Udostępnij ten Artykuł
W tym tygodniu dostałem ciekawe zlecenie wykonania modelu z thingivers. Chodzi o urządzenie do ręcznego wytwarzania prądu przy użyciu korbki. Projekt jest trochę bardziej zaawansowany i będzie wymagał użycia dodatkowych części jak drut miedziany i magnesy.
Modele, poszczególne części, a nawet filmik opisowy możemy odnaleźć pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:6127134/files.
Urządzenie ma za zadanie generować prąd, moim zdaniem ma raczej zastosowanie jako element edukacyjny dla szkół, na przykład z zajęć fizyki. Mimo to warto zobaczyć czy dany projekt jest poprawnie drukowalny. Ponieważ jest to prototyp, wszystkie elementy wykonam na Filamencie EASY PLA od Fiberlogy w różnych kolorach na różnych drukarkach.
Całość konstrukcja zawiera 9 elementów i przygotowanie ich zajmie trochę czasu. Dlatego wykonanie projektu trzeba podzielić na części i zarezerwować odpowiedni czas na montaż elementów i późniejsze testy.
Projekt zawiera elementy małej i dużej przekładni i te elementy postanowiłem wydrukować jako pierwsze.
Parametry druku na drukarce Ender 2 Pro:
Filament: Fiberlogy EASY PLA czarny
Średnica dyszy: 0,4 mm
Obrysy: 2 szt.
Temperatura dyszy: 205°C
Temperatura stołu: 50°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 50-60 mm/s
Chłodzenie 100%
Adhezja: tylko Skirt
Przy takich ustawieniach obiekt miał się drukować około 3 godzin.
Wydruk sporządził się w całości, jednak w pewnym momencie nastąpiło splątanie i blokada podawania filamentu. Takie rzeczy się zdarzają w druku 3D i trzeba się z tym liczyć.
Braki w nałożonej warstwie mogą mieć wpływ na funkcjonalność konstrukcji, jednak dowiemy się tego dopiero w trakcie testów. W razie potrzeby można dodrukować ten element ponownie i podmienić go na prawidłowo wydrukowany.
Kolejna cześć do przekładni do drobny element który dla zaoszczędzenia czasu uruchomiłem równolegle na drukarce Snapmaker.
Parametry druku na drukarce Snapmaker A250:
Filament: Fiberlogy EASY PLA Light Green
Średnica dyszy: 0,4 mm
Obrysy: 2 szt.
Temperatura dyszy: 210°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 80 mm/s
Chłodzenie 100%
Adhezja: tylko Skirt
W tym przypadku wszystko poszło bez zakłóceń. Wydruk sporządził się prawidło, zaś inny kolor będzie kontrastował podczas obrotu urządzenia.
Kolejne elementy to cewka formująca, do której należy przymocować magnesy. Tak jak poprzednio elementy drukowałem równolegle na kolejnej drukarce, tym razem Biqu B1.
Parametry druku na Biqu B1:
Filament: Fiberlogy EASY PLA Czarny
Średnica dyszy: 0,4 mm
Obrysy: 2 szt.
Temperatura dyszy: 205°C
Temperatura stołu: 50°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 50 mm/s
Chłodzenie 100%
Adhezja: tylko Skirt
Na Biqu B1 można polegać, chociaż średnio radzi sobie z przyspieszaniem druku. Po 4 godzinach obiekt był gotowy do zdjęcia z platformy.
Wstępny test magnesów pokazał, że wszystko pasuje do siebie jak należy.
Kolejne element to korbka z mechanizmem. Do wykonania ponownie używam już wolnej po poprzednim wydruku drukarki Snapmaker z identycznymi parametrami jak poprzednio. Tym razem jednak zamontowałem filament Fiberlogy Easy PLA Green.
Również i tym razem obyło się bez niespodzianek. Wydruki sporządziły się prawidłowo zaś mechanizm obrotu korbki działa płynnie po kilku obrotach.
Póki co projekt nie jest nawet w połowie i wymaga drukowanie jeszcze kilku elementów, które razem z montażem opiszę w kolejnym artykule drukowaniu na filamentach Fiberlogy.
Największy sklep z drukarkami 3D w Polsce Odrzuć
Zaloguj się na swoje konto