Pacjenci cierpiący na skoliozę mogą wkrótce spodziewać się znacznie ulepszonych gorsetów na kręgosłup, wykonanych w technologii druku 3D zamiast tradycyjnego formowania w gipsie.
Skolioza to nieprawidłowe skręcenie lub skrzywienie kręgosłupa. Dotyka ona głównie nastolatki. Leczenie tego schorzenia polega na noszeniu przez pacjenta ortez kręgosłupa, które przywracają jego prawidłowe ułożenie. Ponieważ pacjenci muszą nosić te gorsety przez 14-18 godzin dziennie, każdy drobiazg zwiększający ich wygodę naprawdę pomaga.
Tradycyjnie gorsety te wykonuje się na podstawie odlewu gipsowego. Dla każdego pacjenta wytwarzany jest indywidualny model. Druk 3D może to zmienić, a nawet zapewnić lepsze wyniki niż tradycyjne gorsety.
Eksperyment z drukiem 3D pod nazwą gorsety ortopedyczne został zapoczątkowany przez Lelio Leoncini, włoskiego lekarza specjalizującego się w fizykoterapii i medycynie fizykalnej. Dołączył on do zespołu WASPmedical i kontynuuje swoje badania przy użyciu drukarki 3D DeltaWASP 40 70. WASPmedical jest częścią grupy zajmującej się rozwojem druku 3D w ramach World’s Advanced Saving Project, w skrócie WASP.
Leoncini ma wiele powodów, dla których wybrał produkcję addytywną do opracowania drukowanego w 3D gorsetu. Powiedział on: “Z ortopedycznego i naukowego punktu widzenia, druk 3D pozwala na wykonywanie zabiegów na skoliozie w sposób bardziej wydajny i skuteczny niż produkcja ręczna”.
Druk 3D zapewnia ci wsparcie
Dzięki skanowaniu i modelowaniu 3D gorsety drukowane w 3D eliminują konieczność nakładania gipsu. Leoncini uważa również, że przynosi to lepsze rezultaty dla pacjentów niż metody tradycyjne.
Wyjaśnia: “Dzięki wirtualnemu projektowi dowiadujemy się, jak będzie rozwijać się skolioza; koszty produkcji znacznie się zmniejszają; nie ma problemu z oczyszczaniem materiałów i przyspieszamy produkcję. Technik może ręcznie wykonać kilka gorsetów dziennie; wykorzystując druk 3D można podwoić ilość i to przy zachowaniu lepszej jakości.”
Oczywiście oznacza to, że druk 3D może stanowić szybszą i tańszą drogę dla pacjentów ze skoliozą. Jeśli uzyskany wydruk jest nieco niewygodny, można go łatwo poprawić po wykonaniu, w przeciwieństwie do kłopotliwej formy gipsowej.
“Jest o wiele bardziej anatomiczny, nie drażni pacjenta, który może go nosić przez dłuższy czas; następnie równomiernie rozkłada obciążenia, działa w sposób harmonijny i, co nie mniej ważne, wygląda ładniej” – podsumowuje Leoncini. Wygląd jest ważny (zwłaszcza w życiu nastolatki, jak można sobie wyobrazić): Tradycyjne gorsety wyglądają jak zbroja, natomiast wersje drukowane w 3D pozwalają na pozostawienie wolnej przestrzeni, a nawet wykonanie wzorów. W gorące lato przynosi to ogromną ulgę pacjentom noszącym gorset drukowany w 3D.
Choć zastosowanie druku 3D może być fantastyczne, a nawet zmienić życie, nie ma na razie informacji o tym, jak szybko gorsety Leonciniego będą gotowe do użytku komercyjnego. Miejmy jednak nadzieję, że już wkrótce osoby cierpiące na tę przypadłość będą mogły liczyć na wsparcie drukowane w 3D.
Żródło: https://all3dp.com