Eksperymenty z drukowaniem 3D: łączenie wody, piasku i metali z wydrukami 3D

Eksperymenty z drukowaniem 3D: łączenie wody, piasku i metali z wydrukami 3D

Zespół z Makefast Workshop, przeprowadził kilka eksperymentów, dodając do swoich wydruków 3D materiały takie jak piasek, woda i metal. 

Zespół Makefast Workshop, zawsze chętnie próbuje nowych rzeczy. Eksperymentowali więc nad sposobami dodawania różnych materiałów, takich jak piasek, części metalowe, a nawet ciecze do wydruków 3D. Aby to zrobić, wstrzymywali drukowanie w połowie i dodawali preferowany materiał, ale nie było to takie proste, jak się wydaje.

Głównym celem Makefast, było znalezienie sposobów na uczynienie wydruków bardziej złożonymi. Chcieli większej wytrzymałości, spójności i oszczędności kosztów. Świetnym sposobem na to było użycie rzeczy, które można kupić w sklepie z narzędziami.

Chociaż jedną z najlepszych rzeczy w drukarkach 3D o otwartej konstrukcji, jest łatwy dostęp do stołu roboczego i możliwość przeprowadzania tego typu testów, Makefast zwraca uwagę na bezpieczeństwo: „W drukarce znajdują się gorące i ruchome części oraz elementy elektroniki, więc należy być ostrożnym.”

Poniższe trzy eksperymenty obejmują drukowanie z użyciem szeregu nietypowych materiałów i oferują całkiem przydatne pomysły na przyszłe wydruki.

Eksperyment z drukowaniem 3D: dodawanie wody do drukowanego obiektu

Pierwszy eksperyment polegał na wykonaniu chłodziarki do puszek, poprzez zmieszanie soli i wody. Było tu kilka problemów do rozwiązania, np. rozlanie płynu na drukarkę 3D może ją uszkodzić, dlatego warto podjąć pewne środki ostrożności. Miej pod ręką ręczniki papierowe.

W czasie eksperymentu, bardzo ważne było, aby wydruk nie przeciekał. Aby mieć pewność, że nie zepsują przy tym drukarki 3D, użyli wyciskanej butelki, aby w kontrolowany sposób dodać płyn do modelu. Zespół sugeruje pozostawienie miejsca wokół górnej części wydruku, aby uniknąć chlapania i rozpryskiwania wody za jego powierzchnię. Należy również wziąć pod uwagę nieszczelność i złe wybory temperatury.

Jeśli woda jest zbyt zimna, wydruk może się rozwarstwić lub całkowicie odkleić. Jeśli chodzi o wycieki, powiedzieli: „W naszym wydruku testowym doświadczyliśmy 3-4 wycieków otworkowych. Zakleiliśmy je gorącym klejem i wydaje się, że trzyma się na tyle dobrze, że można go włożyć do zamrażarki i spróbować”.

Jeśli masz ochotę na wydrukowanie własnej chłodziarki do puszek, sprawdź pliki Makefast na Thingiverse.

Eksperyment z drukowaniem 3D: dodawanie wody

Eksperyment z drukowaniem 3D: dodawanie piasku

Jeśli szukasz taniego sposobu na dodanie ciężaru swoim przedmiotom, piasek jest dobrym wyborem – jest również łatwo dostępny.

W tym eksperymencie zespół Makefast wypełnił owal piaskiem. Odkryli, że ważne jest wstępne podgrzanie piasku, aby uzyskać właściwe wyniki, a kiedy to zrobili, udało im się wyprodukować marakasę.

Napisali: „Piasek może być nie tylko używany do robienia hałasu, jak w wydrukowanej przez nas grzechotce, ale może również służyć jako prosty sposób obciążania dna lekkich przedmiotów (takich jak pojemnik na ołówki lub miska).”

Proces był podobny do tego, w którym wyprodukowano chłodziarkę do puszek wypełnioną płynem: wystarczy wydrukować model do określonej wysokości i zatrzymać wydruk. Następnie należy dodać piasek i wznowić drukowanie.

Pliki do modelu wypełnionego piaskiem można znaleźć na Thingiverse.

Eksperyment z drukowaniem 3D: dodawanie piasku

Eksperyment z drukowaniem 3D: zastosowanie metalowych łożysk kulkowych

W trzecim eksperymencie, zajęli się powszechnym problemem w druku 3D: „Drukarki 3D mogą drukować naprawdę twarde tworzywa sztuczne; nie stanowi to problemu, ale drukowanie sferycznych plastikowych części, które gładko toczą się po sobie i wytrzymują zużycie, to już inna historia”.

Rozwiązaniem tego problemu było zaprojektowanie łożyska, które byłoby zatrzymywane w połowie druku, tak aby można było wstawiać małe metalowe kulki. Pozwoliło to na płynne obracanie się części i jak zauważa Makefast: „Dzięki masie metalowych kulek, poruszają się one płynnie ”.

Niektóre z problemów, z jakimi zmagał się Makefast, obejmowały potrzebę precyzji i przyczepności warstw. Dzięki wielu próbom i błędom w końcu zdecydowali się na nGen, jako idealny materiał do projektu.

Aby uzyskać odpowiednią przyczepność warstw, zastosowali sztuczkę. Obejmuje to uważne obserwowanie wydruku, a kiedy osiągnie się potrzebną wysokość Z, spowolnienie szybkości posuwu maszyny. Następnie możesz dodać metalowe kulki, gdy drukarka jest nadal uruchomiona. Makefast przyznaje: „To stresująca metoda i oczywiście trochę niebezpieczna, więc zachowaj ostrożność”.

Musimy im to przyznać, ryzyko się opłaciło, a finalne wydruki wyglądają świetnie, co widać na zdjęciach w artykule. Jeśli chcesz spróbować wykonać takie łożysko, możesz znaleźć pliki potrzebne do druku 3D na Thingiverse.

Sprawdź także stronę internetową pracowni Makefast, w poszukiwaniu większej ilości pomysłów na eksperymentowanie z wydrukami 3D. 

Eksperyment z drukowaniem 3D: wstawianie metalowych łożysk kulkowych

Licencja: Tekst „3D Printing Experiments: Adding Water, Sand, and Metal”  autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło: All3DP