Udostępnij ten Artykuł
W tym tygodniu przedstawiamy opis z drukowania drzewka bonsai na filamentach od Fiberlogy. Figurka wydrukowana została na drewnianym materiale Fiberwood, który jest jednym z ciekawszych do druku w 3D. Dodatkowo użyliśmy filamentu Easy PLA Aurora zawierającego odblaskowe elementy z brokatu.
Ponieważ proces budowy całości projektu jest stosunkowo długi, całość musiała być podzielona na 2 artykuły.
Japońskie drzewko bonsai to bardzo efektowny obiekt i jego naturalna hodowla zajmuje kilkanaście, lub czasem kilkadziesiąt lat. Jednyną opcja dla skrócenia tego okresu jest kupienie w sklepie gotowego lub sztucznego drzewka. Druk 3D pozwala nam wytworzyć taką ozdobę samemu na własnej drukarce. Jeśli do tego dołożymy filament Fiberwood, który zapachem i dotykiem do złudzenia przypomina drewno to efekt jest murowany.
W przeszłości drukowałem już takie drzewko, jednak wtedy odbyło się to na zwykłym czarnym PLA. Całość wyglądała bardzo dobrze, jednak skoro Fiberlogy oferuje nam drewnopodobny materiał to przy produkcji bonsai nie sposób nie skorzystać z okazji. Od razu chciałem zrealizować projekt z jego użyciem.
Na internecie pod hasłem bonsai mamy bardzo dużo wyświetleń, jednak wszystkie dotyczą głównie donic. Samych modeli w kształcie drzewa jest jak na lekarstwo. Jednak to właśnie od donicy postanowiłem zacząć ten projekt. Dodatkowo poszukiwałem nietypowego kształtu i koloru. Stąd właśnie miałem wybór pomiędzy “Midnight sky” a “Aurora”.
Finalnie wybór padł na Aurorę, na której jeszcze nie drukowałem.
Model doniczki postanowiłem sporządzić w programie projektowym. To dosłownie kilkanaście minut pracy i STL z ozdobnymi wyciętymi okręgami był gotowy.
Dodatkowo w modelu wykonałem 5 otworów, do których miały być montowane stopki. Lepiej je drukować osobno tak by nie generować niepotrzebnie podpór przy wydruku.
Oba obiekty chciałem wydrukować na wspomnianym wcześniej EASY PLA Aurora.
Pamiętajmy, że producent sugeruje zmianę dyszy na 0,5 mm przy druku na tym kolorze.
W naszym przypadku dyszę 0,6 akurat mieliśmy zamontowaną w drukarce flashforge adventurer 4 i to na niej uruchomiłem ten wydruk.
Parametry druku.
Filament: Fiberlogy EASY PLA Aurora
Średnica dyszy: 0,6 mm
Obrysy: 2 szt.
Temperatura dyszy: 230°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,25 mm
Wypełnienie: 20% heksagony
Górne/dolne warstwy: 3/3
Prędkość druku: 60mm/s
Chłodzenie 100%
Adhezja: Raft
Podczas wydruku wszystko poszło jak należy, nie licząc niepotrzebnego raftu i wypełnienia w heksagonie. dodatkowo na wszelki wypadek podniosłem temperaturę do 230.
Po 4 godzinach model był skończony, zaś aurora wygląda naprawdę imponująco.
Domieszki połyskujących drobinek filamentu w tej donicy mienią się w zależności od padającego światła i jest to idealny materiał do tego typu zadań.
Na identycznych parametrach wydrukowałem stopki do donicy.
Tutaj również wszystko odbyło się bez niespodzianek. PLA Aurora od Fiberlogy jest naprawdę ładnym filamentem.
Połączenie stopek z doniczką wykonałem za pomocą ciepłego kleju. Przy zdjęciu robionym z bliska oczywiście warstwa 0,25 mm, jednak mimo tego donica wygląda dobrze i jest dokładnie taka jak chciałem.
Wystające bolce stopek przyczynią się do utrzymania materiału, który będzie mocowany pod samym drzewem.
Reszta opisu z produkcji drzewka z filamentów Fiberlogy w następnym artykule.
Największy sklep z drukarkami 3D w Polsce Odrzuć
Zaloguj się na swoje konto