Elastyczny druk 3D z żywicy: podstawy i najlepsze marki

Elastyczny druk 3D z żywicy: podstawy i najlepsze marki

Elastyczna żywica ma szereg interesujących zastosowań i właściwości. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o najlepszych markach elastycznej żywicy do druku 3D!

Co to jest?

Możesz tworzyć intrygujące przedmioty za pomocą elastycznej żywicy
 (źródło: BrFrancis via Reddit )

Elastyczna żywica, to rodzaj żywicy utwardzanej promieniami UV do druku 3D, która naśladuje właściwości gumy. Wyróżnia się tworzeniem mocnych, ale elastycznych części, a sztywność lub elastyczność tych części zależy od twardości Shore’a po utwardzeniu. Większość elastycznych żywic do drukowania 3D, ma twardość Shore’a około 80A, co oznacza, że ​​są zbliżone elastycznością do gumowego obcasa buta.

Elastyczne żywice wydają się być przezroczyste, co sprawia, że można dodać do nich barwnik lub pigment, aby uzyskać wybrany kolor. Alternatywnie możesz dodać trochę elastycznej żywicy do zwykłych żywic, aby poprawić ich wytrzymałość na rozciąganie.

Zwróć uwagę na to, że niektóre marki elastycznych żywic, mają różne warianty w zależności od typu drukarki. Mając na uwadze to, jaką technologię wykorzystuje Twoja drukarka: SLA, DLP czy LCD, wybierz odpowiedni rodzaj żywicy.

Wskazówki dotyczące drukowania

Obiekty takie jak paski od zegarków najlepiej drukować w ostatecznej postaci
(źródło: Formlabs)

Drukowanie z elastycznej żywicy stwarza pewne wyzwania, których nie napotkasz przy użyciu innych żywic. Wdrożenie kilku sztuczek w procesie projektowania i drukowania pomoże uzyskać części o jak najlepszej  jakości. 

Podczas drukowania elastycznych części ważne jest, aby były one ułożone w docelowej formie. Na przykład, jeśli drukujesz pasek do zegarka, model powinien być zaprojektowany w kształcie paska do zegarka, który jest owinięty wokół czyjegoś nadgarstka, a nie ułożony na płasko. Powodem tego jest to, że podobnie jak w przypadku twardszych rodzajów gumy, żywica zawsze będzie próbowała powrócić do swojego pierwotnego kształtu; nie uformuje się tak dobrze, jeśli po utwardzeniu spróbujesz wygiąć ją do pożądanego kształtu.

Ustawienia drukowania w dużej mierze zależą od marki, której używasz, ale w porównaniu z innymi żywicami, prawdopodobnie będziesz chciał zwiększyć osadzanie warstwy i czas utwardzania elastycznej żywicy. Aby usunąć elastyczne części z platformy roboczej, włóż skrobak pod jedną krawędź i powoli odklej wydruk z powierzchni platformy roboczej.

Formlabs

Nazwę je gąbczastymi i będą moje!
(Źródło: Formlabs)

Żywica Formlabs Flexible 80A jest zbliżona właściwościami do TPU lub  TPE o twardości Shore’a 30D. Najlepiej nadaje się do przedmiotów funkcjonalnych, takich jak uszczelki lub przedmioty użytku osobistego, takie jak np. pasek do zegarka. Jeśli potrzebujesz czegoś jeszcze bardziej elastycznego, ich żywica Elastic 50A daje wyniki porównywalne z silikonem.

Jak można się spodziewać, te żywice są przeznaczone do użytku z maszynami Formlabs. To odpowiada za wyższą niż przeciętną cenę, ponieważ są to żywice wysokiej jakości.

 • Długość fali:  nie określono
 • Cena: ~ 200 USD za 1 l
 • Kolor: przezroczysty
 • Twardość Shore’a: Flexible 80A (Elastic 50A)

Liqcreate

Flexible X jest kompatybilny zarówno z drukarkami DLP, jak i LCD
Flexible X jest kompatybilny zarówno z drukarkami DLP, jak i LCD (źródło: Liqcreate)

Jeśli szukasz jeszcze bardziej elastycznej żywicy, szczególnie do części funkcjonalnych, Liqcreate’s Flexible X to świetny wybór. Z twardością Shore’a 55A, możemy ją porównać z bieżnikiem opony.

Może to nie brzmi zbyt elastycznie, ale twardość Shore’a różni się nieco w zależności od grubości materiału. Im cieńsza część zostanie wykonana, tym bardziej będzie elastyczna.

Flexible X jest odpowiedni do użytku na większości drukarek 3D DLP, LCD i SLA, więc jest to wszechstronna opcja, jeśli potrzebujesz naprawdę elastycznej części.

 • Długość fali: 385-420 nm
 • Cena: ~ 60 $ za 0,25 kg, ~ 160 $ ​​za 1 kg
 • Kolor: czarny
 • Twardość Shore’a: 55A
Dodaj pigment lub inną żywicę, aby uzyskać kolor Flex100
Dodaj pigment lub inną żywicę, aby nadać kolor Flex100 (źródło: 3D Serial Testeur via YouTube )

Monocure Flex100, to doskonały wybór dla tych, którzy potrzebują żywicy o wysokiej jakości i wydajności. Monocure zaleca stosowanie elastycznej żywicy w połączeniu z Rapid Resin. Jeśli szukasz mocnego i trwałego wydruku, użyj proporcji 25:75 (25 g Flex100 do 75 g Rapid Resin). Aby uzyskać bardzo elastyczny rezultat, zwiększ proporcję do 90:10 (90 g Flex100 do 10 g Rapid Resin).

Pełne utwardzenie tej żywicy może zająć więcej czasu niż w przypadku innych żywic, mogą pojawić się także pęknięcia, jeśli żywica nie zostanie odpowiednio utwardzona. Na plus, jeśli chcesz dużo drukować, a 1-litrowa butelka to za mało, możesz kupić ogromne 5-litrowe opakowanie Monocure Flex100.

 • Długość fali: nie określono
 • Cena: ~ 50 $ za 0,5 l, ~ 95 $ za 1 l, 350 $ za 5 l
 • Kolor: przezroczysty
 • Twardość Shore’a: Nie określono

Photocentric oferuje elastyczne żywice do różnych technologii drukarek żywicznych: Daylight, UV Laser, UV LCD, UV DLP. Używanie żywicy specjalnie zaprojektowanej dla twojego typu drukarki, doskonale nadaje się do zapewnienia wysokiej jakości wydruków – po prostu upewnij się, że używasz właściwej!

Wskazówka: czyść wszelkie wydruki z żywicy Photocentric ciepłą wodą i łagodnym detergentem (zamiast alkoholu), w przeciwnym razie żywica zamieni się ,,w lepki bałagan”.

 • Długość fali: nie określono
 • Cena: ~ 80 USD za 1 l
 • Kolory: przezroczysty, czarny
 • Twardość Shore’a: 85A
Zrób coś tak elastycznego jak pasek, w kolorze niebieskim!
(Źródło: Prusa Research)

Prusa flexible resin jest wytwarzana we własnym zakresie, podobnie jak ich filamenty: Prusament. PrusaSlicer ma także profile drukowania żywicy dla ich drukarki żywicznej Prusa SL1, więc możesz ukończyć cały proces drukowania używając tylko produktów Prusa!

Niezwykle elastyczna żywica Prusa jest dostępna w kolorze niebieskim, oprócz zwykłej przezroczystej kolorystyki. W ofercie jest dostępna także twarda żywica, idealna do wykonywania części modeli RC, a także żywica odlewnicza do wyrobów dentystycznych i biżuterii.

 • Długość fali: 405 nm
 • Cena: ~ 110 $ za 1 kg
 • Kolory: przezroczysty, niebieski
 • Twardość Shore’a: ~ 70A

Siraya Tech

Żywica Siraya Tech Tenacious jest przeznaczona do drukarek żywicznych LCD i może również współpracować z drukarkami DLP. Najlepsze wyniki uzyskuje się przy użyciu wysokiej jakości kadzi na bazie folii FEP i żywicy w temperaturze 25 ° C.

Siraya Tech produkuje również mnóstwo żywic spełniających wszystkie Twoje potrzeby związane z drukowaniem, w tym żywice zaprojektowane tak, aby były łatwe do drukowania i czyszczenia, szybsze do drukowania i odpowiednie do wyższych rozdzielczości. Ich elastyczną żywicę można mieszać z dowolną żywicą o tej samej długości fali, dzięki czemu można znaleźć idealne połączenie właściwości dla swoich projektów.

 • Długość fali: 405 nm
 • Cena: ~ 65 $ za 1 kg, ~ 325 $ za 5 kg
 • Kolor: przezroczysty żółty
 • Twardość Shore’a: 65D

Licencja: Tekst „Flexible Resin 3D Printing: The Basics & Best Brands” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: All3DP