołów poziomujących pod platformą. Oznacza to, że co kilka wydruków będziesz musiał poświęcić czas na wypoziomowanie platformy, w przeciwnym razie możesz zacząć doświadczać problemów z drukowaniem.
Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest łączność urządzeń, czyli sposób komunikacji z drukarką w celu rozpoczęcia drukowania, wysyłania poleceń i wykonywania innych procesów. W przypadku Ender 2 Pro jest to gniazdo kart microSD i port Micro-USB, dwa popularne porty dla niedrogich drukarek 3D. Prusa wybrała pełnowymiarowy port USB w swoim Prusa Mini+, a także port Ethernet do podłączenia urządzenia do sieci.
Prusa Mini+ posiada czujnik filamentu, który wykrywa, kiedy szpula z filamentem się skończyła lub doszło do zacięcia się filamentu. Ta część umożliwia drukowanie z prawie pustymi szpulami bez martwienia się, czy drukowanie zakończy się na czas, ponieważ oprogramowanie sprzętowe Mini+ wstrzyma drukowanie, gdy czujnik wykryje problem. Ender 2 Pro nie ma czujnika filamentu, ale możesz zainstalować taki jak na Ender 3.
Wreszcie Prusa Mini+ ma pełnokolorowy ekran LCD, podczas gdy Ender 2 Pro ma tylko dwukolorowy wyświetlacz. Chociaż nie wpływa to na wydajność drukarki, pełnokolorowy wyświetlacz sprawia, że Prusa Mini+ jest łatwiejsza i przyjemniejsza w użyciu.
Dodatkowe funkcje
Ender 2 Pro
Ender 2 Pro jest wyposażony we wbudowane regulatory napinaczy paska na osiach X i Y. Luz w pasie osi ruchu na drukarce 3D może prowadzić do zauważalnych defektów druku, takich jak przesuwanie się warstw. Napinacze pasów umożliwiają łatwą regulację naprężenia pasów drukarki bez konieczności demontażu jakichkolwiek elementów maszyny.
Ender 2 Pro posiada również składany uchwyt szpuli, który zwiększa mobilność drukarki. Aby uczynić ją jeszcze bardziej mobilną, została wyposażona w uchwyt do przenoszenia w górnej części urządzenia, który umożliwia szybkie przenoszenie drukarki. Podczas gdy przenoszenie większości drukarek 3D może wydawać się nierealne, Ender 2 Pro ma minimalną powierzchnię, więc przenoszenie go jest łatwe i praktyczne.
Prusa Mini+
Jedną z najbardziej widocznych wizualnie różnic między Prusa Mini+ a Ender 2 Pro są części używane do ich ruchu. Zamiast używać profili aluminiowych, takich jak Creality, Prusa używa przesuwnej szyny przepustowej na osiach ruchu swoich drukarek, w tym Prusa Mini+. Szyny kablowe zazwyczaj zapewniają płynniejszy ruch podzespołów, takich jak głowica drukująca, poprawiając jakość druku.
Wreszcie, Prusa Mini+ posiada również ekstruder Bowden z przekładnią 3:1. To przełożenie zwiększa moment obrotowy podczas wytłaczania drukarki, aby zapewnić prawidłowe wytłaczanie filamentu przez cały czas.
Która drukarka jest odpowiednia dla Ciebie?
Teraz, gdy omówiliśmy podstawy Prusa Mini+ i Creality Ender 2 Pro, nadszedł czas, aby sprawdzić, która z nich będzie odpowiednia dla Ciebie. Oczywiście nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, ponieważ lepszy wybór zależy od tego, czego szukasz w swojej nowej maszynie.
Creality Ender 2 Pro, ze względu na niższy koszt (około 170 USD), jest prawdopodobnie najlepszą opcją dla osób z ograniczonym budżetem, o ile nie musisz drukować z żadnych materiałów wysokotemperaturowych. Ender 2 Pro to także doskonały wybór dla tych, którzy szukają superprzenośnej drukarki, którą można łatwo przenosić między miejscami pracy i którym nie przeszkadza ręczne poziomowanie platformy (lub chcą dodać automatyczny czujnik).
Z drugiej strony Prusa Mini+ jest prawdopodobnie lepszym wyborem dla tych, którzy cenią drobne ulepszenia tej maszyny, takie jak nieco większy obszar roboczy, płynny ruch komponentów, czujnik końca filamentu i wydajny ekstruder. Prusa Mini+ to również świetna opcja dla osób poszukujących maszyny z fabrycznie zainstalowanym automatycznym poziomowaniem platformy.
Licencja: Tekst „ Ender 2 Pro vs Prusa Mini+: The Differences ” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.
Źródło: All3DP