W tym tygodniu postanowiłem zająć się drukowaniem na filamencie PP, oczywiście od Fiberlogy. Szczerze mówiąc, pomimo ogromnej popularności tego materiału, nigdy wcześniej nie miałem z nim kontaktu i po prostu jakoś nasze drogi się nie zeszły 🙂 Nadszedł moment, w którym miało się to zmienić.
Materiał PP (polipropylen) jest popularnym wyborem w druku 3D ze względu na jego właściwości mechaniczne i chemiczne. Jest to termoplastyczny polimer, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na rozciąganie, uderzenia i zużycie. Ponadto, jest odporny na oleje, tłuszcze i większość rozpuszczalników organicznych.
PP jest także stosunkowo lekki, co oznacza, że jest to dobry materiał do druku elementów, które mają być stosowane w produktach wymagających niskiej masy, takich jak modele RC (zdalnie sterowane) lub urządzenia medyczne. Materiał ten jest również elastyczny, co czyni go dobrym wyborem do drukowania części, które wymagają pewnej giętkości, takich jak zatrzaski lub zawiasy.
Materiał postanowiłem wykorzystać, albo raczej przetestować, do zrobienia utelek. W tym celu wyciągnąłem pierwszy lepszy model butelki ze strony thingiverse. Ponieważ pod ręką miałem drukarkę Zortrax M200, to właśnie na niej uruchomiłem pierwszy wydruk. W maszynie aktualnie wkręcona była dysza 0,6 mm i to była idealna sposobność by przetestować PP na różnych parametrach. Slicer Zortrax przy ręcznym ustawieniu bazowego filamentu mocno ogranicza możliwość wyboru warstwy. Przy dyszy 0,6 mm i bazowego PLA mamy jedynie wysokość 0,39 mm i taką właśnie postanowiłem przetestować. Oczywiście jednocześnie modyfikując temperaturę do 235°C.
Pierwsze warstwy raftu niestety nie przykleiły się do stołu i wynikało to z mojego błędu. Na śmierć zapomniałem o stole roboczym, którego temperatura przy drukowaniu z PP jest szalenie istotna. 40°C to zdecydowanie za mało i następny g-code sporządziłem poprawniej, jednocześnie obficie pryskając klejem.
Parametry druku na Zortrax M200
Rozmiar dyszy: 0,6 mm
Wysokość warstwy: 0,39 mm
Adhezja: Raft
Temperatura dyszy: 235°C
Temperatura stołu: 80°C
Wypełnienie: 20% na prostych przejazdach
Górne/dolne warstwy: 6/4
Prędkość druku: 60mm/s -30%
Poprawienie temperatury stołu i dołożenie kleju pod raft spełniło swoje zadanie. Pierwsze warstwy przytrzymały się tak jak powinni i całość pięła się poprawnie w górę. Krytyczny moment nastąpił w miejscu zaokrąglenia butelki. Pomimo podpór wygenerowanych wewnątrz butelki, tak wysoka warstwa nie jest odpowiednia dla tego obiektu.
Jednocześnie korek butelki drukowany w drugiej kolejności na tych samych parametrach wyszedł w poprawnie. Jedynie pierwsza warstwa rozkładana na rafcie wydrukowała się brzydko.
Z kolei warstwa zamykająca jest poprawna, ładna i estetycznie wykonana.
Problem ewidentnie tkwił w parametrach g-code i kształcie modelu. Postanowiłem zmodyfikować ten STL i mimo wcześniejszych przeszkód wydrukować podobny obiekt na dyszy 0,6 mm i warstwie 0,39 mm.
Gwint zostawiłem w pierwotnym kształcie. Zmieniłem cały dół butelki z kwadratowym dnem i loftem połączyłem do okręgu pod sam korek.
Tym razem wszystko wyszło jak należy. Wysoka warstwa oczywiście ma swoje konsekwencje przy estetyce wydruku, jednak model jest udany. Gwint korka pasuje do butelki, a całość prezentuje się naprawdę dobrze. Wydruk na Fiberlogy PP jest gładki w dotyku i wykazuje delikatna elastyczność.
Niestety testy szczelności wykazały że butelka nie jest wodoodporna i przecieka dno. To również wynikało z projektu – dno miało zaledwie 1 mm.
Kolejny wydruk, tym razem na zielonym kolorze miał to zmienić. Dno butelki podniosłem do 5 mm i użyłem tych samych parametrów.
Góra korka w dalszym ciągu była mniej estetyczna, jednak kilkugodzinne testy z wodą wykazały, że model jest szczelny i spokojnie można w nim trzymać płyny.
Kolejna próbę wydruków podjąłem na drukarce Snapmaker A250.
Parametry wydruku
Rozmiar dyszy: 0,4 mm
Wysokość warstwy: 0,16 mm
Adhezja: tylko skirt
Temperatura dyszy: 235°C
Temperatura stołu: 80°C
Wypełnienie: 10% na prostych przejazdach
Prędkość druku: 24-40 mm/s
Tym razem góra korka wyszła ładnie, była gładka i rozłożona prawidłowo. Nieco gorzej wydrukowały się warstwy zamykające zarówno dnia, jak i ścianek.
Całość wygląda naprawdę dobrze, zaś butelki można wykorzystać do przechowywania płynów lub substancji sypkich.
Osobiście dla tego materiału widzę dosyć spore zastosowanie biwakowo-surwiwalowe. Jeśli weźmiemy pod uwagę Rapid Manufacturnig to możemy wytworzyć mnóstwo obiektów przydatnych na campingach, biwakach czy obozowiskach. Wydrukowane modele są lekkie, elastyczne i przyjemne w dotyku i użytkowaniu.
Dodatkowo postanowiłem wydrukować model z dwóch kolorów Fiberlogy PP. W tym celu położyłem model pod skosem około 45°C w slicerze.
Niestety przegapiłem idealny moment na zmianę filamentu i kolor czarny wyszedł z lekkim opóźnieniem. Wydruk się udał, testy pokazały, że jest szczelny i wygląda elegancko.