Po co drukować 3D z jednego materiału, skoro można z większej ilości? Ten open-source’owy upgrade ekstrudera pozwala na użycie do 12 materiałów w jednym wydruku.
SMuFF (Smart Multi Filament Feeder) to open-source’owy upgrade ekstrudera dla hobbystycznych drukarek 3D typu FDM. Umożliwia on mieszanie i łączenie materiałów o różnych kolorach lub właściwościach w jednym wydruku.
Na przestrzeni lat istniały różne podejścia do druku 3D z wykorzystaniem wielu ekstruzji, dzielące się na dwa główne obszary: dedykowana ekstruzja i łączenie materiałów. Konfiguracje wielomateriałowe, takie jak zmieniacz narzędzi Jubilee, wykorzystują dedykowany ekstruder dla każdego używanego materiału. Metoda splicingowa polega na podawaniu różnych filamentów przez jeden ekstruder, a SMuFF należy do tej kategorii. Być może słyszałeś już o Palette lub Prusa MMU, które działają w podobny sposób do SMuFF.
Według strony projektu, SMuFF może „zastąpić twoją standardową przekładnię napędową ekstrudera i uczynić z niego ekstruder z podwójną przekładnią w stylu Bondtech”, co oznacza lepszy transport filamentu, szybsze drukowanie i lepszą niezawodność z elastycznymi materiałami w porównaniu do systemu Bowdena. Wykorzystuje on własny dedykowany kontroler – SKR mini. Posiada on wbudowany interpreter G-code i może pracować na wybranym przez użytkownika firmware do druku 3D, w tym Marlin 2.0, RepRap Firmware lub Klipper. Istnieją również integracje SMuFF z popularnymi platformami jak OctoPrint, wykorzystujące wtyczkę programową i zapasowy port USB w urządzeniu głównym do komunikacji szeregowej.
Oprócz części drukowanych w 3D, SMuFF składa się z serwomechanizmów, kół zębatych, łożysk, mosiężnych wkładek gwintowanych, gładkich prętów, silników krokowych, pasków i mikroprzełączników. Są to części, które każdy warty swojej ceny kujon drukujący w 3D prawdopodobnie ma już pod ręką. Istnieją również opcjonalne ulepszenia, takie jak moduł tnący, poprawiający niezawodność poprzez usuwanie zniekształconych końcówek filamentu, a nawet neopikselowe diody LED, które można wykorzystać jako kontrolki statusu lub po prostu do animacji i ładnego wyglądu.
JAK DZIAŁA SMUFF?
Napędzany paskiem klinowym wózek ślizga się po wybranym materiale i blokuje się na nim za pomocą „pokrywy”, gdzie zahacza o zęby ekstrudera. Materiał przesuwa się następnie w kierunku dyszy za pomocą rury Bowdena.
Możliwości SMuFF mogą się zwiększać w miarę zdobywania doświadczenia: Możliwe jest rozpoczęcie od konfiguracji z trzema materiałami, a następnie skalowanie według własnego uznania poprzez dodawanie i zamianę niektórych elementów. Pracuje z maksymalnie 12 materiałami – więcej niż potrzeba do pokrycia większości przypadków użycia w druku 3D.
SMuFF V6 został znacznie ulepszony, m.in. dzięki bardziej kompaktowym wymiarom, mocniejszym uchwytom i „jednoszynowemu” wózkowi do pozycjonowania się nad wybranym materiałem. Niedawno ukazała się obszerna instrukcja montażu (178 stron!) szczegółowo opisująca proces budowy.
Oczywiście, SMuFF to coś więcej niż tylko sprzęt – potrzebuje oprogramowania do konfiguracji przejść między kolorami filamentu i innych tego typu rzeczy. Wydaje się, że można to wszystko zrobić za pomocą PrusaSlic3r, który może być również użyty do tworzenia bloków oczyszczających dla ostrych przejść kolorów, które zapobiegają niepożądanemu mieszaniu kolorów w wydruku. Zakładam, że mieszanie kolorów jest tym, do czego będziesz używał SMuFF – duża część społeczności używa go do tego celu.
KTO JEST ODPOWIEDZIALNY ZA SMUFF?
Projekt SMuFF został założony i jest utrzymywany przez Technika Gegga. Aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami, możesz śledzić blog rozwoju SMuFF.
SPRÓBUJ SAM(?)
Należy pamiętać, że jest to coś więcej niż hobbystyczny projekt na weekend. Wymaga on zaangażowania i zrozumienia zasad mechaniki, aby dobrze działał. Jeśli tego nie masz, to prawdopodobnie nastawiasz się na dużą frustrację związaną z wyrzuceniem swojego projektu za okno. Jeśli jesteś uzdolniony w zakresie inżynierii mechanicznej (lub po prostu naprawdę cierpliwy), być może jest to projekt, który warto wypróbować.
Żródło: https://all3dp.com