Duńska marka obuwnicza Ecco połączyła siły z wieloma partnerami, w tym z FashionLab firmy Dassault Systèmes i niemieckim RepRap, aby wprowadzić na rynek wyjątkowo fantazyjne obuwie. Wykorzystując technologię skanowania 3D i drukowania w połączeniu z biomechanicznymi projektami generatywnymi, projekt ma przynieść „rewolucję w dziedzinie komfortu”.
Projekt nosi nazwę Quant-U lub, aby nadać mu pełniejszy tytuł, Quantified You. Korzystając z danych biomechanicznych zebranych podczas sesji dopasowywania, która wykorzystuje skanery 3D Volumental, Ecco drukuje dostosowaną podeszwę z silikonu dla twoich butów.
Idealnie dopasowana do kształtu stopy i chodu użytkownika, niestandardowa wkładka wycina około 75% poliuretanu, który normalnie trafiłby do podeszwy. Wykonana z silikonu klasy medycznej, dostawa obuwia stanowi swego rodzaju rewolucję w zakresie personalizacji w sklepie i śledzenia danych osobowych.
Rewolucyjne obuwie
Ecco wyraża swoje ambicje dotyczące opłacalnych, addytywnych produktów na zamówienie w komunikacie dotyczącym Quant-U. „Widzimy wiele aktywności na temat obuwia drukowanego w 3D bez solidnego rozwiązania dla prawdziwej masowej personalizacji ze strony konkurencji” wyjaśnia Patrizio Carlucci, lider projektu i szef Laboratorium Innowacji Ecco. „Produkcja addytywna oferuje możliwość seryjnego tworzenia części na zamówienie, ale rzadko przekłada się to na produkt konsumencki”.
Wdrożenie Quant-U widoczne dla potencjalnych klientów wchodzących do sklepu na 10-minutową sesję dopasowania, gdzie szczegółowe skany stóp są generowane. Dane te są następnie przetwarzane na ergonomicznie idealny projekt podeszwy, który jest drukowany w 3D na żywo w sklepie w celu zamontowania go w nowej parze butów. Proces drukowania trwałby około godziny.
Aby osiągnąć tak odlotowe rezultaty, Ecco nawiązało współpracę z niemieckim RepRapem w celu stworzenia niestandardowej drukarki 3D. Zaprojektowane, aby wytrzymać trudy i obawy o bezpieczeństwo użytkowania w sklepie, drukarki 3D pracują ze specyficznym materiałem silikonowym opracowanym przez The Dow Chemical Company.
Intrygującym aspektem silikonu i drukarki 3D używanej przez Ecco jest to, że wydrukowany produkt nie wymaga żadnej obróbki.
Żródło: https://all3dp.com