Ekstruder typu Direct czy Bowden? Oto jest pytanie! Przeczytaj ten artykuł, aby poznać różnice.
Większość filamentowych drukarek 3D, jest wyposażonych w ekstruder typu Direct lub Bowden. Oba mechanizmy działają na zasadzie przepychania filamentu przez podgrzewaną dyszę, bezpośrednio lub przez rurkę Bowdena. Chociaż są podobne, te konstrukcje ekstruderów znacznie się różnią. Zacznijmy od poznania definicji, zalet i wad tych dwóch systemów.
Ekstruder typu Direct
Ekstruder typu Direct, jak pracuje? Wpycha filament bezpośrednio do dyszy. Ta metoda jest dobrym rozwiązaniem z wielu powodów, ale ma też pewne wady. Spójrzmy:
Plusy:
- Lepsze ekstruzja: zamontowany bezpośrednio przy głowicy drukującej ekstruder typu Direct sprawia, że silnik może łatwo przepchnąć filament przez dyszę, umożliwiając jego łatwiejsze wytłaczanie.
- Szybsza retrakcja: ekstruder znajduje się blisko dyszy, a więc może szybciej wycofać filament.
- Silnik o mniejszej mocy: ze względu na niewielką odległość między ekstruderem a dyszą, wymagany jest mniejszy moment obrotowy z silnika, aby popchnąć filament.
- Szerszy zakres filamentów: ekstruder typu Direct jest kompatybilny z szeroką gamą filamentów. Nawet w przypadku filamentów elastycznych i ściernych, ten typ ekstrudera pozwala na niezawodne wydruki 3D.
Minusy:
- Obciążone ruchy: gdy ekstruder jest zamontowany bezpośrednio przy głowicy drukującej, zwiększa się wówczas jej waga. Ta dodatkowa waga, powoduje ograniczenie prędkości, powodując większe wahania i prawdopodobnie utratę dokładności w osiach X i Y.
Ekstruder typu Bowden
W przeciwieństwie do ekstrudera typu Direct, ekstruder typu Bowden jest zamontowany na ramie drukarki 3D. Filament przechodzi długą drogę przez rurkę PTFE, skąd trafia do hotendu. Ten system również ma swoje wady i zalety.
Plusy:
- Ułatwienie ruchu głowicy: Ponieważ ekstruder typu Bowden, jest zamontowany na ramie drukarki 3D, a nie na głowicy drukującej, znacznie mniejszy ciężar spoczywa na karetce. Mniejsza waga oznacza szybsze, cichsze i lepszej jakości wydruki.
- Większe pole robocze: Ekstruder typu Bowden pozwala na mniejszy wózek głowicy drukującej, co z kolei pozwala na zwiększenie pole roboczego.
- Kompaktowy rozmiar: Ekstrudery typu Bowden, są zwykle bardziej kompaktowe, zajmują mniej miejsca niż ekstrudery typu Direct.
Minusy:
- Wymagany mocniejszy silnik: Ponieważ ekstruder typu Bowden, przepycha i ciągnie filament przez długą rurkę, pojawia się między nimi pewne tarcie. Tarcie to wymaga większego momentu obrotowego, do kontrolowania filamentu.
- Problem w wycofaniem filamentu: Większe tarcie w rurce Bowdena, przekłada się również na wolniejszy czas reakcji. Ekstrudery typu Bowden, gorzej radzą sobie z retrakcją filamentu.
- Mniejszy zakres materiałów: Drukarki 3D z ekstruderem typu Bowden, mogą sobie nie poradzić z drukiem z filamentów elastycznych lub ściernych.
Werdykt
Więc który ekstruder jest lepszy? To zależy. Zanim zdecydujesz, jakiego użyć w swojej drukarce 3D, powinieneś rozważyć kilka ważnych czynników.
Pierwszy, to stabilność ramy. Na przykład drukarki 3D delta nie obsługują ekstruderów typu Direct. Jeśli jednak Twoja drukarka 3D, o układzie kartezjańskim lub CoreXY ma solidną ramę, drukowanie za pomocą ekstrudera typu Direct, nie powinno stanowić problemu.
Szybkość również jest decydującym czynnikiem. Jeśli Twoim priorytetem jest szybki, precyzyjny druk przy użyciu standardowych filamentów, ekstruder typu Bowden, będzie właściwszym rozwiązaniem.
Na koniec powinieneś rozważyć z jakich filamentów chcesz drukować. Jeśli interesują Cię filamenty elastyczne lub ścierne, rozważ korzystanie z ekstrudera typu Direct.
Źródło: https://all3dp.com/