Cechy charakterystyczne
MONOCHROMATYCZNY EKRAN
Monochromatyczny ekran, to obecnie standard wśród niedrogich drukarek żywicznych. Prawdopodobnie znasz zasady: ekrany monochromatyczne skracają czas utwardzania warstwy czterokrotnie, w porównaniu do ekranów niemonochromatycznych. Co więcej, ekrany monochromatyczne mają też czterokrotnie dłuższą żywotność. (Ponad 2000 godzin).
Podsumowując, ta technologia przekłada się na wyższą wydajność drukowania i mniejszą potrzebę konserwacji. Czego więcej można chcieć?
Mars 2 posiada taki monoekran, jak również ulepszone źródło światła w stosunku do tego, które można znaleźć w starszych, nie posiadających monoekranów maszynach Mars, co oznacza, że możesz oczekiwać, że światła będą włączone tylko przez 1-2 sekundy na warstwę.
ROZDZIELCZOŚĆ I WIELKOŚC POLA ROBOCZEGO
Szybkie drukowanie, to jedno. Rozdzielczość, to drugie. Mars 2 nie opuszcza gardy w tej kwestii. Podobnie jak Mars 2 Pro, posiada 6,08-calowy wyświetlacz LCD 2k (1620 x 2560 pikseli), zapewniający obszar zadruku 129 x 80 mm. Pod względem rozdzielczości, sprowadza się to do dokładności XY na poziomie 50 mikronów, czyli całkiem podobnie jak w przypadku wszystkich tych małych drukarek żywicznych LCD dostępnych obecnie na rynku. Istnieją wyjątki, takie jak Phrozen Sonic Mini 4K, ale liczby w Mars 2 nie są zaskoczeniem.
Całkowita wielkośc pola roboczego wynosi 129 x 80 x 150 mm – o 10 mm mniej w osi Z niż w modelu Mars 2 Pro, ale ogólnie jest większa niż we wcześniejszych maszynach Elegoo.
KUWETA NA ŻYWICĘ
Kuweta na żywicę zastosowana w Mars 2, czerpie wzorce z tańszego modelu Mars C, który w swojej konstrukcji w której wiele elementów metalowych zamieniono na plastikowe. Widzieliśmy już podobne kuwety i uznaliśmy je za równie użyteczne, jak ich metalowe odpowiedniki. Na papierze, można by uznać to za obniżenie jakości. Ale w praktyce różnica jest nieistotna.
CHITUBOX SLICER
Mars 2 standardowo używa slicera ChiTuBox, ale prawdopodobnie z czasem będzie obsługiwany przez inne, takie jak slicer Lychee. Nieskomplikowany i potężny ChiTuBox, dostarcza użytkownikowi mnóstwo narzędzi do udanego druku 3D z żywicy i zrobił na nas wrażenie w przeszłości, pracując dobrze w recenzjach starszych drukarek Mars.
MARS 2 vs MARS 2 PRO
Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w modelu Mars 2, jest brak filtra powietrza z węglem aktywnym, który można znaleźć w drukarkach Elegoo “Pro” Mars. Wydaje się, że jest to jeden z głównych obszarów, które firma wykorzystuje do wyznaczenia granicy pomiędzy podstawowymi maszynami a droższymi urządzeniami. Nawet gdyby posiadała filtr, nadal zalecalibyśmy drukowanie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Data premiery i dostępność
Elegoo Mars 2 został wydany na początku stycznia 2021 roku i jest dostępny poprzez nowy sklep internetowy Elegoo oraz inne platformy, takie jak Amazon. Biorąc pod uwagę sławę Elegoo, która polega na tym, że ich produkty są bardzo łatwo dostępne, a także fakt, że zazwyczaj sprzedają się jak ciepłe bułeczki, może być trudno zdobyć jeden egzemplarz.
Cena
Mars 2 kosztuje około 250$, co jest znacznie niższą ceną, niż ta którą musimy zapłacić za Mars 2 Pro, która ma mniej więcej takie same możliwości drukowania.
Specyfikacja techniczna
SPECYFIKACJA OGÓLNA
- Technologia: LCD
- Typ: drukarka żywiczna
- Rok: 2021
- Montaż: W pełni zmontowany
- Producent: Elegoo
- Kraj: Chiny
SPECYFIKACJA DRUKU 3D
- Wielkość pola roboczego: 129 x 80 x 150 mm
- Wysokość warstwy: 10+ mikronów
- Rozdzielczość XY: 50 mikronów (1620 x 2560 pikseli)
- Dokładność pozycjonowania w osi Z: 0,001 mm
- Prędkość drukowania: 30-50 mm/h
- Poziomowanie stołu: Półautomatyczne
- Wyświetlacz: 3,5-calowy ekran dotykowy
- Materiały innych producentów: Tak
- Materiały: Żywica UV 405 nm
WYMAGANIA DOTYCZĄCE OPROGRAMOWANIA
- Zalecany slicer: ChiTuBox
- System operacyjny: Windows / macOS X
- Typy plików: STL
- Łączność: USB
WYMIARY I WAGA
- Wymiary ramy: 200 x 200 x 410 mm
- Waga: ~6,2 kg
- Wymiary po spakowaniu: 550 x 340 x 280 mm
- Waga (po spakowaniu): ~7,5 kg
Źródło: https://all3dp.com