W ostatnim czasie natrafiliśmy na bardzo ciekawy projekt. Zgłosiła się do nas firma Neon_up, która zajmuje się usługą planowania wesel. Jednym z nowych elementów ich działalności jest wytwarzanie napisów z neonów. Nasz klient do produkcji przyszłych wyrobów postanowił zaangażować druk 3D. To wprost idealna technologia do wykonywania takich spersonalizowanych elementów. Jak to bywa na początku współpracy, pierwszy wyprodukowany model musiał być wersją próbną. Nasz klient chciał wiedzieć, czy to w ogóle jest akceptowalne, zaś my musieliśmy sprawdzić czy to na pewno wykonalne. Finalnie jako prototyp użyte zostało logo naszego klienta, oraz filamnet Tarfuse® od Grupy Azoty.
Oczywiście zlecenie miało swoje określone z góry przez klienta wymagania. Wprawdzie model miał być wykorzystywany wewnątrz budynku, to jednak do wnętrza miały być wprowadzone listwy ledowe świecące dzień i noc. Do wyrobu tego typu projektów na pewno musimy użyć jasnego filamnetu. Jednocześnie nie może to być materiał zbyt ciężki i toporny, ponieważ mógłby sprawiać trudności w trakcie montażu. Dlatego ostatecznie wybór padł na Tarfuse® PLA NW9. W poprzednich artykułach opisywałem dosyć obszernie materiał PLA od Grupy Azoty. Jednak warto pamiętać o tym, że Tarfuse® PLA występuje w dwóch opcjach: PLA Simply jako filament podstawowy, oraz Tarfuse® PLA NW9, który jest zdecydowanie lepszy jakościowo i dużo mocniejszy od standardowych PLA.
Zlecenie zostało przekazane do Jakuba i to on zajął się wykonaniem tego obiektu. Do sporządzenia wydruku, z racji sporych gabarytów (1005 x 215 x 13 mm) Kuba musiał użyć drukarski S1, stworzonej i zaprojektowanej w naszej firmie. Pole robocze tej maszyny jest wręcz stworzone do wydruków o dużych gabarytach.
Tym razem modelu nie trzeba było projektować od postaw. Klient dostarczył nam własny projekt w rozszerzeniu dxf. Kuba musiał jedynie odpowiednio wyekstrudować model by nadać mu pożądaną wysokość i zapisać model w postaci stl. Grubość całkowita modelu miała mieć 13mm, zaś wnętrze głębokość 3mm. Chodziło oczywiście o to, by do wnętrza wprowadzić listwę ledową z całym okablowaniem. Kuba poradził z tym sobie w mgnieniu oka i model był gotowy do druku.
Do sporządzenia wydruku Jakub użył wspomnianego wcześniej Tarfuse® PLA NW9. Temperaturę na dyszy ustawił na 238°C, zaś stół na 60°C. Wyższa temperatura wynika z lepszej jakości filamentu, oraz prędkości druku ustawionej na 110mm/s. Grubość warstwy Kuba ustawił na 0,25mm przy czym wybrał 3 ścianki o szerokości 0,8mm. Przy takich ustawieniach g-code miał się sporządzać około 12h.
Wyższa temperatura przy drukowaniu na Tarfuse® PLA NW9 przynosi oczekiwane efekty. W trakcie pracy drukarki materiał rozkładał się dokładnie tak jak powinien, bez żadnych niespodzianek.
Wydruk wyszedł jak należy i dokładnie o takich wymiarach jak oczekiwał nasz klient:)
Oczywiście taki sam wydruk można sporządzić na mniejszych drukarkach z podziałem na kilka części. Jednak późniejsze ich łączenie może być nieco kłopotliwe i wpływać na stabilność konstrukcji. Filament Tarfuse® PLA NW9 nadaje wydrukowi odpowiednią sztywność, a cały neon jest mocny i solidny. Tym bardziej warto zainwestować w ten materiał jeśli potrzebujemy lepszej jakości od standardowego PLA.
Teraz pozostaje jedynie wprowadzić do wnętrza listwy ledowe o odpowiedniej kolorystyce, ale to już jest zadnie dla naszego klienta.
Próba testowa udała się w 100 % i już mamy zapowiedź kolejnych zleceń. Z pewnością drukowanie innych neonów będę opisywał w późniejszych artykułach, więc jeśli planujecie zmienić stan cywilny i mieć fantastyczne neony sporządzone na doskonałej jakości filamencie to wiecie gdzie się zgłaszać:)